Lietuvoje gali būti sukurta nacionalinė sukarinta mokykla. Tam linkusios pritarti Švietimo ir mokslo bei Krašto apsaugos ministerijos, mat to esą nori ir mokiniai, ir mokyklos. Neringos meras nori, kad nacionalinį statusą turinčia bendrojo lavinimo karinio jūrinio ugdymo pakraipos mokykla taptų Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokykla.
Lietuvos kariuomenė
© DELFI

Pasak Algimanto Šimaičio, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Vaikų ir jaunimo socializacijos skyriaus vedėjo, mokyklų įvairovė būtina. „Jau yra iniciatyvos „iš apačios“ ateinančios, kaip ir veikianti jūrų kadetų mokykla Juodkrantėje, „Lūšiukų“ mokykla Kaune, - sakė A. Šimaitis.

„Dabar svarstoma galimybė, kad tai būtų nacionalinio lygmens mokykla. Yra kitų šalių patirtis – pavyzdžiui, 200 metų Anglijoje veikianti kadetų mokykla, kuruojama karalienės“, - aiškino A. Šimaitis.

Dėl nacionalinės karinės mokyklos steigimo ŠMM derasi su Krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministerijomis.

Iki šiol karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą teikiančios mokyklas remia savivaldybė, o ŠMM gali pagelbėti tik per neformaliam ugdymui skiriamas lėšas. Jeigu kuri nors sukarinta mokykla gautų nacionalinį statusą, ji tiesiogiai gautų finansavimą iš valstybės. Tokiu būdu ŠMM finansuoja Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą.

Ugdo stipraus charakterio asmenybes

Deklaruojama, kad Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklos misija – ugdyti stipraus charakterio, gebančią spręsti problemas, atsispirti alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimui bei teisės pažeidimams asmenybę. Čia siekiama ugdyti kritiškai mąstančius, bendradarbiaujančius, turinčius lyderio savybių, aktyvius, pilietiškumo ir patriotizmo nuostatų įgijusius žmones.

Šiais mokslo metais kadetų mokykloje mokėsi 87 mokiniai, 44 jų buvo kadetai.

Neringos meras Vigantas Giedraitis kreipėsi į ŠMKK prašydamas apsvarstyti galimybę Juodkrantėje įkurti Nacionalinę jūrų kadetų mokyklą visos Lietuvos mokiniams, kurie teiktų netradicinį ugdymą pagal viduriniojo ugdymo programą.

ŠMM konstatavo, kad mokinių, mokytojų Juodkrantėje nėra kur apgyvendinti, reikia sporto bazės, kabinetų ir mokymo priemonių jūrinių technologijų mokymui, be to, neišspręsta kadetų mokyklos finansavimo klausimas. Ministerija pasiūlė steigti valstybinę jūrų kadetų mokyklą Šilutės rajono Rusnės specialiosios mokyklos bazėje, kur tinkamos mokymo patalpos, bendrabutis, sporto salė, valgykla, be to, Šilutėje ir Rusnėje pastatytos prieplaukos laivybai.

Tuo tarpu Krašto apsaugos ministerija (KAM) pritartų siūlymui suteikti nacionalinį statusą Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklai.

Karinių mokyklų idėją remia KAM

Karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą teikiančių mokyklų kūrimą remia ir KAM. Pasak krašto apsaugos viceministro Vytauto Umbraso, ministerija į tokių mokyklų kūrimą žiūri pozityviai, jau bendradarbiauja su 4 tokio profilio mokyklomis. „Kaip atrodys tolesni veiksmai – ar tai bus viena mokykla su keliais padaliniais, ar bus daugiau – formų yra įvairių. Pirmiausia dėl to spręs ŠMM“, - sakė viceministras.

V.Umbraso teigimu, KAM linkusi, kad pilietinis ir gynybinis ugdymas atsispindėtų bendrojo lavinimo mokyklų programose. Pasak jo, generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atlikta gimnazijų ir mokyklų apklausa parodė, kad karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą turinčių mokyklų steigimu suinteresuotos ir pačios mokyklos, ir mokiniai.

„Viena vertus, jie sako, kad turi pakankamai žinių gynybos, karybos klausimais, kita vertus, tos pačios mokyklos sako, kad norėtų tų žinių turėti daugiau. Bet kokiu atveju, suinteresuotos ir pačios mokyklos, ir mokiniai. Mes irgi, žinoma, suinteresuoti - kuo daugiau žmonių išmanys tuos dalykus, krašto apsaugai ir gynybai, ateičiai nuo to bus tik geriau“, - kalbėjo V. Umbrasas.

V. Umbraso teigimu, jūrų kadetų mokyklą Juodkrantėje remia karinės jūrų pajėgos, čia daugėja norinčių mokytis. „Ten jie ir plaukioja, galbūt iš karinių pajėgų gauna uniformų, karininkai atvyksta jiems papasakoti, tai įdomu ir berniukams, ir mergaitėms – stovyklos, bendras buvimas, mokymasis jūrinių dalykų“, - sakė krašto apsaugos viceministras.

ŠMKK manymu, įvertinti sukarintų mokyklų situaciją ir apsispręsti dėl nacionalinės mokyklos steigimo turi atsakingos ministerijos.
DELFI primena, kad vasarį apie sukarintos vidurinės mokyklos viziją, kurioje vyrautų kariška tvarka, o moksleiviai būtų mokomi ne tik lietuvių kalbos, bet ir riaušių malšinimo subtilybių, prabilta Kaune.

Tuomet Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai Kauno vadovams pristatė stacionarios karinio ir teisinio profilio mokyklos įkūrimo viziją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (26)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (33)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (137)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (31)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (229)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (200)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (12)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (4)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (100)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...