Lietuvai ir Lenkijai pranašaujamas ypatingas vaidmuo

 (4)
Prezidentas Valdas Adamkus Lietuvai ir Lenkijai prognozuoja ypatingą vaidmenį regione.
"Lietuva ir Lenkija turi suvaidinti ypatingą vaidmenį šioje Europos dalyje, kadangi sudaro pasienį, už kurio prasideda tikroji Rytų Europa, kitaip tariant, Rusija", sakė prezidentas Lenkijos savaitraščiui "Wprost".

Interviu, kurį Lietuvos vadovas davė per savo oficialų vizitą Lenkijoje, pavadintas "Strateginė partnerystė".

"Labai svarbu, kad drauge su Lenkija sprendžiame problemą, apie kurią kalba visa Europa - bendradarbiaujame su Ukraina, kuri yra didelių galimybių šalis, vaidinanti didžiulį vaidmenį Europos ateičiai", teigė prezidentas.

Jo nuomone, santykiai su Baltarusija yra labai delikatūs, nes Lietuva pabrėžia savo provakarietiškumą ir tikėjimą Vakarų demokratijos idealais. Pasak V. Adamkaus, praeis daug laiko, kol Baltarusija kreipsis į Vakarus pagalbos pasiekti aukštesnio pragyvenimo lygio standartų.

Lietuvos vadovas pažymi, kad nors beveik 50 metų gyveno JAV, nors Lietuvos politika yra kitokia nei Amerikoje, kitokios yra partijos ir idėjos, tačiau jis turi "aiškius savo principus" ir žino, kaip juos įgyvendinti.

"Žinau, kad esu namuose ir esu lietuvių visuomenės dalis", sakė V. Adamkus.

Jis džiaugiasi, kad Lietuva - viena iš nedaugelio šalių, kurioje tik per 10 metų vyriausybė ir visuomenė ne tik perėmė demokratijos principus, tačiau praktiškai išplėtojo parlamentinę demokratiją, žodžio laisvę ir, kas svarbiausia, laisvą spaudą.

Tačiau, V. Adamkaus teigimu, ekonomikos srityje, ūkio reformose Lietuvos dar laukia "ilgas kelias", nes "viską praktiškai reikėjo pradėti nuo nulio".

Prezidento nuomone, prireiks tikriausiai dešimties metų, Vakarų ekonomistų ir investuotojų pagalbos, kad laisvoji rinka galėtų gerai funkcionuoti.

Paprašytas pakomentuoti Lietuvos lenkų problemas, V. Adamkus atmetė savaitraščio išsakytas mintis, jog "Lietuvos lenkai skundžiasi lenkiško švietimo Lietuvoje diskriminavimu, pernelyg lėtu žemės grąžinimo procesu Vilnijoje, draudimu lenkiškai rašyti pavardes".

Prezidento nuomone, negalima vartoti tokių kategoriškų vertinimų, nes su žemės grąžinimo problemomis susiduria ir 60 proc. kitų Lietuvos piliečių, o lenkų mažuma turi teisę dalyvauti Lietuvos politiniame gyvenime, dirbti valstybinėse įstaigose, aukštosiose mokyklose ir versle.

Atsakydamas į klausimą dėl nesėkmingų bandymų įsteigti lenkų universitetą Vilniuje, V. Adamkus pabrėžė, jog svarbiausias dalykas šiame reikale yra mokymo lygis.

"Nėra prasmės steigti antros kategorijos mokyklą vien tik tam, kad galima būtų pasakyti "turime lenkų universitetą", sakė prezidentas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Lietuvos teismai teiks nemokamas konsultacijas teisiniais klausimais (2)

Antradienį minint Europos teisės dieną Lietuvos teismuose bus galima nemokamai konsultuotis testamentų, žemės dalybų, skyrybų ir kitais teisiniais klausimais.

Prezidentūra: žmonės balsavo prieš politinį elitą (42)

80 Seimo narių neperrinkimas rodo, kad ypač antrame rinkimų ture piliečiai balsavo prieš dabartinį politinį elitą, sako Prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė.

Prezidentūroje bus apdovanoti Konstitucijos egzamino nugalėtojai (3)

Antradienį Prezidentūroje Vilniuje vyks jubiliejinio dešimtojo Konstitucijos egzamino nugalėtojų apdovanojimų ceremonija.

„Valstiečiai“ pradeda konsultacijas su konservatoriais ir socialdemokratais (26)

Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sudarė darbo grupę konsultacijoms su socialdemokratais ir konservatoriais, pokalbius žadama pradėti antradienį.

Aukščiausiasis Teismas imsis Darbo partijos bylos (3)

Aukščiausiasis Teismas antradienį pradės nagrinėti Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą.