Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pareiškė, kad Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje nepritarė Rusijos parengtam pranešimui, nes jame apkaltinant Ukrainą buvo nutylėta apie Maskvos remiamų separatistų veiksmus.
Sergejus Lavrovas, Vladimiras Putinas
© AFP/Scanpix

Taip oficialusis Vilnius reagavo į Maskvos kaltinimus lietuviams, amerikiečiams ir britams, esą jie „įžūliai užblokavo“ pasiūlymą pasmerkti Ukrainą, kuri, Rusijos teigimu, „trukdo atlikti tikrai nepriklausomą, bešališką tarptautinį tragedijos aplinkybių tyrimą“ dėl numušto Malaizijos lėktuvo.

„Rusijos pateiktame Saugumo Tarybos pareiškimo spaudai projekte buvo raginama pasmerkti kovos veiksmus Ukrainos Donecko srityje ir trukdymą tirti Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofą, tačiau nutylėta apie pačios Rusijos remiamų separatistų veiksmus“, - teigiama Lietuvos URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento komentare BNS naujienų agentūrai.

Pasak Lietuvos URM, Rusija dokumentu siekė pasmerkti Ukrainos teisėtus kovos veiksmus, todėl Lietuva pateikė redakcinius pasiūlymus, kuriais siekta įtraukti informaciją apie maištininkų veikimą.

„Rusija pateiktu tekstu siekė sukurti precedentą pasmerkiant Ukrainos teisėtus kovos su ginkluotais separatistais veiksmus ir apkaltinti Ukrainą kliudymu tirti lėktuvo katastrofą. Kaip ir kai kurie kiti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariai, Lietuvos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose pateikė keletą redakcinių pasiūlymų, kuriais siekta įtraukti informaciją apie maištininkų vykdomus kovinius veiksmus bei trukdymą tirti katastrofos vietą (pasiūlyta įtraukti nuorodą, jog katastrofos zoną kontroliuoja nelegalios karinės grupuotės)“, - teigiama komentare.

„Teikti pasiūlymus tekstui yra normali praktika, tačiau Rusija, jau ne pirmą kartą teikianti projektą dėl Ukrainos, nesileidžia į derybas, iškart atšaukia projektą ir ima kaltinti vieną ar kitą pasiūlymus teikusią šalį – šįkart tris valstybes, pateikusias redakcinius pasiūlymus, kuriais siekta patikslinti, kas kontroliuoja katastrofos zoną“, - nurodo Lietuvos URM.

Rusijos URM antradienio vakarą viešai apkaltino Jungtines Valstijas, Didžiąją Britaniją ir Lietuvą, kad jos nepritarė siūlymui paskelbti pranešimą spaudai, jog Ukraina nesilaiko reikalavimų nutraukti kovos veiksmus nuolaužų kritimo vietoje.

Rusijos URM nurodė, kad Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos liepos 21 dieną priimtoje rezoliucijoje minimas reikalavimas visoms kariaujančioms šalims nedelsiant nutraukti kovos veiksmus šio lėktuvo kritimo zonoje ir užtikrinti, kad ten galėtų patekti tyrėjai, ESBO specialioji stebėsenos Ukrainoje misijos ir kitų tarptautinių organizacijų atstovai.

„Pažeisdamas šį Saugumo Tarybos reikalavimą Kijevas viešai pareiškė apie ketinimą ginklu perimti lėktuvo kritimo rajono kontrolę ir ėmėsi puolamųjų kovos veiksmų. Todėl keli tarptautinės tyrimo grupės atstovų, esančių Donecke, mėginimai patekti į katastrofos rajoną žlugo“, – pažymima Rusijos URM pranešime.

„Rusijos delegacija JT Saugumo Taryboje liepos 28 dieną nurodė partnerėms akivaizdų faktą, kad Kijevas pažeidžia Tarybos reikalavimus, ir pasiūlė suderinti Saugumo Taryboje pranešimą spaudai; jame primenama apie 2166 rezoliuciją, pirmiausia jos 7-ąjį skirsnį, kuriuo reikalaujama nedelsiant nutraukti kovos veiksmus nuolaužų kritimo zonoje“, – nurodo Rusijos URM.

„Deja, mūsų iniciatyva buvo įžūliai JAV, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos atstovų užblokuota“, – sakoma pranešime.

Pernai spalį Lietuva išrinkta Saugumo Tarybos nare 2014 ir 2015 metais. Šioje institucijoje Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija yra nuolatinės narės, jos turi veto teisę. Kitos 10 šalių yra nenuolatinės narės, jos pasikeisdamos pirmininkauja Tarybai po mėnesį per metus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (20)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (122)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (12)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (5)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (529)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (6)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (31)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (251)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...