Baltijos kelias - gyva legenda. Prieš 25 metus trys Baltijos tautos vieningai ir drąsiai pareiškė, kad sieks laisvės. Visam pasauliui parodėme, kad okupantai mūsų nepalaužė. Atkūrėme savo valstybes ir padarėme didelę pažangą, todėl didžiuokimės savo istorija. Tegul laisvė skamba visu garsu nuo Vilniaus iki Talino“, - šventės išvakarėse sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ji pabrėžė, kad šiandien Europa vėl susiduria su brutaliai demonstruojama jėga ir atviru noru žlugdyti subrendusios, suverenios valstybės siekius. Situacija Ukrainoje reikalauja tokios pat vienybės, drąsos ir ryžto, kokį parodė Baltijos kelyje stovėję žmonės, teigė valstybės vadovė.

Šeštadienį visą dieną Lietuvoje vyksta „Baltijos kelio sąšauka“: susitikimai su miestų ir miestelių atstovais Baltijos kelyje. Jai startas duotas Katedros aikštėje Vilniuje, kur rašomi „Palinkėjimai Lietuvai iš kartos į kartą“.

Vidurdienį Baltijos Asamblėjos iniciatyva Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje prie nacionalinių parlamentų sodinami medeliai. Ceremonija visose šalyse prasidėjo vienu metu.

Prie Baltojo tilto prezidentė D. Grybauskaitė paskelbė pilietinių iniciatyvų dienos „Koks tu ir aš - tokia ir Lietuva" pradžią. Siekdami parodyti solidarumą su Ukraina ir paminėti Ukrainos Nepriklausomybės dieną, moksleiviai suformuos širdį iš Ukrainos vėliavos.

Vakare Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Pasvalio rajone, Saločiuose, bus atidengtas Baltijos keliui skirtas paminklas. Jį atidengs trijų šalių parlamentų pirmininkai - Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Estijos Rygikogo pirmininkas Eikis Nestoras bei Latvijos Saeimos pirmininkė Solvita Aboltinia.

Paminklo autoriai – Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Bronius Leonavičius ir tautodailininkas Rimantas Zinkevičius – kartu su projekto „Misija Sibiras 2014“ atstovais šalia paminklo į žemę įleis simbolinę kapsulę su palinkėjimais ateities kartoms. Baltijos kelio koordinatoriai iš visų trijų Baltijos valstybių uždegs vienybės laužą. Susirinkusiuosius skrydžiu pasveikins NATO oro policijos misiją vykdančių pajėgų naikintuvai.

Baltijos kelias - 650km ilgio susikibusių žmonių, sustojusių sujungti trijų Baltijos šalių sostines - Vilnių, Rygą ir Taliną - grandinė. Jis nusidriekė 1989 metų rugpjūčio 23dieną, minint 50-ąsias slapto Molotovo-Ribbentropo pakto, panaikinusio Baltijos šalių nepriklausomybę, metines.

Spėjama, kad iš viso Baltijos kelyje stovėjo apie 2-2,5mln. žmonių, iš jų - apie 1 mln. iš Lietuvos.

Tuo metu trys jaunuoliai iš Telšių Lukas Kaminskis, Romanas Rokas Klingeris ir Justas Meškys, siekdami kovoti su Rusijos propaganda ir degantys meilę savo šaliai, sugalvojo padaryti video filmuką, kuriame apjungia visas tris Baltijos šalis.

Rašė palinkėjimus Lietuvai

Šeštadienį Vilniaus Katedros aikštėje žmonės rašė palinkėjimus Lietuvai ir palydėjo „Baltijos kelio sąšaukos“ delegaciją į susitikimus Baltijos kelyje.

Akcijos metu „Palinkėjimai Lietuvai iš kartos į kartą“ žmonės buvo kviečiami rašyti palinkėjimus Lietuvai. „Linkime eiti į priekį, niekada nesustoti ir mylėti savo žmones“, – rašė palinkėjimą Marija ir Simonas.

„Vienybės, stiprybės ir laisvės. Nedaug žodžių, bet juose viskas telpa. O Elena dar ir gėlių nupiešė“, – savo palinkėjimą rašė jauna šeima – Daiva, Domas ir Elena.

„Svarbu, kad žmonės galėtų išsakyti savo gražias mintis, palinkėjimus ir galbūt tikimės jie isšsipildys“, – apie akciją kalbėjo viena iš akcijos sumanytojų ir organizatorių, 1989 m. Baltijos kelio koordinatorė Angonita Rupšytė.

Visi linkėjimai bus surinkti ir toliau keliaus per visą Lietuvą su „Baltijos kelio sąšaukos“ delegacija. Ji keliaus per visą Baltijos kelio maršrutą ir sustos numatytose 47 vietose. Čia bus susitikimai su miestų ir miestelių atstovais. Kaip ir Vilniuje žmonės bus kviečiame rašyti savo palinkėjimus Lietuvai.

Visi palinkėjimai bus surinkti ir sudėti į „Baltijos kelio knygą“, kuri bus saugoma Gedimino pilyje. Vakare, atvykus iki Lietuvos ir Latvijos pasienio Saločiuose, vyks paminklo, skirto Baltijos kelio 25-mečiui, atidengimo ceremonija.

Čia pat Katedros aikštėje be palinkėjimų Lietuvai vyko ir daugiau renginių. Vilniaus meras Artūras Zuokas pasveikino susirinkusius ir atidarė parodą „1989 m. – revoliucijų metai“.

„Galvojome, kaip priminti, kas vyko pasaulyje tuo metu, kai Lietuviai stovėjo Baltijos kelyje. Šioje parodoje tik penkios nuotraukos, tačiau jose užfiksuoti įvykiai, kurie pakeitė pasaulį ir padarė jį geresniu. Tikėkimės, kad niekada nebus taip, kaip iki 1989 metų“, – kalbėjo Vilniaus meras.

Tai tik keletas Vilniuje vykstančių renginių iš gausios Baltijos kelio 25-mečiui skirtos pažymėti šventės. Nuo 12 val. bus Lietuvos moksleivių sąjungos pilietinių iniciatyvų diena prie Baltojo tilto. Ten pat 16 val. bus pilietinės jaunimo akcijos „Vėliavos kelias“ pradžia – bus išskleista rekordinė 1000 m. Lietuvos trispalvė. Vakare 19 val. 30 min. ant Gedimino kalno bus meninė instaliacija „Laisvės spalvos“ ir Katedros aikštėje koncertas „Koks tu ir aš – tokia ir Lietuva“.