Artėjant prezidento rinkimams viešojoje erdvėje stiprėja tam tikri santykių su Rusija peržiūros postūmiai, teigia politologas Laurynas Kasčiūnas. Anot jo, viešose diskusijose linkstama labiau subalansuotos, pragmatiškesnės santykių su didžiąja kaimyne pusės link.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Tuo tarpu prezidentas Valdas Adamkus pažymėjo užsienio politikos tęstinumo svarbą, skaitydamas savo paskutinį metinį pranešimą Seime, kurį premjeras Andrius Kubilius vaizdingai pavadino politiniu testamentu.

"Diskusijos dėl užsienio politikos, be abejo, reikalingos. Tačiau svarbu, kad jos esminio kurso nekoreguotume pagal kylančias ar krentančias dujų ir naftos kainas, tranzitinių krovinių srautų pokyčius. Tik sąžiningi, aiškiomis taisyklėmis, abipusiai naudingais sutarimais ir abipuse pagarba paremti valstybių santykiai yra stabilaus ekonominio bendradarbiavimo pagrindas", - teigė V. Adamkus. Valstybės vadovas pažymėjo būtent tokį kaimynišką bendradarbiavimą siūlęs ir Rusijai nuo pat savo kaip Prezidento kadencijos pradžios.

Politologas L. Kasčiūnas pripažino, nors Lietuvos laikyseną užsienio politikoje galima vertinti įvairiai, ji buvo išties nuosekli.

"Įvertinti konkretaus asmens indėlį yra sudėtinga, tokie dalykai kaip statusas, autoritetas, pripažinimas yra sunkiai išmatuojami. Didžiuliai pasiekimai yra narystė Europos Sąjungoje, NATO. Mums dabar reikia modeliuoti politiką šių organizacijų viduje, kas tam tikra prasme ir vyksta", - teigė L. Kasčiūnas.

Pasak politologo, tą parodė ir derybų su Rusija mandatas. "Į mandatą įtraukti tam tikri aspektai dėl energetikos rinkos liberalizavimo, manau, buvo labai logiškas ir sveikintinas dalykas. Mes suvokėme, kad Rusijos įtraukimas vardan įtraukimo be jokių vidinių reformų šioje šalyje nieko neduoda. Tai turi vykti pagal suprastas žaidimo taisykles, nes Rusija dažniausiai įsitraukia, bet nieko nenuveikia, nereformuoja savęs ir bando žaisti pagal savo, o ne bendras taisykles", - teigė L. Kasčiūnas.

Pasak politologo, pokalbių apie santykių su Rusija peržiūros fone iškyla labai aktualūs klausimai: ar yra įmanoma pragmatiškesnė politika su Rusija? Ar mes tikrai žinome, ko ji norėtų iš mūsų? Ar ji visas nuolaidas iš mūsų pusės gali vertinti kaip silpnumo ženklą ir spausti daryti didesnes nuolaidas?

L. Kasčiūnas teigė, jog dažnai kalbant apie pragmatiškesnius santykius su Rusija kaip pavyzdys minimos Vokietija, Prancūzija. "Jos su Rusija turi sugyvenimo režimą - susitaria dėl tam tikrų svarbių dalykų strateginėse ūkio šakose, energetikos projektų , nekvestionuoja kai kurių klausimų. Ar Lietuva gali pasiremti tokia patirtimi? Akivaizdu, kad turbūt ne, nes mūsų galimas siūlomų Rusijai mainų tam tikras ratas yra labai mažas. Mes galime patys tapti mainų sudėtine dalimi. Šia prasme, ta patirtis Lietuvos atveju yra sunkiai pritaikoma", - teigė politologas.

Kalbėdamas apie tolesnę perspektyvą reformų kelyje esančioje Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje (NATO) L. Kasčiūnas pažymėjo, kad Lietuva turi būti konservatyvi ir išlaikyti "kuo daugiau senojo gerojo NATO savybių".

"Mums svarbu, kad NATO netaptų neefektyviu, deklaratyviu politiniu forumu. Globalios NATO idėja turi turėti ribas, kad neišplautų senųjų NATO pamatų, dėl ko mes iš principo įstojome į šitą Aljansą. NATO kolektyvinės gynybos principas turi išlikti NATO šerdimi", - teigė L. Kasčiūnas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (47)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (429)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (128)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (33)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti (1)

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (42)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (4)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (11)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...