Menininkai gali sulaukti palankesnių socialinių garantijų

 (62)
Seimo valdyba pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis siekiama užtikrinti meno kūrėjų statusą turinčių kūrybinių darbuotojų socialines garantijas. Projektą turėtų svarstyti dar šios kadencijos Seimas, praneša LTV naujienų tarnyba.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Daugiau kaip tris dešimtmečius eiles kuriantis poetas Kornelijus Platelis prisimena, kad pačioje nepriklausomybės pradžioje priėmus įstatymą, pagal kurį nuo autorinių atlyginimų nutarta skaičiuoti 15 procentų pajamų mokestį, menininkai tikėjosi, jog laikui bėgant problemos, susijusios su socialiniu draudimu ir senatvės pensija, išsispręs.

Tačiau iki šiol menininkams siūloma, pageidaujant didesnės pensijos, didesnes įmokas „Sodrai“ susimokėti patiems.

„Už menus pas mus tiek daug nemokama, kad sumokėjus tą mokestį dar kas nors liktų. Ypač poetai yra labai prastai apmokami, nes veikia rinkos dėsniai. Jų knygų nelabai kas perka, tiražai maži, tiesiog nėra iš ko jiems sumokėti didelius honorarus“, – sako K. Platelis.

„Turime labai liūdnų pavyzdžių, kaip, tarkime, Vytauto Kernagio atvejį, kai netgi gydytis yra problema. Jeigu žmogus negali susimokėti mokesčio arba už jį nesumokama, praktiškai reikia tikėtis tik labdaros ir malonės“, – tvirtina Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas.

Todėl dar prieš metus Lietuvos žurnalistų sąjunga kreipėsi į Seimą bei Vyriausybę dėl visų kūrybinių darbuotojų socialinių garantijų užtikrinimo. Tačiau Seimo laikinoji darbo grupė parengtose pataisose siūlo socialines garantijas taikyti tik menininkams ir žurnalistams, turintiems meno kūrėjo statusą. Tokių asmenų Lietuvoje maždaug puspenkto tūkstančio.

Siūloma, kad jeigu per metus pajamų suma iš autorinių atlyginimų viršija 12 minimalių algų, t. y., daugiau kaip 9 600 litų, tai į „Sodrą“ reikėtų mokėti 26 proc. dydžio įmoką, iš kurių 60 proc. įmokos dengtų valstybė, o 40 proc. turėtų susimokėti asmuo.

„Čia yra problema dėl žurnalistų, ypač žurnalistų, ir ne tik. Televizijos operatoriai, tarkime, dažnai gauna formalų minimalų mėnesinį atlyginimą, o visa kita susikrauna iš autorinių atlyginimų.

Ir kadangi darbo grupė siūlo projektus tik dėl meno kūrėjų statuso, jau vien tai gali būti laikoma pirmu žingsniu ta linkme, ir turime pradėti bent čia“, – teigia Jonas Čekuolis, Seimo Laikinosios darbo grupės vadovas.

Įstatymų pataisas, kuriomis siekiama užtikrinti meno kūrėjų statusą turinčių kūrybinių darbuotojų socialines garantijas, žadama teikti svarstyti dar šios kadencijos Seimui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Palangos taksistai pripažįsta: populiarėja kitokios paslaugos (18)

Šie metai Palangai nėra patys geriausi, nes orai kurorto nelepina, ir turistų nėra tiek daug, kiek karštomis vasaromis. Taksi vairuotojai skundžiasi – kurortuose darbo jiems beveik nebeliko, tačiau ne visi su tuo sutinka.

Orai: skubėkite džiaugtis (30)

Ši vasara retai palepina šiluma ir dar poilsio dienomis, tad šį savaitgalį skubėkite džiaugtis puikiais orais, nes jau ateinančios savaitės pradžioje gali prapliupti lietus.

Rusija nerimsta: išplatino dar vieną atsakymą Lietuvai (1294)

Penktadienio vakarą Rusijos URM dar kartą išplatino keistą žinutę, kurioje atsakoma į Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos publikacijas apie sovietų režimo nusikaltimus.

Priėmė mokinį iš Australijos ir įklimpo pusmečiui (173)

Dar vasario mėnesį vilniečių šeima pagal mainų programą priėmė gyventi moksleivį iš Australijos. Tačiau iki šiol šeima ir pats australas Tuly priversti minti valdiškus slenksčius – vis negalėjo gauti leidimo gyventi Lietuvoje. Ir šeima, ir vaiką atvežusi organizacija dėl visko kaltina migracijos specialistus. Šie ginasi, kad vaiką atvežusi organizacija nesugeba sutvarkyti reikiamų dokumentų.

Prie Operos ir baleto teatro durų rikiuojasi kandidatų eilė (21)

Kas penkerių metų kadencijai stos vadovauti Nacionaliniam operos ir baleto teatrui (NOBT)?