Latvijos vyriausybės sprendimas dėl būtinosios karinės tarnybos atsisakymo turėtų tapti pavyzdžiu Lietuvai, teigia opozicinės Liberalų ir centro frakcijos Seime seniūnas Eligijus Masiulis.
Eligijus Masiulis
© ELTA
"Mes sveikiname tokį kaimynų sprendimą ir tikimės, jog mūsų Vyriausybė taip pat imsis rimtai svarstyti šį klausimą", - cituojamas E.Masiulis ketvirtadienį išplatintame partijos pranešime.

Anot jo, Liberalų ir centro sąjunga sieks, kad nuostata dėl šauktinių kariuomenės atsisakymo būtų įrašyta parlamentinių partijų susitarime dėl šalies gynybos politikos ir išlaidų krašto apsaugai, kurį ketinama pasirašyti rudenį. Šiame dokumente ketinama iki 2008 metų pratęsti įsipareigojimą kasmet krašto apsaugai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto.

Parlamentaro teigimu, Latvijos apsisprendimas atsisakyti šauktinių kariuomenės paneigia kai kurių Lietuvos politikų teiginius, kad profesionalioji kariuomenė yra brangesnė už šauktinių, nes Latvija krašto apsaugai skiria mažiau lėšų nei Lietuva.

"Liberalai jau seniai pasisakė už būtinybę atsisakyti būtinosios karinės tarnybos, kuri, kaip pripažįsta NATO vadovai, nėra efektyvi pasikeitus geopolitinei padėčiai pasaulyje ir pagrindiniu civilizuotų valstybių ir žmonijos saugumo priešu tapus terorizmui", - teigia opozicinės frakcijos seniūnas.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sekretorius Povilas Malakauskas, BNS komentuodamas šią savaitę Latvijos vyriausybės priimtą sprendimą pritarti atsisakymui būtinosios karinės tarnybos ir pereiti prie profesionalios kariuomenės, teigė, kad dėl perėjimo nuo šauktinių prie profesionalios kariuomenės turi apsispręsti politikai.

Anot P.Malakausko, perėjimas prie profesionalios kariuomenės nulemtas keleto priežasčių, iš kurių esminės - Europoje pasikeitus geopolitinei situacijai, pastebima armijų mažėjimo tendencija, kariai turi vykdyti aukštesnio technologijų lygio užduotis, taip pat didėja kariuomenės parengties lygis, kuris reikalauja, kad NATO pajėgos būtų pasiruošusios vykdyti kovines užduotis per kelias dienas.

Be to, kariai vis dažniau dalyvauja ne tik taikos palaikymo, bet ir kovinėse operacijose. Seimas birželį priėmė įstatymą, numatantį laipsnišką kariuomenės, taip pat - ir šauktinių, mažinimą ir kitus ginkluotųjų pajėgų struktūros pakeitimus 2003 - 2008 metais.

2003 metais bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius sieks 22 tūkst. karių. Iš šio skaičiaus profesinės karo tarnybos karių bus iki 8,1 tūkst., o privalomosios pradinės karo tarnybos karių - 4,5 tūkstančio.

Iki 2008 metų bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius turėtų sumažėti iki 17 tūkstančių. Ruošiamasi, kad profesinės karo tarnybos karių 2008 metais bus iki 8,3 tūkst., o šauktinių - sumažės iki 2 tūkstančių. Kariuomenė savo dydžiu mažės, tačiau profesionalų, nors ir nežymiai, daugės.

Būtinosios karinės tarnybos jau atsisakė arba svarsto šią galimybę tokios NATO šalys, kaip JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Nyderlandai, Prancūzija, Belgija, Ispanija, Vengrija. Kitais metais prie profesionalios armijos ketina pereiti Italija ir Čekija.

Tarp pakviestųjų į NATO šalių būtinoji karinė tarnyba tebėra Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Bulgarijoje, jos jau atsisakė Slovėnija, Slovakija ir Rumunija.

NATO valstybės Vokietija ir Danija neplanuoja atsisakyti būtinosios karinės tarnybos. Atsisakyti šauktinių nežada ir neutraliteto politikos besilaikantys švedai bei suomiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (53)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (19)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (222)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (12)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (73)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (5)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (173)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus (12)

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (277)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (9)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...