Prieš keturis mėnesius sudarytos Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas jau įsitikino, kad liustracijos procesą galima tik imituoti. Pastaruoju metu Liustracijos komisijoje susidariusią padėtį būtų galima vadinti bėgimu ratu. Toks įspūdis komisijos pirmininkui A.Urmonui susidarė po kelių šį mėnesį surengtų posėdžių.
Baudžiamoji byla, teisėsauga, teisėtvarka, teisingumas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Komisijai vertinti pateikta per 100 bylų. Dauguma jų menkavertės - padarytas veikas galima kvalifikuoti kaip administracinius teisės pažeidimus. Iš anksto aišku, kad šios bylos teismuose neturi jokių perspektyvų. A.Urmonas tikina esąs nusivylęs.

Nėra strategijos

Liustracijos komisijos vadovas išskiria tris priežastis, lemiančias tokią padėtį. Pirmiausia, dabartinis Liustracijos įstatymas yra "neįgalus", todėl komisija neturi beveik jokių teisių - privalo vertinti tai, kas jai pateikiama, o pati negali rinkti informacijos.

Antra, dabartiniai teisėjai ankstesnių laikų problemas, teisinius faktus traktuoja kur kas šiuolaikiškiau. Todėl komisija susiduria su dilema: moraliniu požiūriu galima teigti, kad asmuo bendradarbiavo su sovietų slaptosiomis tarnybomis, tačiau patvirtinti tai teisiškai galimybių nėra. Trečia problema, anot A.Urmono, išplaukia iš pirmosios ir patvirtina, kad liustracijos strategijos bei taktikos nėra ir nebuvo.

"Liustracijos įstatymas parengtas taip, kad nėra nei motyvacijos, nei paskatų prisipažinti bendradarbiavus su KGB ar kitomis struktūromis", - sakė A.Urmonas. Jo teigimu, duomenys rodo, kad Lietuvoje bendradarbiauti su minėtomis struktūromis galėjo per 100 tūkst. asmenų. Per nustatytą prisipažinimo laikotarpį (2000-ųjų pirmąjį pusmetį) tai padarė tik 1,5 tūkst. žmonių. "Mus domina to laikotarpio žmonės, kurie ir dabar priima sprendimus. Deja, tokios bylos į mūsų akiratį nepatenka, nes svarbiausios jų išvežtos į Rusiją", - apgailestavo komisijos vadovas.

Pirmiausia - tikslai

Dabartinis Liustracijos įstatymas naudingas buvusiems slaptųjų tarnybų bendradarbiams. "Jį reikėtų iš esmės keisti, suteikti daugiau galių komisijai. Galėtų veikti ir pasitikėjimo telefonas, kad žmonės galėtų pranešti komisijai, ką žino", - sakė A.Urmonas.

Paklaustas, ar naujas Liustracijos įstatymas išspręstų visas problemas, komisijos pirmininkas pabrėžė, kad pirmiausia būtina apsispręsti, kokių tikslų norima pasiekti, o paskui jau ieškoti teisinių priemonių. "Manyčiau, kad būtų galima skelbti naują prisipažinimo terminą, švelninti kai kuriuos dabar esančius apribojimus. Kitaip tariant, motyvuoti abejojančius asmenis ir paskatinti juos pačius prisipažinti. Taip jie būtų teisiškai apsaugoti nuo galimo šantažo, kurio kai kas gali imtis po 20 ar 30 metų", - teigė A.Urmonas. Pasak jo, dar prasminga kurti naują Liustracijos įstatymą, nes tie, kurie pripažino savo bendradarbiavimą ar buvo išaiškinti - "tik aguonos grūdelis vos įžiūrimas per mikroskopą".

Kad šios kadencijos Seimas grįžtų prie Liustracijos įstatymo, kurio pataisas, tarp jų - ir dėl komisijos sudarymo bei finansavimo, 2007-ųjų pabaigoje vetavo prezidentas, A.Urmonas vilčių nepuoselėja.

Siūlymai nepriimti

Pernai lapkritį prezidentas Valdas Adamkus vetavo Seimo priimtas Liustracijos įstatymo pataisas ir pateikė savo variantą. V.Adamkus siūlė pusei metų (nuo 2009-ųjų sausio 1 d.) pratęsti buvusių KGB bendradarbių prisipažinimo terminą ir nustatyti aiškią liustracijos proceso pabaigos datą. Liustracijos komisija, šalies vadovo nuomone, veiklą turėtų baigti 2012-ųjų sausio 1 dieną. V.Adamkus įsitikinęs, kad tokio termino pakanka liustracijos tikslams įgyvendinti ir neutralizuoti su tuo susijusias grėsmes valstybei.

Prezidento nuomone, Liustracijos komisijai baigus veiklą, visa informacija apie asmenis, kurie bendradarbiavo su buvusiomis sovietų specialiosiomis tarnybomis, turėtų būti paskelbta viešai. Tokia nuostata nebūtų taikoma tik valstybės paslaptį sudarančiai informacijai. Balsuodami dėl prezidento veto Seimo nariai apsisprendė Liustracijos įstatymo pataisas laikyti nepriimtas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (249)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (11)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (45)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Šiaurės Korėjoje savo noru gyvenęs JAV karys: apie mirtį pranešta tik po metų (14)

Sūnūs patvirtino, kad dar 2016 metais nuo insulto mirė paskutinis Šiaurės Korėjoje gyvenęs JAV...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (288)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (1)

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (17)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (141)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (219)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...