Septyniasdešimt penki Lietuvos mokslų akademijos (LMA) nariai atviru laišku kreipėsi į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį dėl „tautinės nesantaikos kurstymo".
© DELFI / Tomas Vinickas

Grupė mokslininkų į LLRA lyderį kreipėsi reaguodami į V.Tomaševskio komentarą, kuriuo šis „visuomenės atmestais marginalais" pavadino daugiau nei 60 Lietuvos mokslininkų, menininkų, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrėjų ir rezistentų pareiškimą, kuriuo šie reikalavo Lietuvos lenkų rinkimų akciją pašalinti iš valdančiosios koalicijos, o partijos veiksmus įvertinti Valstybės gynimo taryboje.

„Nebesitikime Jūsų atsiprašymo dėl savo komentare pasakytų įžeidimų. Mes, čia pasirašantys 75 Lietuvos mokslų akademijos nariai, siekiame, kad pagaliau liautųsi Jūsų ir kai kurių LLRA narių neatsakingais pareiškimais šalyje ir užsienyje inicijuota ir toliau kurstoma tautinė nesantaika Lietuvoje", - rašoma mokslininkų laiške, kurį pasirašė buvęs Mokslo tarybos pirmininkas Eugenijus Butkus, buvęs Vilniaus universiteto rektorius, parlamentaras Benediktas Juodka, filosofas Arvydas Šliogeris ir dar septynios dešimtys kitų Mokslų akademijos narių.

Tarp pasirašiusiųjų taip pat - žinomi šalies medikai, mokslininkai Jurgis Brėdikis, Vytautas Jonas Sirvydis, Vaidutis Kučinskas, Giedrius Uždavinys, istorikai Eugenijus Jovaiša, Edvardas Gudavičius, Antanas Tyla, fizikai Jonas Grigas, Gytis Juška, tautosakininkas Leonardas Sauka ir kitų sričių mokslininkai.

„Mes esame pasiryžę įnešti savo indėlį ieškant bendro sutarimo dėl pietryčių Lietuvos rajonų lenkų ne ultimatumais teikiamų siūlymų, jeigu jie neprieštaraus Lietuvos Konstitucijai ir įstatymams", - pažymima LMA narių rašte.

Reaguodamas į grupės intelektualų, menininkų ir kitų žinomų žmonių pareiškimą dėl LLRA pašalinimo iš koalicijos V.Tomaševskis paskelbė komentarą, kuriuo pareiškimo autorius pavadino „visuomenės atmestais marginalais, kurie tokiais veiksmais kaip panašių laiškų siuntimas bando priminti apie savo buvimą".

„Nemažai laiško autorių yra buvusios sovietų akademinės nomenklatūros atstovai, kuriems labai neblogai sekėsi buvusio režimo laikais, o vėliau, gal dėl to, kad matė asmeninės naudos gavimo galimybę, kardinaliai pakeitė savo pažiūras, o kai kurie iš jų – netgi tautybę... Bet kokiu atveju Vilniaus krašto lenkai yra atviri pasiūlymams bendradarbiauti su tokiais asmenimis kaip Nijolė Sadūnaitė ir kitais, tačiau demaskavo ir ateityje demaskuos buvusią sovietų akademinę nomenklatūrą, kuri tobulai įvaldė chameleonizmo meną", - rašė V. Tomaševskis.

Mokslininkai atsakydami į V. Tomaševsio komentarą pažymi, kad kreipimąsi pasirašiusieji per 60 žinomų Lietuvos mokslo ir kultūros atstovų „tik kultūringai pareiškė savo nuomonę, kad LLRA kurstoma tautinė nesantaika kenkia geriems dvišaliams Lietuvos ir Lenkijos valstybių santykiams, ir kad nei Lietuvos piliečiai, nei Lietuvos vyriausybė neturi būti paversti antivalstybinių LLRA užgaidų įkaitais, o lenkų tautybės Lietuvos piliečiai – šios partijos nuolatos manipuliuojama mase".

„Jūs savo komentare nekultūringai įvardijote šiuos žinomus Lietuvoje intelektualus „visuomenės atmestais marginalais". Jūs viešai ir nepelnytai paskelbėte Lietuvos mokslų akademijos narius ir kitus kreipimąsi pasirašiusius mokslininkus „demaskuotais sovietų akademinės nomenklatūros atstovais, tobulai įvaldžiusiais chameleonizmo meną", - sako LMA nariai.

Viešą kreipimąsi praėjusią savaitę buvo pasirašę akademikai Zigmas Zinkevičius, Antanas Tyla, Romualdas Grigas, Eugenijus Jovaiša, Antanas Buračas, rašytojai Kazys Saja, Jonas Mikelinskas, Leonas Milčius, Romas Gudaitis, Petras Naraškevičius, kultūros pasaulio veikėjai Viktoras Gerulaitis, Daiva Tamošaitytė, Regimantas Tamošaitis, Jonas Vilimas, taip pat mokslininkai Kęstutis Dubnikas, Vytautas Daujotis, Arūnas Bingelis, Kazimieras Garšva, Arvydas Janulaitis, Romas Batūra, Juozas Algimantas Krikštopaitis, Alvydas Butkus, Algirdas Degutis, Julius Šalkauskas, Vytenis Rimkus, Jonas Užurka, rezistentai Nijolė Sadūnaitė, Algirdas Endriukaitis, Alfonsas Svarinskas, Algirdas Patackas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai Romas Pakalnis, Bronislovas Kuzminskas, Bronislovas Genzelis, Romualdas Ozolas, Arvydas Juozaitis, Bronius Leonavičius, Vytautas Radžvilas, publicistai Edvardas Čiuldė, Linas Virginijus Medelis, Irena Vasinauskaitė, Mindaugas Kubilius, Živilė Makauskienė ir kiti asmenys.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas?

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (79)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (148)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

Kauniečiai butų pirkėjai pakeitė kryptį (10)

Nekilnojamojo turto ekspertai stebi kintančius kauniečių poreikius renkantis gyvenamąjį būstą....

Aprangos kodas: žmonės, kuriems galioja „švaraus stalo“ etiketas biure (1)

Penktadienį DELFI Stilius lankėsi vienoje didžiausių draudimo bendrovių „Gjensidige“ . Tik...

Ką veikti už paplūdimio ribų?

Atvykus į pagrindinius mūsų šalies kurortinius mietus, Palangą bei Šventąją, ko gero,...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (29)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Menininkas M. Zaveckas vedė savo išrinktąją: pasidalijo romantiška pasipiršimo istorija (2)

Saulėtą šeštadienio popietę Vingio parko botanikos sode menininkas Marius Zaveckas ir Alina...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (125)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

D. Adomaitis apsisprendė: rungtynėse su Latvija žaidėjų netausos favoritai – lietuviai (1)

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis šeštadienio vakaro kontrolinėms...