Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį savo išvadoje kritiškai įvertino Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliktą žemės sklypų dalybų tyrimą ir pasiūlė efektyviau organizuoti savo veiklą bei griežtai laikytis įstatymų.
Valentinas Junokas
© ELTA
Komiteto išvadoje sakoma, jog STT pagal savo kompetenciją neapsibrėžė vaidmens ir atsakomybės savo funkcijose, pateikė netikslią ir dviprasmišką informaciją bei nelaiku komentavo tyrimą.

"Siūlome efektyviau organizuoti savo veiklą, atsisakyti STT nebūdingų funkcijų vykdymo. Siūlome griežtai laikyti STT įstatymo nustatytos kompetencijos ribų, susilaikyti nuo viešų komentarų ir pasisakymų apie STT turimą informaciją ir atliekamus tyrimus, kol vyksta informacijos patikrinimas",- pateikdamas komiteto išvadas sakė jo vadovas Alvydas Sadeckas..

Prieš savaitę į Seimo posėdį iškviestas STT vadovas Valentinas Junokas pripažino, jog anksčiau yra kalbėjęs, kad tarp tirtinų asmenų gali būti 10 ar 20 parlamentarų, kurie įsigijo sklypus pažeidžiant įstatymus, bet niekada nekaltino tiesiogiai Seimo narių žemės grobimu.

"Niekada nesu nei viešai, nei neviešai apkaltinęs nė vieno Seimo nario, ir niekada nesu pavadinęs nė vieno iš jų žemgrobiu. Nei kaip pilietis, nei kaip pareigūnas aš negaliu atsakyti už Lietuvoje išrastą naują kalbos terminą "žemgrobiai", - tuomet sakė STT vadovas.

V.Junokas teigė apgailestaująs, jog jo pasisakymai buvo kitaip suprasti ir interpretuoti. Socialliberalų frakcijos narys Valentinas Indriūnas pareiškė, jog V.Junokas turėtų atsistatydinti dėl neatsakingų pareiškimų, kuriais "nepagrįstai buvo menkinamas Seimo įvaizdis".

Seimas nusprendė pavesti Seimo Antikorupcijos, Etikos ir procedūrų komisijoms, Teisės ir teisėtvarkos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetams per dvi savaites įvertinti STT ataskaitą ir pateikti savo išvadas Seimui.

Po komiteto posėdžio STT vadovas sutiko ne su visais komiteto vertinimais.

"Pasiūlymai yra logiški ir teisingi. Nėra Lietuvoje institucijos, kurios veikla negali būti gerinama. Tačiau nepriimtina tai, kad vis dar nesuvokiama, kad STT neatsakinga pagal savo įstatymą už nekorupcinių veikų tyrimą", - po posėdžio žurnaistams sakė V.Junokas.

Jis pažymėjo, jog "už netinkamą kai kurių įstatymų laikymąsi privalo atsakyti tos žinybos, kurios privalėjo tuos įstatymus vykdyti". "Už žemės reformos vykdymą buvo atsakingi apskričių viršininkai ir Nacionalinė žemės tarnyba", - pažymėjo jis.

STT vadovas praėjusią savaitę Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui pateikė pažymą apie nuosavybės teisių į žemę, mišką ir vandens telkinius atkūrimą bei leidimų įsigyti žemės sklypus valstybės politikams teisėtumą.

STT nenustatė, jog politikai ar jų artimieji būtų asmeniškai pažeidę įstatymus ar darę neteisėtą įtaką žemėtvarkininkams.

Tačiau STT nustatė 17 atvejų, kai nuosavybės teisės galėjo būti atkurtos ar sklypai leisti įsigyti pažeidžiant įstatymus, ir dėl jų yra kreiptasi į Generalinę prokuratūrą.

STT nustatė, jog nuosavybės teisės atkurtos ar sklypai suteikti pažeidžiant įstatymus dabartinės kadencijos Seimo nariams socialdemokratui Vytautui Einoriui, socialdemokratui Broniui Bradauskui, socialdemokratui Mykolui Pronckui, socialdemokratui Edvardui Karečkai bei jo žmonai Elenai Karečkienei, taip pat socialdemokrato Visvaldo Nekrašo žmonai Irenai Nekrašienei, konservatoriaus Vytauto Landsbergio žmonai Gražinai Landsbergienei bei Algimanto Matulevičiaus žmonai Gražinai Matulevičienei.

Pažeidžiant įstatymus sklypai suteikti 1996-2000 metų kadencijos Seimo nariams Arimantui Raškiniui, Sigitui Kakčiui, Romualdui Ozolui, Rimvydui Survilai, Vytautui Cinauskui bei jo žmonai Elvyrai Cinauskienei, taip pat 1996-2000 metų Vyriausybės nariams Juozui Nekrošiui, Edvardui Makeliui ir Vyriausybės nario Imanto Lazdinio žmonai Virginijai Lazdinienei.

STT nenustatė, jog būtų padaryta pažeidimų grąžinant nuosavybės teises ar leidžiant įsigyti žemės sklypus dabartinės Vyriausybės nariams ar jų artimiesiems.

STT medžiagą apie šiuos pažeidimus perdavė Generalinei prokuratūrai, jog ši, gindama viešuosius interesus, imtųsi priemonių, kad priimti sprendimai dėl nuosavybės teisių atkūrimo bei jų pagrindu sudaryti sandoriai minėtiems asmenims įstatymų nustatyta tvarka būtų panaikinti.

STT taip pat nustatė, jog atkuriant nuosavybės teises M.Pronckui, I.Nekrašienei bei E.Karečkienei įstatymai buvo šiurkščiai pažeisti. Dėl šių pažeidimų STT pradėjo ikiteisminius tyrimus.

STT taip pat nustatė, jog Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos narys Valerijus Tretjakovas galimai sukėlė interesų konfliktą, atstovaudamas atkuriant nuosavybės teises į žemę asmenims, iš kurių vėliau pats įsigijo grąžintą žemę.

Tokiu būdu parlamentaras įsigijo visą žemę aplink Variekos ežerą. STT nuomone, atstovaudamas minėtiems asmenims V.Tretjakovas "galimai nevengė interesų konflikto", bet siūlo tai vertinti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

A.Paulauskas žurnalistams patvirtino, jog NS frakcija ketina kreiptis dėl V.Tretjakovo elgesio į Etikos ir procedūrų komisiją.

STT pranešė, jog patikrinimo metu buvo nustatyta ir kelios dešimtys atvejų, kai valstybės politikams ir jų sutuoktiniams atkuriant nuosavybės teises į žemę arba leidžiant įsigyti sklypus žemėtvarkos specialistai pažeidė teisės aktus, bet šie pažeidimai "yra neesminiai ir atkuriant nuosavybės teises į žemę juridinių padarinių sukelti negali".

Informacija apie pažeidimus yra pateikta atitinkamų apskričių viršininkams, jog šie imtųsi drausminių priemonių prieš asmenis, padariusius pažeidimus.

Praėjusį mėnesį V.Junokas Seimo pirmininkui pateikė 45 esamos ir 45 buvusio Seimo kadencijos parlamentarų, kurių žemės įsigijimo aplinkybės yra tirtinos, pavardes, tačiau neleido jų viešinti, kol nebaigtas tyrimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (95)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (172)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (257)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (550)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...