Lietuva nepasirengusi kovoti su mašalais

Pastaraisiais metais Dzūkijos siaubu virtusių mašalų naikinimas Nemune greičiausiai nebus pradėtas laiku, teigia Aplinkos apsaugos departamento Druskininkų miesto agentūros viršininkas Algirdas Petkevičius.
Šiais metais vietoj reikiamų 400 tūkst. litų upinių mašalų populiacijų reguliavimo programai žadama skirti tik 150 tūkst. litų.

Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus viršininkas Selemonas Paltanavičius sako, kad visų didžiausia problema yra tai, jog iki šiol apskritai nėra skirta jokių lėšų.

"Finansų ministerija nėra suderinusi nutarimo, kuriuo būtų skirti pinigai. Planuojama 150 tūkst. litų, tačiau programai įvykdyti ir apdoroti Nemuno upę nuo valstybės sienos su Baltarusija iki Birštono, nuo Kauno iki Kulautuvos ir žemiau bei Neries upę nuo Jonavos iki santakos su Nemunu, reikia maždaug 10 tonų biologinio preparato "VectoBac". Tai kainuoja apie 400 tūkst. litų", sakė S. Paltanavičius.

Anot jo, 150 tūkst. litų visiškai nepatenkins poreikio.

"Tokiomis lėšomis galėtume tik kažkurioje atkarpoje reguliuoti lervų skaičių, tačiau tą laisvą vietą iš karto užims kiti", sako gamtosaugininkas.

A. Petkevičiaus teigimu, šios problemos pagrindinis sprendimas yra Baltarusijoje, kuriai reikėtų skirti didžiąją dalį preparatų.

"Preparatai, praplaukdami Nemunu Baltarusijoje ir atlikdami savo biologinį poveikį, tiesiogiai grįžtų į Lietuvą. Juos dar papildę Lietuvoje, turėtumėme maksimalų efektą", sakė A. Petkevičius.

Pasak jo, baltarusiai mielu noru padėtų, tačiau "jų ekonominė situacija tiek tragiška, kad jie negali nupirkti reikiamų preparatų".

Upiniai mašalai ritasi gegužės viduryje, o birželio pradžioje jie jau kils iš vandens, ieškodami žmonių ir gyvulių kraujo.

Specialistų teigimu, kol kas negalima nustatyti būsimo mašalų kiekio, kadangi dabar jų lervos yra dumble. Prognozę mokslininkai galės pateikti balandžio pabaigoje, kuomet lervos nusės ant augalų paviršiaus. Išsiritę mašalai išgyvena iki 5 savaičių.

Nuo kraujasiurbių mašalų labiausiai kenčia žmonės, naminiai ir laukiniai gyvuliai.

Apsisaugojimo priemonių nuo šių mašalų nėra, o paguoda yra tai, kad jie neskrenda į patalpas.

Specialistai nerekomenduoja poilsiauti prie upių, ypač tiems, kurių silpnesnė imuninė sistema, nes mašalų suleistas antigenas gali sukelti karščiavimą bei alergiją.

Manoma, jog šiais metais nuo vabzdžių labiausiai gali nukentėti Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Alytaus, dalis Šalčininkų, šiek tiek Vilniaus, Prienų, Kauno rajonai.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Orai: savaitgalį trumpai pasidžiaugsime ir saule, ir šlapdriba

Savaitgalį nei gūsingo vėjo, nei kritulių išvengti nepavyks. Tiesa, pastarieji nebus labai gausūs. Geriausia žinia ta, kad šeštadienį daug kur nušvis saulė.

Ruklos seniūnas apie pabėgėlius: tegul savo tradicijų laikosi uždarai ir nebruka jų mums (435)

Jonavos rajone, Rukloje, kurioje yra Pabėgėlių priėmimo centras vyksta vienas incidentas po kito ir iš miestelio nedingsta įtampa. Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis teigė, kad problemų gali būti ir daugiau, jis aiškino, kad kitatikiai turi prisitaikyti naujojoje šalyje ir laikytis mūsų įstatymų ir per daug nekaltino į incidentus įsiveliančių vietinių gyventojų.

V. Antonovas ketina skųsti Maskvos arbitražo teismo sprendimą (12)

Rusijos verslininkas, didžiausias bankrutavusio banko „Snoras“ akcininkas Vladimiras Antonovas skųs penktadienį priimtą Maskvos arbitražo teismo sprendimą nutraukti jo daugiau kaip 40 mlrd. rublių vertės ieškinio Lietuvai nagrinėjimą.

Kadenciją baigianti ministro patarėja džiaugiasi sugebėjimais šokti aplink stulpą (103)

Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patarėja, taip pat atstovė spaudai Simona Liaudanskytė kadenciją baigia socialiniame tinkle bei savo tinklaraštyje paskelbtais gana įdomiais pasisakymais. Ji teigė išbandžiusi vertikalią gimnastiką arba kitaip šokius aplink stulpą ir dalinasi savo įspūdžiais.

Politologas: „valstiečių“ ir socialdemokratų koalicija bus labai trapi (88)

„Valstiečių“ ir socialdemokratų koalicija būtų labai trapi dėl nedidelės daugumos Seime, sako apžvalgininkas Kęstutis Girnius.