Lietuvoje pradėjo trūkti policininkų - vis daugiau pareigūnų išeina iš valstybės tarnybos, pasirenka kur kas geriau apmokamą darbą privačiose saugos bendrovėse arba kelia sparnus į užsienį, kur gali gyventi ir ramiau, ir sočiau.
© Corbis
Pasak dienraščio "Lietuvos rytas", pareigūnų trūkumas daugelyje policijos komisariatų jau perkopė grėsmingą 11 procentų ribą. Šiuo metu šalyje stinga net 1411 pareigūnų, kurie turėtų patruliuoti gatvėse.

"Dabar jau nebetrūksta tarnybinių automobilių, nebereikia nusikaltėlių vaikytis pėsčiomis - tiesiog nebėra kam sėsti prie vairo", - pasakojo pareigūnai.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis pripažino, jog darbuotojų stygius ėmė trikdyti darbą: "Jeigu trūktų 3-4 proc., dar galėtume išsiversti, bet daugiau kaip 11 proc. deficitas - labai rimtas signalas".

Dienraščio teigimu, po Naujųjų metų padėtis dar pablogės - pakankamą darbo stažą turintys policininkai šiuo metu vienas po kito išeina į pensiją, nes nenori netekti 200 litų priedo.

Pagal dabar galiojančius įstatymus į pensiją išeinantiems vidaus reikalų ar krašto apsaugos sistemų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo ir Kalėjimų departamentų bei prokuratūros pareigūnams, be gaunamos valstybinės pensijos, dar mokamas valstybinio socialinio draudimo bazinės pensijos priedas.

Šiuo metu bazinė pensija Lietuvoje yra 200 litų.

Jeigu šis įstatymas nebus pakeistas, po Naujųjų metų į pensiją išėję jėgos struktūrų pareigūnai 200 litų priedo nebegaus.

Tiesa, ir dabar buvusiems pareigūnams pensininkams šitoks priedas nustojamas mokėti, jeigu jie įsidarbina arba, sukakus nustatytam amžiui, pradeda gauti antrą pensiją iš "Sodros".

200 litų priedą buvo planuojama panaikinti nuo šių metų sausio 1-osios. Tačiau pernai Seimas nusprendė, jog valstybinių pensijų mokėjimo tvarka nesikeis iki 2006 metų pradžios. Dabar Seime svarstoma šią datą vėl perkelti.

Policijos departamento personalo valdybos viršininko Stasio Avižinio duomenimis, pareigūnų šalyje nuolat mažėja. Nuo 1998-ųjų sausio iš tarnybos pasitraukė pusketvirto tūkstančio policininkų.

Lietuvoje yra apie 12 tūkst. policininkų. Iš jų 1099 - apylinkės inspektoriai, o 3099 - viešosios policijos pareigūnai ir postiniai.

Didmiesčių komisariatai darbuotojų stygiaus dar nejaučia, tačiau padėtis rajonuose - apverktina. Blogiausi reikalai - Kelmės, Telšių, Šilalės, Akmenės, Šilutės rajonų komisariatuose. Ten trūksta 20 proc. ir daugiau darbuotojų.

Apylinkės inspektoriui turėtų tekti nuo 2,5 iki 3,5 tūkst. gyventojų. Tačiau dabar kai kuriuose komisariatuose vienam pareigūnui tenka net 10 tūkst. gyventojų.

Pavyzdžiui, Akmenės rajone, kuriame gyvena daugiau kaip 29 tūkst. žmonių, šiuo metu dirba tik trys apylinkės inspektoriai.

Kas penkta apylinkės inspektoriaus darbo vieta - tuščia. Mažiau problemų dėl kriminalinės policijos tyrėjų ir viešosios policijos patrulių - neužimtų darbo vietų yra apie 12 proc.

Akmenės rajono viešosios policijos viršininko pavaduotojas Vidmantas Stilbis pripažino, kad padėtis labai bloga. Šio rajono policijos komisariate iš 87 etatų net 25 yra laisvi.

Vietoj šešių apylinkės inspektorių dirba vos trys. Kriminalinėje policijoje iš 23 pareigūnų tėra 15, o viešojoje policijoje stinga 15 žmonių.

Pareigūnų gretos pradėjo retėti prieš kelerius metus, kai policiją sukrėtė aukštojo mokslo vajus. Įstoję į aukštąsias ir reikiamą išsilavinimą įgiję pareigūnai vis dažniau įsidarbina kitose teisėtvarkos institucijose.

Kol kas negelbsti ir specialistus rengiančios aukštosios mokyklos. Pavyzdžiui, Mykolo Romerio teisės universitetą vasarą baigė 60 teisininkų, tačiau policijoje įsidarbino tik 13.

Ne vienas specialistas mieliau renkasi kitas teisėtvarkos struktūras, darbą savivaldos institucijose arba privačiose bendrovėse.

Šią problemą Policijos departamentas tikisi išspręsti - pasirašyta sutartis su M.Romerio teisės universitetu dėl policininkų rengimo. "Šią specialybę įgijęs studentas galės įsidarbinti tik policijoje, o ne, pavyzdžiui, teisme, prokuratūroje arba savivaldybėje", - sakė K.Tubis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (180)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (197)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1631)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (90)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas (1)

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (39)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (66)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą (1)

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (23)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...