Per dvidešimt nepriklausomybės metų Lietuvos kultūros ministrais dirbo aktorius, poetas, prozininkas, operos solistas, choro dirigentas, muzikantas, kultūrologas, vienas kitas politikas. Teisę deleguoti atstovą į kultūros ministrus turinti Tautos prisikėlimo partija iš pradžių kalbėjo, kad šiai sričiai reikia stipraus vadybininko ir pasiūlė karjerą šou versle pradėjusio, „prisikėlėlių“ lyderio Arūno Valinsko kandidatūrą, tačiau šiam susidūrus su prezidentės pasipriešinimu sugrįžta prie senos tradicijos – kultūros ministro vietą patikėti vadinamojo „aukštojo“ meno atstovui, operos solistui Deividui Staponkui.
© Corbis

Viešosios vadybos instituto partneris Vitalis Nakrošis teigia, kad, jo nuomone, ministerijai vadovauti turėtų asmuo, turintis bent menką politinę patirtį. Jo nuomone, dabartinis siūlomas kandidatas, operos solistas D. Staponkus tokios patirties neturi, prieš jį geriau atrodo netgi „prisikėlėlių“ lyderis A. Valinskas, kuris pabuvojo Seimo pirmininku, vadovauja savo įkurtai partijai, dirba parlamente.

Pasikeitė 10 ministrų

Nuo pat atkurtos nepriklausomybės pradžios iki šiol kultūrai, o kai kuriais atvejais ir švietimui, vadovavo 10 ministrų, įskaitant ir pareigas dar einantį dabartinį kultūros ministrą Remigijų Vilkaitį.

Kultūros ministre Lietuvoje galėtų tapti ir balerina?
Darius Kuolys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pirmasis ministras Darius Kuolys dirbo net keturiose Vyriausybėse – Kazimiros Prunskienės, Alberto Šimėno, Gedimino Vagnoriaus, Aleksandro Abišalos, šias pareigas ėjo dvejus metus: 1990-1992 m. Pagal išsilavinimą D. Kuolys yra literatūrologas, įgijo humanitarinių mokslų daktaro laipsnį, po vadovavimo ministerijai patarinėjo prezidentui Valdui Adamkui, vadovauja Pilietinės visuomenės institutui.

Antrasis ministras Dainius Trinkūnas pagal išsilavinimą yra muzikas, tačiau prieš pradėdamas vadovauti ministerijai 1992-1994 m. dirbo vadovaujamą darbą – vadovavo Vilniaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio meno mokyklai, Lietuvos filharmonijai, o Lietuvai dar esant SSRS sudėtyje buvo kultūros ministro pavaduotoju bei kultūros ministru.

Vėliau jo pareigas perėmė žurnalistiką baigęs poetas Juozas Nekrošius. Kultūros ministru J. Nekrošius buvo paskirtas jau dvejus metus pradirbęs Lietuvos Seime, į kurį buvo išrinktas 1992 m. pagal Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) sąrašą.

Dar vėliau kultūros ministru tapo prozininkas ir dramaturgas Saulius Šaltenis. Kultūros sričiai jis vadovavo aštuntojoje Vyriausybėje, kurios galva buvo tuometinis konservatorius Gediminas Vagnorius. S. Šaltenis 1992-2000 m. buvo Seimo narys, kultūros ministru tapo 1996 m. ir dirbo trejus metus.

Iš S. Šaltenio ministerijos vairą perėmė ilgametis Kultūros ministerijos darbuotojas Arūnas Bėkšta. Pagal išsilavinimą A. Bėkšta yra fizikas, vėliau dirbo Lietuvos dailės muziejaus restauravimo centre, o karjerą Kultūros ministerijoje pradėjo nuo kultūros ministro konsultanto pareigų, vėliau tapo Kultūros paveldo departamento direktoriumi, dar vėliau viceministru ir 1999-2000 m. ėjo ministro pareigas.

Gintautas Kėvišas
Gintautas Kėvišas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vėlesnį kultūros ministrą Gintautą Kėvišą, nepaisant jo įgyto muzikinio išsilavinimo, galima vadinti politiku, nes nuo 2003 m. iki dabar jis yra Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, anksčiau priklausė vieningai Lietuvos liberalų sąjungai, o partijai skilus tapo Liberalų ir centro sąjungos nariu.

G. Kėvišas yra vadovavęs Lietuvos nacionalinei filharmonijai, šiuo metu yra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius, jo veiklą dėl galimo lėšų švaistymo tiria Generalinė prokuratūra. Kultūros ministru G. Kėvišas dirbo 2000-2001 m.

Iš jo vadovavimą ministerijai perėmė socialdemokratė, pagal išsilavinimą teisininkė Roma Dovydėnienė, vėliau pavardę pakeitusi į Žakaitienės. Ši politikė buvo viena iš nedaugelio kultūros ministrų, kurie neturėjo aiškiai matomų sąsajų su menininkų ir kultūrininkų atstovais. Savo politinę karjerą ji pradėjo Šiaulių miesto savivaldybėje, tris kadencijas dirbo Seimo nare, taip pat vadovavo Švietimo ir mokslo ministerijai.

