JAV Europos karinių pajėgų vadovybei trečiadienį paskelbus apie planus pasiųsti po vieną desantininkų kuopą į kiekvieną Baltijos šalį, į Estiją kitą savaitę atvyks 173-sios desantininkų kuopos kariai, dalyvausiantys kasmetinėse "Kevadtorm" pratybose.

Estijos gynybos ministerija tvirtina, kad desantininkus vėliau pakeis kiti JAV kariuomenės daliniai, todėl amerikiečiai šalyje nuolatos bus bent iki 2015 metų pabaigos. Gynybos ministro S. Mikserio teigimu, šios pajėgos sustiprins Estijos nacionalinį saugumą.

"Manau šis sprendimas yra dalis platesnio proceso, kuriuo JAV ir NATO bus perkeliamos, siekiant didesnio Europos saugumo", - kalbėjo ministras.
Estijos premjeras Taavi Roivas ir gynybos ministras Svenas Mikseris

NATO Šiaurės Atlanto tarybos sprendimu, nuo gegužės 1 dienos Estijos Emario karinėje bazėje bus dislokuoti 4 danų oro pajėgų naikintuvai "F-16", o misiją Baltijos jūroje pradės NATO minų tralerių grupė, prie kurios prisidės ir Estijos karinio jūrų laivyno laivas "Admirolas Kovanas". NATO atstovai taip pat pažadėjo įvertinti Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos pasiūlytas Aljanso gynybos planų pataisas Rytų Europos regionui.

JAV kariai į Lietuvą atvyksta „pastoviam buvimui treniruočių formatu“

Pratyboms į Lietuvą atvykstančių Jungtinių Valstijų karių apsilankymas nebus vienkartinis, o bus „panašus į pastovų buvimą treniruočių formatu“, trečiadienį pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasak ministro, į Lietuvą iki savaitės pabaigos atvyks kuopos dydžio padalinys. Kuopą paprastai sudaro 100-200 karių.

„Kalbame apie kuopos maždaug dydžio padalinį Lietuvos teritorijoje, kuris dalyvaus pratybose mūsų įvairiuose poligonuose“, - žurnalistams Vyriausybėje sakė L.Linkevičius.

„Laikas nėra ribotas. Tai turėtų būti panašu į pastovų buvimą treniruočių formatu“, - pridūrė ministras.

„Tai nereiškia, kad tuoj turėtų baigtis. Kadangi tai Jungtinių Valstijų kontingentas, tai jie jį planuoja. Kiek mes suprantame, tai bus kiek įmanoma pastovesniam buvimui“, - sakė L.Linkevičius.
Linas Linkevičius

Jungtinės Valstijos antradienį paskelbė, kad pratybų tikslais į Lenkiją ir Baltijos šalius siunčiama apie 600 karių.

Kariai oficialiai siunčiami dvišaliu pagrindu treniruočių ir pratybų tikslais.

Baltijos šalių ir Lenkijos politikai taip pat yra išsakę pageidavimų, kad regione būtų nuolat dislokuotos JAV pajėgos, tačiau tokie sprendimai kol kas nepriimti.

1997 metais pasirašytame NATO ir Rusijos susitarime Aljansas įsipareigojo nedislokuoti „papildomų nuolatinių ženklių kovinių pajėgų“ naujose NATO narėse. Tarp Aljanso šalių kol kas nėra sutarimo, ar NATO turėtų atsisakyti šio įsipareigojimo, reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje.