Išskirtinį projektą „Lietuvos įtakingiausieji 2016“ DELFI užbaigia skelbdamas galutinį įtakingiausiųjų sąrašą. Jis gautas susumavus visus elito grupių, tai yra, politikų, verslininkų/ekonomistų, sporto ir popkultūros atstovų, žiniasklaidos atstovų, visuomenininkų bei tarnautojų/teisininkų balsus.
© DELFI montažas

Sąrašo viršūnėje – prezidentė Dalia Grybauskaitė, iš viso surinkusi 587 balsus.

Kiek netikėtai antroje sąrašo vietoje su 536 balsais atsidūrė LRT laidos „Dėmesio centre“ vedėjas Edmundas Jakilaitis. Jis aplenkė netgi premjerą Algirdą Butkevičių, sulaukusį 502 balsų.

Toliau sąraše rikiuojasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, geriausias visų laikų Lietuvos krepšininkas, Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis bei pirmas faktinis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas profesorius Vytautas Landsbergis.

Į dešimtuką taip pat pateko SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda, olimpinė, pasaulio ir Europos čempionė plaukikė Rūta Meilutytė, dainininkas ir laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius bei istorikas, Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas.

„Džiaugiuosi, kad šiemet apklaustųjų ratas gerokai išsiplėtė ir mes galime pateikti visuomenei išsamesnį paveikslą, kas gi yra tie žmonės, esantys priekyje, darantys sprendimus ir turintys autoritetą. Viliuosi, kad patys elito atstovai šias garbingas pozicijas įvertins su džiaugsmu ir atsakomybe bei savo elgesio pavyzdžiu prisidės prie valstybės gerovės. Norėtųsi, kad Lietuvoje žodis „elitas“ būtų tariamas su mažiau ironijos ir daugiau pagarbos“, – sako DELFI vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

I. Matonytė: jei asmuo – vidutinybė, nepadės ir pareigos

„Lietuvoje yra apie 3 milijonai žmonių. Galima sakyti, kad apie 300 žmonių, esančių sąraše, yra įtakingi, pozicijas užimantys ir reguliariai visuomenės gyvenimą galintys veikti asmenys. Tai – demokratinės visuomenės elitas“, – sako ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto profesorė Irmina Matonytė.

Pasak I. Matonytės, šiuos žmones galima vadinti elitu, nes jie atstovauja tam tikroms institucijoms ir visuomeninio gyvenimo sektoriams. Paprastai elitui priskiriami žmonės, užimantys atsakingas pozicijas organizacijose ir institucijose, darančiose nuolatinį, reguliarų, esminį poveikį visuomenės gyvenimui. Profesorės aiškinimu, būtent per buvimą institucijose jiems sudaromas pagrindas reguliariai ir iš esmės daryti įtaką visuomenės gyvenimui.

Pašnekovė pastebi, kad svarbiausias pozicijas pirmajame dešimtuke užima politinio, žiniasklaidos ir verslo sektorių atstovai. Tai, kad žiniasklaidos atstovas E. Jakilaitis yra net antroje vietoje, greičiausiai lemia tai, kad Lietuvoje žiniasklaidos lyderiai užima stiprią poziciją, nelabai būdingą liberaliose demokratinėse visuomenėse.

I. Matonytės aiškinimu, tai Lietuvoje nulėmė žiniasklaidos ir politinės tradicijos, pagal kurias žiniasklaidos vaidmuo šiek tiek stipresnis nei kitose šalyse.

Itin žemai – 143 vietoje – sąraše atsidūrė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. Pasak I. Matonytės, tai parodo, kad užimamų pareigų neužtenka – svarbus asmenybės vaidmuo: jei asmuo yra vidutinybė, užimamos pareigos jos iki elito neištemps.

Be to, pastebi ji, pirmajame dešimtuke nėra Bažnyčios atstovų. Pasak profesorės, tai rodo, kad nors katalikiška tradicija Lietuvoje stipri, Katalikų Bažnyčios, kaip institucijos, vaidmuo šiek tiek mažėja. Tai, sako mokslininkė, yra gera sekuliarizacijos tendencija.

Apie L. Donskį ir A. Bumblauską: tai ir yra elito kalbėsena

I. Matonytė aiškina, kad sporto pasaulio atstovai A. Sabonis ir R. Meilutytė visuomenės gyvenimą veikia vertybių lygmeniu – asocijuojasi su patriotiškumu, atsidavimu savo darbui, pašaukimui. Sportas vaidina svarbų vaidmenį tapatybės formavimui.

Pasak profesorės, elitas nėra tik tie žmonės, kurie daro įtaką politiniams sprendimams, bet ir tie, kurie veikia visuomenės nuomonę, požiūrį.

Profesorė pateikė Alfredo Bumblausko ir Leonido Donskio, pripažintų įtakingiausiais visuomenininkais, pavyzdį. Straipsnis iš DELFI konferencijos skelbė – „L. Donskis ir A. Bumblauskas – apie didžiausias grėsmes Lietuvai: tai ne Rusija“.

„Tokio pokalbio ir taip sugeneruoto turinio požiūriu tai yra visuomeninio elito atstovų kalbėsena. Būtent per tokias formuluotes, per tokias įžvalgas jie daro visuomenei įtaką. Jie nesumažina ir nepadidina Lietuvos grėsmių sąrašo, jie tam tikru požiūriu pasisako ir veikia visuomenės požiūrį, tikriausiai, ir politinio bei kito elito vertinimus“, – kalbėjo ISM vadybos ir ekonomikos universiteto profesorė.

„Lietuvos įtakingiausieji 2016“ – išskirtinis antrus metus DELFI vykdomas projektas, kurio metu renkami šalyje įtakingiausi asmenys. Tai yra tie, kurie turi didžiausios įtakos Lietuvos raidai, visuomenei ir sprendimų priėmėjams.

Septynių dalių ciklas atskleidė, kas mūsų šalyje yra įtakingiausi politikai, verslininkai/ekonomistai, tarnautojai/teisininkai, žiniasklaidos atstovai, visuomenininkai bei popkultūros/sporto atstovai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (8)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (36)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (5)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Orai: vasara pasiduoda (26)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (4)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...