Lietuvos derybos su Europos Sąjunga (ES) pasiekė intensyviausią ir sunkiausią etapą, kuomet teks suderinti pozicijas dėl finansinių klausimų, teigia vyriausias euroderybininkas Petras Auštrevičius.
Petras Auštrevičius
© ELTA
Antradienį Lietuvoje reziduojantiems Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriams P.Auštrevičius pristatė artimiausius derybų su ES planus, pranešė Europos komitetas.

Pasak euroderybininko, jau šią savaitę tikimasi sulaukti oficialios ES pozicijos dėl finansinės paramos šalims kandidatėms ir pradėti derėtis šiais klausimais.

Į taip vadinamą finansinį paketą patenka klausimai dėl išmokų iš ES biudžeto žemės ūkiui, žemės ūkio produkcijos kvotų nustatymo, struktūrinės pagalbos regionams, aplinkos, transporto sektoriaus finansavimui, Lietuvos įnašų į ES biudžetą dydžio bei mokėjimo grafiko.

ES šalių ambasadorius domino, kaip Lietuva ketina spręsti žemės pardavimo liberalizavimo ir su tuo susijusios Konstitucijos pataisos priėmimo klausimą.

Praėjusią savaitę Seimas atidėjo balsavimą dėl Konstitucijos 47-ojo straipsnio pakeitimo projekto, kuriuo siekiama suteikti teisę Lietuvos juridiniams asmenims ir užsieniečiams nuosavybėn įsigyti dirbamą žemę, tikintis suderinti žemdirbių ir politikų pozicijas. Žemdirbiai norėtų, kad teisė įsigyti žemę būtų ribojama 7-erius metus.

"Esu įsitikinęs, kad šis sprendimas turi būti priimtas pasiekus bendrą sutarimą. Be to, svarbu žinoti mūsų derybų rezultatus žemės ūkio skyriuje dėl tiesioginių išmokų, žemės ūkio produkcijos kvotų, pereinamųjų laikotarpių ir prekybos žemės ūkio produkcija liberalizavimo", - ambasadoriams sakė vyriausias euroderybininkas.

Jo teigimu, Lietuva taip pat laukia oficialios ES pozicijos dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo kaštų finansavimo bei abipusių Lietuvos ir ES įsipareigojimų prisiėmimo.

Raginama Europos Sąjungos, į kurią tikisi įstoti 2004-aisiais metais, Lietuva įsipareigojo pirmąjį IAE reaktorių uždaryti iki 2005-ųjų. Antrojo reaktoriaus eksploatavimo nutraukimo datą Vyriausybė turėtų paskelbti vasario mėnesį.

Ignalinos AE veikiantys du sovietų gamybos RBMK modelio reaktoriai pasaulyje laikomi iš esmės nesaugiais, todėl ES ragina Lietuvą kuo greičiau apsispręsti dėl jėgainės antrojo bloko uždarymo ir nutraukti jo eksploataciją 2009 metais.

Ambasadoriai buvo informuoti, jog artimiausiame Vyriausybės posėdyje bus patvirtinta Lietuvos pasirengimo narystei ES programa, numatanti tolesnį būtinų teisės aktų priėmimo grafiką, taip pat įvardinanti priemones, reikalingas efektyviam teisės aktų įgyvendinimui.

Per šį pusmetį Lietuva su ES sieks baigti derėtis arba pasiekti maksimalios pažangos mokesčių, teisingumo ir vidaus reikalų, regioninės politikos ir struktūrinių priemonių, energetikos, finansinių ir biudžetinių nuostatų skyriuose.

Šiuo metu Lietuva yra baigusi derybas dėl 23 iš 31 derybinio skyriaus. Lietuva ketina baigti derybas šių metų pabaigoje, o 2004-aisiais - tapti pilnateise ES nare.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (1)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (50)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus?

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (133)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (83)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (28)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (12)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...