Vladimiras Prudnikovas
Vladimiras Prudnikovas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)

Po jos kultūros sričiai vadovavo operos dainininkas, Darbo partijos narys Vladimiras Prudnikovas. Ministru jis tapo 2004 m., tais pačiais metais tapo ir neseniai susikūrusios Darbo partijos nariu.

Vėliau V. Prudnikovas ministro portfelį perdavė liberalcentristui Jonui Jučui. Nors pagal priklausomybę partijai jis taip pat gali būti laikomas politiku, tačiau ankstesnė buvusio ministro veikla yra glaudžiai susijusi su meno sritimi. J. Jučas buvo meno kolektyvų vadovas, lėlių teatro muzikinės dalies vadėjas, dirbo Lietuvos valstybiniame jaunimo simfoniniame orkestre, buvo Kauno filharmonijos vyriausiasis administratorius, minimas kaip tarptautinio džiazo festivalio „Kaunas Jazz“ įkūrėjas ir meno vadovas, kitų tarptautinių projektų iniciatorius.

Po pernai įvykusių Seimo rinkimų sudarius naują valdančią koaliciją ir performavus Vyriausybę kultūros ministru tapo teatro bei televizijos aktorius Remigijus Vilkaitis, ypač išgarsėjęs parodijuodamas Darbo partijos pirmininką Viktorą Uspaskichą.

V. Nakrošis: ministras turi turėti bent menką politinę patirtį

Viešosios vadybos instituto partneris, politologas V. Nakrošis teigia, kad, jo nuomone, bet kokios srities ministras turi turėti bent kokią nors politinę patirtį – nesvarbu, ar Seime, ar partijoje, ar savivaldybėje. Pasak V. Nakrošio, šia prasme „prisikėlėlių“ lyderio A. Valinsko kandidatūra atrodė geriau nei dabartinio kandidato D. Staponkaus, nes Tautos prisikėlimo partijos pirmininkas jau pabuvojo Seimo pirmininku, dirba Seime, kūrė politinę partiją.

„A. Valinskas turi patirtį, o naujas siūlomas kandidatas neturi politinės patirties. Ta patirtis gali būti įvairi – gali būti partijoje, Seime taip pat, einant kažkokias politines pareigas. Nežinau siūlomo ministro patirties partijoje, bet jis jokių pareigų neina, tai neturi politiko patirties“, - DELFI sakė V. Nakrošis.

Deividas Staponkus
Deividas Staponkus
© A.Didžgalvio nuotr.

DELFI primena, kad D. Staponkus yra Tautos prisikėlimo partijos tarybos narys, taryba sudaryta iš septynių asmenų.

Politologas sako manantis, kad apskritai net menka darbo patirtis Seime, jo komitetuose ir komisijose yra geriau nei jokios patirties.

Klausiamas apie priežastis, kodėl Lietuvoje itin mėgstama kultūros ministrais skirti su šia sritimi susijusius asmenis, V. Nakrošis svarstė, kad tikriausiai pas mus mėgstama daryti neteisingą prielaidą, kad tam tikrai sričiai geriau gali vadovauti konkrečios srities ekspertas.

„Tokiu atveju interesų grupėms lengviau susikalbėti su savo sluoksnio atstovu ir mažesnės yra reformų įgyvendinimo tikimybės, nes tiesiog vienos interesų grupės atstovas vadovauja ministerijai“, - teigė politologas, atkreipęs dėmesį, kad, pavyzdžiui, sveikatos apsaugai visai neprastai vadovavo inžinierius-geodezininkas.

Pasiteiravus, ar Lietuvoje gali realiai susiklostyti situacija, kad kultūros ministre taptų, pavyzdžiui, balerina, nors šios grupės atstovė ar atstovas iki šiol nėra užėmę jokio politinio posto, V. Nakrošis tokios galimybės nepaneigė: „Kodėl gi ne? Jeigu televizijos žvaigždžių partija sugeba gerai pasirodyti rinkimuose, tai gali būti ir taip, kaip jūs sakote“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (49)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (419)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Įspūdinga sulaikymo operacija Kaune: sučiuptas vyras įtariamas žmogžudyste papildyta 17.10 (7)

Pirmadienį Kaune gausios policijos pareigūnų pajėgos sučiupo ieškomą „Kryžkelės“ gaujos...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (42)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...

M. Šalčiūtė pristato naują laidą: ankstesni projektai buvo nekokybiški ir stipriai pakenkė mano įvaizdžiui

Artėjant rudeniui Monika Šalčiūtė savo feisbuko sekėjus vis nustebindavo viena ar kita...

Tomas Vosylius. Superkova ar cirkas už didelius pinigus? (29)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (10)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris...

Pietų dėžutę susiruoškite iš vakaro: minkšta vištiena pesto padaže

Receptas itin lengvas, greitai paruošiamas ir patiks net ir tiems, kuriems vištiena jau gerokai...

Lietuvoje įspėjama apie apgaulingą žinutę: neatidarykite „Facebook“ nuorodos (4)

Bendraujantys socialiniu tinklu „Facebook“ pastaruoju metu galėjo sulaukti žinutės, kuri neva...

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje (19)

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...