Lietuva pagal socialinę žmogaus raidą Jungtinių Tautų tyrime pateko į aukšto išsivystymo lygio šalių grupę ir užima 49 vietą tarp 173 pasaulio valstybių. Praėjusiais metais Lietuva buvo 47, 2000 metais - 52, 1999 metais - 62.
Kasmetinį pranešimą apie žmogaus socialinę raidą, kuris šiemet pavadintas "Gilėjanti demokratija susiskaldžiusiame pasaulyje", trečiadienį paskelbė Jungtinių Tautų Vystymo programa (JTVP).

Pats Lietuvos žmogaus socialinės raidos indeksas (Human development index - HDI) per metus padidėjo nuo 0,803 iki 0,808.

Ataskaitos pristatyme Vilniuje JTVP atstovai sakė, kad Lietuva užėmė žemesnę vietą todėl, kad šiemet buvo skaičiuojami 174 šalių duomenys, tuo tarpu pernai gauta informacija iš 162 valstybių.

"Iš tikrųjų Lietuva nenukrito. Tiesiog šiemet į ataskaitą įtraukta 11 naujų valstybių ir dvi iš jų - Sent Kitsas ir Nevis (44 vieta) bei Seišeliai (47 vieta) užėmė aukštesnę poziciją, negu Lietuva", - sakė JTVP programų koordinatorius Lietuvoje Mathieu Paulis Ryckewaertas (Matijus Paulis Rikevartas).

Estija taip pat išliko aukšto išsivystymo lygio šalių grupėje ir pakilo į 42 vietą (0,826). Šia grupei priklauso pirmosios 53 valstybės. Žemiausioje šios grupės - 53-joje - vietoje atsidūrė Latvija (0,8). Pernai ji užėmė 50-ąją vietą, tačiau buvo priskirta prie vidutiniškai išsivysčiusių valstybių.

Iš kitų Lietuvos kaimynių aukščiausią - 37-ąją - vietą užima Lenkija, 56-ąją Baltarusija ir 60-ąją Rusija. Tarp 173 valstybių pirmąją vietą išlaikė Norvegija (0,942), paskutinę - Siera Leonė (0,275).

Pagal HDI, Lietuva JTVP sudarytoje lentelėje atsidūrė tarp Kroatijos (48 vieta) bei Trinidado ir Tobago (50 vieta) - mažyčių salų Karibų jūroje.

JTVP pranešime socialinės raidos indeksas yra apskaičiuojamas pagal BVP dalį vienam gyventojui, suaugusių raštingumo lygį, vidutinę būsimo gyvenimo trukmę ir mokymosi kokybę. Ekspertai naudojo 2000 metų duomenis.

"Lietuvos HDI augimui teigiamą įtaką darė BVP dalis vienam gyventojui. Nors šalies vidutinės būsimo gyvenimo trukmės bei išsilavinimo indeksai yra pakankamai aukšti ir dar gali gerėti, pagrindinis veiksnys buvo BVP augimas", - spaudos konferencijoje teigė M.P.Ryckewaertas.

Pasak jo, Lietuvos buvimas išsivysčiusių šalių grupėje parodo, kad šalis daug nuveikė socialinėje srityje ir gerinant gyvenimo kokybę. "Šių metų ataskaitoje užsimenama ir apie Lietuvos pažangą demokratijos kokybės gerinimo bei politinės sistemos evoliucijos srityse", - tvirtino JTVP atstovas.

Pranešime Lietuva dar minima kaip viena iš šalių, nuo 1990-ųjų pradėjusi civilinių ir karinių santykių demokratizavimą, kuris leido sumažinant tiesioginio kariškių kišimosi į vidaus politiką grėsmę.

Pasak ataskaitos autorių, nauji teisiniai ir instituciniai mechanizmai sukūrė galimybes didinti skaidrumą ir parlamento, žiniasklaidos, mokslo institucijų bei pilietinės visuomenės organizacijų dalyvavimą saugumo politikos plėtroje.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad remiamos užsienio donorų, Lietuvos kaip ir kitų Baltijos šalių ginkluotosios pajėgos yra "pilietinės visuomenės įtakojamos gerbti žmogaus teises".

"Bendras Lietuvos įvaizdis raporte yra teigiamas, nors ji ir nėra minima kiekviename puslapyje", - sakė M.P.Ryckewaertas. Pranešimas apie žmogaus socialinę raidą skelbiamas jau 13 kartą. Šių metų ataskaitoje teikiamas didesnis dėmesys demokratijai, nes, anot JTVP atstovo, demokratizavimas yra viena iš pagrindinių gerovės didinimo priemonių.

Pranešime pabrėžiama, kad pasaulis tapo labiau demokratiškas nei bet kada anksčiau, tačiau tik 80 valstybių, kuriose gyvena 55 proc. pasaulio gyventojų, yra visiškai demokratinės, užtikrinančios žmogaus teises ir turinčios demokratijos institutus, kaip antai laisvąją spaudą ir nepriklausomų teismų sistemą.

Ataskaitoje teigiama, kad dėl kovos su terorizmu negalima atidėlioti demokratijos klausimų sprendimo, tuo tarpu tarptautinėse organizacijose būtina užtikrinti svaresnį besivystančių valstybių vaidmenį.

Pranešime siūloma stiprinti demokratiją kuriant demokratines institucijas, tobulinant teismų funkcijas, vykdant demokratinę politiką, plėtojant ir stiprinant laisvą bei nepriklausomą žiniasklaidą. JTVP padeda valstybėms įgyti žinių, patirties ir resursų gerinant savo gyventojų gyvenimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (73)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (31)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (210)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (48)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (21)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (110)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (537)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

D. Trumpo retorika sukėlė nerimą ir Pentagonui (11)

Praėjus vos kelioms dienoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo ugningo pareiškimo apie galimą karinę...