Lietuvoje bus minima Pilietinio pasipriešinimo diena

 (1)
Seimas antradienį į Atmintinų dienų sąrašą įtraukė gegužės 14-ąją, paskelbdamas ją Pilietinio pasipriešinimo diena. Šių metų gegužės 14 d. sukanka 30 metų nuo kauniečio Romo Kalantos susideginimo, protestuojant prieš sovietinę okupaciją.
Vaikas su vėliava
© ELTA

1972 metais 19-metis R.Kalanta, protestuodamas prieš sovietų santvarką, apsipylė benzinu ir susidegino Kauno Muzikinio teatro sodelyje. Jo laidotuvių dieną Kaune kilo masinės protesto akcijos.

Atmintinų dienų įstatymo pataisą inicijavęs modernusis krikščionis demokratas Egidijus Vareikis siūlė šią dieną pavadinti "Romo Kalantos aukos diena", tačiau Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK) pasiūlė kitokį pavadinimą, kad ši diena nekeltų asociacijų su savižudybe.

Seimas taip pat nepritarė Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos nario Antano Stasiškio siūlymui pavadinti gegužės 14-ąją "Neginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai diena".

Gegužės 14-ąją pavadinti "Pilietinio pasipriešinimo diena" pasiūlė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC). LGGRTC duomenimis, KGB 1972 m. gegužės 18-19 dienomis sulaikė 402 pilietinio protesto akcijų dalyvius.

Siūlymui gegužės 14-ąją pavadinti "Romo Kalantos aukos diena" nepritarė ir Lietuvos Katalikų bažnyčios (LKB) atstovai. LKB Vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Sigitas Tamkevičius informavo ŠMKK, jog bažnyčia "nepritaria susideginimo, kaip aukos, formai, nes ji yra priešinga krikščioniškam mokymui".

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro teigimu, KGB po R.Kalantos susideginimo 1972 m. Lietuvoje užfiksavo dar 13 susideginimo atvejų, kurių dalis buvo politinio pobūdžio.

Kai kurie parlamentarai nuogąstavo, jog gegužės 14-osios minėjimas gali paskatinti nestabilios psichikos asmenis pasekti R.Kalantos pavyzdžiu. Lietuva šiuo metu pagal savižudybių skaičių pirmauja Europoje.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį savižudybių šalyje padaugėjo dvigubai. 1990 metais 100 tūkstančiui Lietuvos gyventojų teko 26,2 savižudybės, praėjusiais metais - 43,9 savižudybės.

Tikimasi, jog antradienį Seimo priimta Atmintinų dienų įstatymo pataisa įsigalios iki gegužės 14-osios. Pataisai dar turi pritarti prezidentas, vėliau ji turi būti paskelbta "Valstybės žiniose.

BNS
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Lietuvoje

V. Laučius: Seimas įgėlė V. Landsbergiui, nes jis protingesnis ir stipresnis (82)

„Tai yra panašu į smulkmenišką sąskaitų suvedinėjimą, į nesugebėjimą būti valstybininkais ir mąstyti valstybiškai. Tai yra panašu į paprasčiausią piktdžiugišką pataikavimą panašiems į „banderlogus“, kurie bando įgelti didingam džiunglių vienišiui, kuris už juos yra gerokai garbingesnis, protingesnis ir stipresnis. Bet reikia įgelti, reikia įkąsti, reikia atkeršyti“, – taip Vladimiras Laučius įvertino balsavimą Seime dėl Laisvės premijos skyrimo Vytautui Landsbergiui.

Skelbs, ar galima gauti ir daugiavaikės motinos, ir nukentėjusiųjų asmenų valstybinę pensiją (5)

Ketvirtadienį Konstitucinis Teismas (KT) skelbs, ar valstybines pensijas už penkis ar daugiau vaikų gaunančios motinos kartu gali gauti ir politiniams kaliniams ar tremtiniams skiriamą nukentėjusiųjų asmenų valstybinę pensiją.

Seimas planuoja įteisinti pabėgėlių perkėlimą (31)

Ketvirtadienį parlamentarai planuoja įteisinti pabėgėlių perkėlimą į Lietuvą iš saugių šalių.

Aviacijos ekspertas turi savo versiją: tiek Rusija, tiek Turkija visos tiesos nesako (352)

Turkijos ir Rusijos konflikte dėl Su-24 numušimo gali būti dvi versijos: arba dėl daugkartinių oro erdvės pažeidimų įpykę turkai galėjo laukti pirmosios rusų klaidos, arba pabijojo, kad Rusijos fronto bombonešis, kirsdamas apytiksliai 3 kilometrų Turkijos teritorijos išsikišimą, gali numesti bombą Turkijoje paprasčiausiai dėl matematinės paklaidos.

Orai: artėjant savaitgaliui laukia geros naujienos (11)

Iki pat savaitės pabaigos žymesnių kritulių nesulauksime. Šiuo metu vyraus vienintelis žiemos akcentas – šaltukas. Protarpiais debesys praretės, tad šyptelės saulė. Bus vėjuota, ypač pajūryje. Savaitgalį pokyčių nenumatoma.