Lietuva pagal socialinę žmogaus raidą Jungtinių Tautų tyrime pateko į aukšto išsivystymo lygio šalių grupę ir užima 45 vietą tarp 175 pasaulio valstybių. Mūsų šalis šiemet pagerino savo pozicijas aukšto indekso šalių grupėje ir kartu su įstojimu į Europos Sąjungą (ES) taps šalimi donore, finansuosiančia mažiau išsivysčiusių šalių plėtrą.
Lietuva trečius metus iš eilės įsitvirtino valstybių, turinčių aukštą žmogaus socialinės raidos indeksą grupėje. Iš viso minėtoje grupėje yra 55 valstybės.

Praėjusiais metais Lietuva pagal žmogus socialinės raidos indeksą buvo 49-oji, 2001-aisiais - 47-oji, 2000 metais - 52-oji, 1999 metais - 62-oji.

Kasmetinį pranešimą apie žmogaus socialinę raidą antradienį paskelbė Jungtinių Tautų Vystymo programa (JTVP).

Žmogaus socialinės raidos indeksas - suvestinis žmogaus socialinės raidos matas, kuriuo atsižvelgiama į tris pagrindinius žmogaus socialinės raidos komponentus. Skaičiuojant indeksą, atsižvelgiama į ilgą ir sveiką gyvenimą, kurį liudija vidutinė būsimo gyvenimo trukmė, žinias, kurias atspindi krašto suaugusių žmonių raštingumo lygis bei bendras siekiančių pradinio, vidurinio ir aukštojo išsilavinimo koeficientas. Be to, skaičiuojant minėtą indeksą atsižvelgiama į šalies gyvenimo lygį, kurį liudija bendras vidaus produktas (BVP).

"Stodami į ES prisiėmėm įsipareigojimus dalyvauti plėtros pagalboje, kuriai Sąjunga per metus skiria apie 29 mlrd. eurų. Iš įmokų, kurias Lietuva mokės ES, 4 proc. bus skiriami plėtros pagalbai", - antradienį spaudos konferencijoje per šių metų žmogaus socialinės raidos rodiklio pristatymą sakė užsienio reikalų viceministras Vincas Paleckis.

Pasak jo, iki šiol Lietuva šiam tikslui per metus skirdavo apie 12 mln. litų, tačiau ne grynais pinigais, o kita pagalba - mokymais, ekspertizėmis, patyrimo perdavimu.

Šiemet Lietuvos socialinės žmogaus raidos indeksas išaugo smarkiai - jai pavyko padaryti tokį šuolį, kokį pernai padarė Estija. Pagrindinė priežastis, kodėl Lietuva sąraše yra žemiau nei Estija, yra tai, kad Estijos BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą JAV doleriais yra 10,17 tūkst., o Lietuvos - 8,47 tūkst. JAV dolerių. Tačiau Lietuva pagal BVP vienam gyventojui vejasi Estiją.

"Per vienerius metus Lietuvos žmogaus socialinės raidos indeksas išaugo 0.016 balo - tai pats didžiausias padidėjimas iš visų 10 į Europos sąjungą stojančių valstybių. Tai reiškia, kad praėjusias metais Lietuva dirbo geriau nei Estija, Čekija ar Vengrija", - Vilniuje per programos pristatymą žurnalistams teigė JTVP įgaliotoji atstovė Cihan Sultanoglu (Čihan Sultanoglu).

Kadangi pernai Lietuvos BVP išaugo 6,7 proc., UNPD prognozuoja, kad kitais metais Lietuvos žmogaus socialinės raidos indeksas vėl pakils, bet jos laukia išbandymas - padidinti ir gyvenimo trukmės rodiklį. Anot UNDP, visos trys Baltijos šalys dar turi erdvės raštingumo, gyvenimo trukmės ir BVP rodiklių kilimui.

Pirmąją vietą tarp vertintų pasaulio valstybių pagal žmogaus socialinės raidos indeksą užima Norvegija, po jos rikiuojasi Islandija, Švedija, Australija ir Nyderlandai. JAV teko 7-a, o Didžiajai Britanijai, Prancūzijai ir Vokietijai, atitinkamai 13, 17 ir 18 vietos. Rusija pateko į grupę su vidutiniu indeksu ir buvo 63 pasaulio valstybių sąraše.

Pati skurdžiausia valstybė, remiantis JTVP pateiktais duomenimis - Afrikos žemyne esanti Siera Leonė.

Praėjusiais metais žmogaus socialinės raidos indeksas Lietuvoje išaugo nuo 0,808 iki 0,824.

Estija taip pat išliko aukšto išsivystymo lygio šalių grupėje ir pakilo iš 42 į 41 vietą. Latvija iš 53 vietos pakilo į 50-ąją.

Tačiau, kaip minėjo C.Sultanoglu, "atsižvelgiant į praėjusių metų Lietuvos BVP augimo rodiklius, kurie buvo geriausi tarp trijų Baltijos valstybių, galima tikėtis, kad šalis dar pasistūmės į priekį".

Tyrimo duomenys taip pat atskleidė, kad Lietuva lenkia JAV pagal moterų, užimančių aukštus postus proporciją. Agentūros AFP pranešimu, įstatymų leidyboje, valstybės tarnautojų bei įmonių vadovių pozicijose esančių moterų proporcinis rodiklis yra 47 proc., o JAV - 46 procentai.

Pranešimas apie žmogaus socialinę raidą skelbiamas jau 14 kartą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (20)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (30)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (1)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (6)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (86)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (466)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (17)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (2)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (22)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Tūkstančius svarų išleidusi mamytė išpildė savo svajonę – virto „gyva sekso lėlyte“ (15)

Viena dviejų vaikų motina išleido daugiau kaip 10 tūkst. svarų (10,9 tūkst. eurų), kad...