Susivienijusios Baltarusijos opozicijos nuomone, kitais metais ES ir NATO nare tapsianti Lietuva gali padėti ir Baltarusijai sugrįžti į Europos valstybių šeimą.
"Mums ypač svarbu, kad Lietuva, tam tikra prasme, būtų tas lokomotyvas, kuris stumtų Baltarusijos vagoną į Europą", - antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė vienos iš opozicinės koalicijos "5+" narės Jungtinės piliečių partijos lyderis Anatolijus Lebedko.

Pasak A.Lebedko, Lietuva kartu su Lenkija galėtų padėti paneigti Baltarusijos valdžios skleidžiamą propagandą neva šios šalies niekas Europoje nelaukia.

"Tokį stereotipą galima sugriauti aiškiu kreipimusi, jog Baltarusija yra europietiška šalis ir viskas priklauso nuo jos žmonių", - pažymėjo jis.

"Mes esame Europos valstybė ir norime grįžti į šį normalų, europinį vystymosi kelią. Šiandien mes esame vieningi", - teigė spaudos konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos socialdemokratinio susivienijimo lyderis buvęs šios šalies Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislovas Šuškevičius.

"5+" koaliciją sudariusių Jungtinės piliečių partijos, Baltarusijos liaudies fronto, Baltarusijos komunistų partijos, Baltarusijos darbo partijos ir Baltarusijos socialdemokratinio susivienijimo atstovai rengiasi dalyvauti po metų vyksiančiuose šios šalies parlamento rinkimuose.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos liaudies fronto lyderis Vincukas Večorka pažymėjo, jog tapusi ES ir NATO nare Lietuva galėtų pateikti šioms organizacijoms objektyvią informaciją apie situaciją Baltarusijoje prieš rinkimus ir jų metu.

Pasak jo, "šioje situacijoje Baltarusijos opozicija pasisako už tai, jog būtų užmegzti kontaktai regionų lygmenyje, taip pat su vidurinės grandies vadovais, pasiųsti Baltarusijos žmonės į Europos universitetus. Europos Sąjunga turėtų remti nevalstybinę žiniasklaidą, tačiau kalbant apie aukščiausią valdžią, šiandien neturėtų būti jokių iliuzijų - jie nepasiduos jokiems įkalbinėjimams".

S.Šuškevičius pažymėjo, jog su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka plėtoti tarpvalstybinius santykius yra beviltiška. "Kai aukšti pareigūnai iš kitų šalių nori, platoniška meile remdamiesi, plėtoti kažkokią veiklą su žmogėdra (A.Lukašenka-BNS), tai praktiškai yra beviltiška" - pažymėjo jis.

"Pas mus yra personali valdžia ir viskas priklauso nuo vieno žmogaus, o tas žmogus serga ta valdžia. A.Lukašenka tapo valdovu, kuris dabar transformavosi į mažą dievuką, kuris nebejaučia ribų", - sakė A.Lebedko.

V.Večorka žurnalistams teigė, jo opozicinių jėgų koaliciją šiuo metu remia apie 30 proc. šalies gyventojų, tuo tarpu, dabartinį prezidentą A.Lukašenką remia tik ketvirtadalis rinkėjų.

"Mūsų visuomenė jau nenori stiprios rankos, mes jos jau atsikandome. Visuomenė jau subrendo permainoms, tačiau žmonės dar nesupranta, jog norinčių permainų yra dauguma. Mūsų tikslas yra tai jiems parodyti", - pažymėjo V.Večorka.

Paklausus, kaip praėjusį sekmadienį vykę Rusijos parlamento rinkimai atsilieps Baltarusijos valdymo procesams, V.Večorka pažymėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš baltarusių perima tam tikrą patirtį.

"Mes pastebime, jog V.Putinas perima tam tikrą baltarusių patirtį, pavyzdžiui, slopindamas žiniasklaidą, kas buvo pradėta daryti atėjus A.Lukašenkai. Rusija bando įvesti valdomą demokratiją, kas įvyko Baltarusiją, bando įvesti "valdžios vertikalę" - šis terminas atsirado pirmiausia pas mus", - sakė jis.

Į koaliciją "5+" susibūrusių opozicinių Baltarusijos partijų lyderiai atvyko į Lietuvą susitikti su Seimo nariais bei dalyvauti Vilniuje rengiamoje diskusijoje apie parlamento vaidmenį.

Paskutinis demokratiškai išrinktas Baltarusijos parlamentas - 13-ojo šaukimo Aukščiausioji Taryba (AT) - prezidento A.Lukašenkos buvo paleistas 1996 metų rudenį po referendumo, išplėtusio prezidento galias.

Tarptautinė bendruomenė nepripažino minėtojo referendumo bei vengia bendradarbiauti su vietoje AT įkurto Nacionalinio susirinkimo atstovais.

Dėl prezidento A.Lukašenkos vykdomų žmogaus teisių ir demokratijos pažeidimų Europos Taryba 1997 metais įšaldė Baltarusijai suteiktą specialaus svečio statusą ir iki šiol jo neatkūrė.

