Lenkijoje gyvenantys lietuviai trečiadienį jų gyvenamuose rajonuose apsilankiusiam Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) komisarui Knutui Vollebaekui sako pristatę problemas dėl prasto lietuviškų mokyklų finansavimo ir vadovėlių trūkumo bei dažnėjančių lenkų nacionalistų išpuolių.
Knutas Vollebaekas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Lenkijos lietuvių draugijos pirmininko, Seinų "Žiburio" lietuvių mokyklos direktorius Algirdo Vaicekausko teigimu, nacionalistinės tendencijos kaitina atmosferą Lenkijoje. Jis taip pat sakė nesuprantantis Lietuvos lenkų protestų dėl naujojo Švietimo įstatymo, kuris priartina švietimo situaciją prie esančios pačioje Lenkijoje ir stiprina valstybinės kalbos padėtį.

"Pristatėme vadovėlių ir mokyklų finansavimo klausimus, problemas dėl egzaminų laikymo lietuvių kalba. Kalbėjome ir apie paskutinius įvykius - dvikalbių lentelių tepliojimą, vandalizmo aktus ir paminklus kapinėse, kurie skatina nesantaiką tarp dviejų tautų. Lenkijoje daugėja nacionalistinių aktų, atmosfera yra kaitinama", - BNS sakė Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas, Seinų "Žiburio" lietuvių mokyklos direkorius A.Vaicekauskas.

"Komisaras išklausė ir pažadėjo, kad kai baigsis vizitas padarys išvadas ir pateiks jas abiejų šalių vyriausybėms ir pasiūlys sprendimus", - sakė A.Vaicekauskas.

ESBO komisaras K.Vollebaekas į Seinus ir Punską trečiadienį atvyko po susitikimų su Lenkijos pareigūnais Varšuvoje. Prieš tai jis lankėsi Lietuvoje, kur susitiko su Lietuvos valdžia ir lenkų tautinės mažumos atstovais.

Anto A.Vaicekausko, lietuvių švietimas Lenkijoje yra finansuojamas nepakankamai, o parama, gaunama iš Lenkijos Vyriausybės, padengia tik 70 proc. išlaidų lietuviškoms mokykloms. Taip pat labai trūksta lietuvių vadovėlių, ir net pamokose, kurios vyksta lietuviškai, moksleiviai turi tik lenkiškus vadovėlius.

Pasak mokyklos direktoriaus, problemų taip pat kyla dėl nuolatinių klaidų egzaminų užduotyse, ir tai neskatina moksleivių mokytis lietuviškai ir laikyti lietuvišką egzaminą.

A.Vaicekauskas sakė, kad Lenkijos lietuviams nesuprantami lenkų Lietuvoje protestai dėl Švietimo įstatymo pataisų, kuriomis numatomas lietuviškas dėstymas Lietuvos istorijos ir geografijos pamokose ir numatoma po kelerių metų suvienodinti lietuvių kabos egzamino užduotis. Pasak jo, būtinybė gerai mokėti valstybinę kalbą neturėtų kelti abejonių.

"Mane stebina, kad Lietuvos Respublika sudaro tokias geras sąlygas lenkų švietimui, o tai vis tiek kelia nepasitenkinimą. Klausimas keliamas ten, kas mums yra natūralus dalykas - valstybinės kalbos mokėjimas, mokymosi valstybine kalba išplėtimas. Tai natūralus dalykas - kiekvienas pilietis turi mokėti valstybinę kalbą, mums toks klausimas nekyla", - sakė A.Vaicekauskas.

Pastaruoju metu Lietuvos ir Lenkijos santykius temdo nesutarimai vertinant tautinių mažumų padėtį. Lenkija sukritikavo liepą įsigaliojusias Švietimo įstatymo nuostatas, kuriomis stiprinama lietuvių kalbos padėtis tautinių mažumų mokyklose, nors Lenkijoje gyvenantys lietuviai sako, kad net ir priėmus įstatymą lenkai Lietuvoje turės geresnes sąlygas mokytis gimtąja kalba nei jie.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (46)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (158)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (1)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (378)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (2)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (18)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (17)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (44)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...