Lietuvos derybininkai su Europos Sąjunga pareiškė, jog sieks mažiau diskriminuojančių finansinės paramos sąlygų savo ūkininkams, šaliai tapus ES nare.
Lietuvos UR ministras Antanas Valionis, komentuodamas trečiadienį paskelbtą Europos Komisijos siūlymą būsimų naujų ES narių ūkininkams skirti tik ketvirtadalį tos finansinės paramos, kurią gauna dabartinių bendrijos narių ūkininkai, pareiškė, kad "šiuo klausimu dar laukia ne tik įtemptos politinės derybos su ES, bet ir sunki diskusija tarp pačių sąjungos šalių".
"Mūsų žemdirbių lūkesčiai yra dideli, tačiau galiausiai jie bei derybų rezultatai turės maksimaliai sutapti"
Antanas Valionis:

Kaip pranešė URM, A.Valionis, kuris yra Lietuvos derybų su ES delegacijos vadovas, išreiškė viltį, kad galutiniame stojimo derybų etape "ES parodys daugiau solidarumo su būsimomis narėmis ir ES parama nuo įstojimo dienos bus didesnė, nei siūloma dabar".

"Mūsų žemdirbių lūkesčiai yra dideli, tačiau galiausiai jie bei derybų rezultatai turės maksimaliai sutapti", - sakė A.Valionis. Lietuvos vyriausiasis euroderybininkas Petras Auštrevičius pareiškė, kad Lietuva trečiadienį oficialiai suformuluotą Europos Komisijos poziciją dėl naujų narių ūkininkų finansavimo įvertino kaip "pradinį pasiūlymą, nuteikiantį ilgoms deryboms".

"Mūsų derybų tikslas - kuo greitesnė lygiavertė parama", - tokius P.Auštrevičiaus žodžius BNS perdavė jo atstovė spaudai.

Vyriausiojo euroderybininko pavaduotojo Klaudijaus Manioko vertinimu, Europos Komisijos pozicija "yra pradinis pasiūlymas, todėl Lietuva derybose su ES turės siekti labiau subalansuoto sprendimo, kuris mus mažiau diskriminuotų".

Lietuvos euroderybininkų vertinimai yra kur kas santūresni, nei kitų kandidačių į ES. Lenkijos vyriausybės atstovas spaudai ES pasiūlymą naujų ES narių ūkininkams mokėti tik ketvirtadalį finansinės paramos, kurią gauna ES senbuviai, pavadino "visiškai nepatekinamu".

Kaip "nepriimtiną" Lenkijos vyriausybės atstovas spaudai Michalas Toberas apibūdino ir 10-ties metų laikotarpį, pagal kurį, Europos Komisijos siūlymu, parama naujų ES šalių ūkininkams turėtų pasiekti senbuvių lygį.

Panašiai reagavo ir Estija. "Estija tikėjosi ir tikisi, kad su senosiomis ir naujosiomis narėmis bus elgiamasi vienodai", - pareiškė Estijos URM atstovė spaudai Tiina Maiberg. Anot jos, šiuo atveju "Europos Komisijos pasiūlymai negali būti pateisinami".

Europos Komisijos trečiadienį paskelbtą pasiūlymą dėl stojimo derybų finansinių klausimų sprendimo 2004-2006 metais dar turi svarstyti ir pavirtinti ES narės.

Jos turi suformuluoti bendrą derybinę poziciją derantis su kandidatėmis dėl jų stojimo sąlygų žemės ūkio, regioninės politikos ir biudžeto-finansų srityse.

Pasak Lietuvos euroderybininkų, preliminariais skaičiavimais, sudėjus ES paramą Lietuvai per struktūrinius, sanglaudos fondus, tiesiogines išmokas, paramą kaimo plėtrai bei Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui, suma sudarytų apie 2 milijardus litų, tačiau ateityje ji kasmet tolygiai didėtų.

EK siūlomame plane atskirai yra numatyta parama Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui. URM duomenimis, be jau ES ir šalių donorių skirtų 215 mln. eurų (743 mln. litų) IAE uždarymui, 2004-2006 metais EK numato skirti po 70 mln. eurų (242 mln. litų) kasmet.

Pasak ministro A.Valionio, "Lietuvai yra labai svarbu, kad EK laikosi jos nario Gunterio Verheugeno (Giunterio Ferhoigeno) pažado dėl paramos Ignalinos AE uždarymui", - pabrėžė A.Valionis.

"Paramos Ignalinos AE uždarymui išskyrimas išlaidų ES plėtrai projekte leidžia tikėtis, kad ir ateityje, po 2006 metų, jėgainės uždarymo finansavimas bus tęsiamas, o tikslus ES paramos dydis bus nustatytas jungtinėje EK ir Lietuvos energetikos darbo grupėje", - sakė ministras.

Lėšos būsimoms naujoms narėms numatomos tik 2004-2006 metams. Dėl ES 2007-2012 metų biudžeto vyks atskiros derybos, kuriose, kaip tikimasi, dalyvaus ir Lietuva. Lietuva siekia šiais metais baigti stojimo derybas su ES ir 2004 metais tapti sąjungos nare.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (8)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (1)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (10)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (231)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (304)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...