Lietuvos Seime veikia parlamentinė ryšių su Baltarusijos 13-ojo šaukimo Aukščiausiąja Taryba ir demokratinėmis jėgomis grupė, palaikanti ryšius su Baltarusijos opozicijos atstovais. Seime taip pat veikia dialogą su A.Lukašenkos režimu propaguojanti Geros kaimynystės su Baltarusija parlamentinė grupė.

Baltarusijos opozicinio laikraščio "Solidarnost" vyriausiasis redaktorius Aleksandras Starikevičius Vilniuje antradienį vykusioje spaudos konferencijoje teigė norįs, kad Lietuva Baltarusijai taptų savotišku agentu.

"Dabar daugelis Europos politikų tikisi, kad (Baltarusijos prezidento - BNS) Aleksandro Lukašenkos problemą išspręs (Rusijos prezidentas) Vladimiras Putinas. Daug kalbama, kad Kremlius jau ieško, kuo galėtų pakeisti Lukašenką. Tačiau Rusija niekada nevaidino demokratijos eksportuotojos vaidmens, o po Rusijos Valstybės Dūmos rinkimų Rusijos situacija greičiau ėmė artėti prie Baltarusijos scenarijaus", - teigė A.Starikevičius.

Savaitgalį Valstybės Dūmos rinkimus didžiule persvara laimėjo prezidentą V.Putiną remianti partija "Vieningoji Rusija". Į parlamentą taip pat pateko komunistai, ultranacionalistai ir Kremliaus remiami kairieji nacionalistai. Dešiniosios partijos į Valstybės Dūmą nepateko.

Todėl, anot Baltarusijos žurnalisto, "būtų labiau teisinga, jei tarpininko tarp Vakarų ir Baltarusijos vaidmenį atliktų ne Rusija, o Lietuva".

Žurnalistas pasakojo, kad Baltarusijoje vien tik per pastaruosius pusantrų metų valdžia dėl menkų pretekstų uždarė 20 laikraščių. "Oficialiais duomenimis, šalyje yra 1 tūkst. laikraščių, du trečdaliai iš jų yra laisvi. Tačiau iš tikrųjų Baltarusijoje yra kokie 6-7 nepriklausomi leidiniai nacionaliniu mastu", - sakė A.Starikevičius.

Paklaustas apie Lietuvos Prezidentūroje kilusį skandalą, žurnalistas teigė, kad tokia tyrimo tvarka, kokia vyksta Lietuvoje, Baltarusijoje būtų neįmanoma.

"Baltarusijoje, kad ir kokie kaltinimai būtų pateikti prezidentui, būtų neįmanoma, kad parlamentas liktų nepriklausomas, turėtų visiškai kitokią poziciją. Tai, kad vyksta Lietuvoje, yra demokratiška", - savo mintimis pasidalino A.Starikevičius.

Konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos Demokratinių profesinių sąjungų Kongreso pirmininkas Aleksandras Jarošukas pasakojo, šiuo metu šalyje veikia tik dvi laisvas profesinės sąjungos, visų kitų vadovybė buvo pakeista A.Lukašenkos žmonėmis.

"Baltarusijoje laisvos tik Žemės ūkio mašinų ir Radioelektronikos profsąjungos. Šių profsąjungų vadovai nuolat sėdi kalėjimuose", - pasakojo A.Jarošukas.

Jis sakė, kad norintis vystyti bendradarbiavimą su kaimyninių valstybių profsąjungomis, taip pat siekti, kad Baltarusijoje galėtų veikti laisvi profesiniai judėjimai.

"Pati Baltarusija, jos profsąjungos yra visiškoje izoliacijoje, čia pažeidinėjamos bet kokios profsąjungų teisės", - teigė A.Jarošukas.

Jungtinių Tautų Tarptautinė darbo organizacija (TDO) lapkričio pabaigoje paskyrė komitetą numanomiems darbo žmonių teisių pažeidimams Baltarusijoje tirti. Baltarusijos profsąjungų lyderiai TDO metinėje konferencijoje birželį pranešė, jog prezidento A.Lukašenkos administracija grasina darbininkų organizacijoms, suima jos aktyvistus.

TDO nuomone, atsižvelgiant į blogą ekonominę situaciją Baltarusijoje ir gyventojų nuskurdimą, "nieko nuostabaus, kad režimas mėgina nuslopinti profsąjungų judėjimo balsą".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (16)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (85)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (303)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

Atskleistos susišaudymo Vilniuje aplinkybės: paskelbta O. Pikul-Jasaitienės brolio J. Barono paieška (14)

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas pakomentavo...

„WikiLeaks“ atsisakė publikuoti slaptą informaciją apie Rusijos valdžią (33)

Pačiame pernykštės JAV prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje nutekintą medžiagą...

Išnarpliojo, ką slepia politikų apranga (3)

Statistinis šiuolaikinio politiko portretas – vidutinio amžiaus vyras, vilkintis kuklų,...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (27)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Niekada nesiskolinusią moterį užgriuvo solidi skola (5)

Viena Raguvėlės miestelio gyventoja gyvena kaip ant adatų. Dar liepos pabaigoje ji gavo...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (125)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (35)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...