„Kremlinai“ šėlsta: siūlo keisti valstybės vadovą

 (1118)
Socialiniuose tinkluose ir toliau šėlsta prorusiškų pažiūrų veikėjai. Jų aktyvumo spektras plečiasi – pasiektas jau toks lygis, kai rublis vadinamas „mūsų valiuta“, o tariami aktyvistai siūlo referendumą dėl valstybės vadovų keitimo.
© DELFI

Vis akivaizdžiau, kad socialiniame tinkle „Facebook“ sukasi tas pats aktyviausių „kremlinų“ būrelis, tik periodiškai keičiantis formas ir kuriantis vis naujas „iniciatyvas“.

Tikri ar fiktyvūs „Facebook“ vartotojai dalijasi paveikslėliais, kur Kovo 11-oji vadinama „pribaltikos vergų atgimimo“ diena, o sovietiniai rubliai – „mūsų pinigais“.

„Kremlinai“ šėlsta: siūlo keisti valstybės vadovą
© DELFI
„Kremlinai“ šėlsta: siūlo keisti valstybės vadovą
© DELFI / Artūras Morozovas

O vienas naujausių „kremlinų“ projektų – it ant mielių „augantis“ „Facebook“ puslapis „Referendumas dėl prezidentės nušalinimo“. Tik šį mėnesį įsteigto puslapio auditorija auga akyse. Pirmadienį jo „gerbėjų“ buvo kiek daugiau nei 3 tūkst. dabar – jau apie 5 tūkst. Kokia dalis šios auditorijos yra tikri žmonės, o kokia – apgaule „like“ paspaudę interneto vartotojai ar paprasčiausi „negyvų sielų“ profiliai „Facebook“, nustatyti neįmanoma. Bet turbūt neabejotina, kad tokiais tempais augantis populiarumas – dar vienas „kremlinų“ triukas.

Tariamo referendumo puslapio auditorija auga akivaizdžiai išpūstais tempais
Tariamo referendumo puslapio auditorija auga akivaizdžiai išpūstais tempais
© DELFI

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Nerijus Maliukevičius DELFI teigė, jog tokie išsišokimai atspindi bendrą Rusijos propagandos, nukreiptos prieš Lietuvą, tendenciją.

„Lietuva ir, atitinkamai, jos lyderiai tapo Rusijos propagandos taikiniu dėl aiškios ir viešos pozicijos konflikto Ukrainoje atžvilgiu. Todėl pastaruoju metu matome Rusijos diplomatų bandymus apkaltinti Lietuvą neva tiekiant ginklus Ukrainai, o Lietuvos vadovė jau kurį laiką yra tapusi tokių projektų kaip RuBaltic taikiniu“, - kalbėjo N. Maliukevičius.

Pasak jo, pastarasis projektas šiek tiek išskirtinis, mat Maskvos lojalistai imituoja demokratinį procesą.

Nerijus Maliukevičius
Nerijus Maliukevičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Manipuliavimas „referendumo“ teise jau kurį laiką buvo Kremliaus „įrankių dėžėje“. Pavyzdžiui, referendumo dėl rusų kalbos Latvijoje idėja. (…) Tokiais veiksmais yra simuliuojama viešoji opinija ar politinis aktyvizmas“, - teigė N. Maliukevičius.

TSPMI dėstytojas įsitikinęs, kad tūkstantinė auditorija – paprasčiausia skaitmeninė klastotė. Esą jeigu „kremlinai“ sugebėjo „nulaužti“ balsavimą dėl Rusijos TV3 puslapyje, sukurti aibę fiktyvių „Facebook“ vartotojų ar apgaule pritraukti nieko nenutuokiančius žmones – vieni juokai.

„Tokie antisisteminiai tinklaveikos projektai palaiko ir perkuria vienas kitą – neabejoju, kad didelė dalis like'ų yra botai (fiktyūs profiliai – DELFI). Kita dalis, matyt, yra „subėgusi“ iš kitų grupių, kurios palaiko ir daugina viena kitą. Kitas klausimas – kiek čia „lietuviškų“ vartotojų ar botų, o kiek – iš išorės. Šitame kontekste labai vertinga prisiminti TV3 apklausos atvejį“, - priminė N. Maliukevičius.

Anot jo, tokių projektų kūrėjai pirmiausiai siekia dėmesio. „Tokios virtualizuotos socialinių tinklų iniciatyvos ir atakos prieš Lietuvą ir jos vadovus yra tik tiek efektyvios, kiek svarbos ir viešumo mes jiems suteikiame“, - reziumavo N. Maliukevičius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Rusijos žiniasklaidos „didvyriu“ vadinamas Luhanske kariaujantis teroristas – iš Lietuvos pabėgęs žmogžudys (86)

Į Valstybės saugumo departamento (VSD), policijos ir prokuratūros akiratį dėl įtarimų dalyvaujant kovos veiksmuose Rytų Ukrainoje arba dėl teikiamos paramos ten veikiančioms teroristinėms organizacijoms yra patekę keletas Lietuvos piliečių ir vienas mūsų šalyje gyvenęs Ukrainos pilietis.

Orai: bent jau viena savaitgalio diena bus labai nemaloni (6)

Antroje savaitės pusėje ir toliau džiugins ganėtinai saulėti ir sausi orai. Savaitgalį sulauksime vėsesnių permainų. Šeštadienis bus ypač nemalonus: oras atvės, dangus apsiniauks, daug kur numatomi krituliai. Sekmadienį laipsniu kitu bus šilčiau, pasirodys saulė.

R. Karbauskis turi planą dėl Darbo kodekso: bus taip, kad jo nė nereikės (131)

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad tais Darbo kodekso klausimais, kuriais darbuotojai ir darbdaviai susitarė, pataisos bus priimtos Seime. Kitais klausimais, kur fiksuotos atskirosios nuomonės, nuo liepos įsigalios naujo Darbo kodekso nuostatos.

L. Linkevičius: Lietuva gali padvigubinti savo indėlį kovoje prieš „Islamo valstybę“ (82)

Lietuva, prisidėdama prie tarptautinės bendruomenės kovos su grupuote „Islamo valstybė“, gali padvigubinti savo indėlį, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

R. Karbauskis apie visą Lietuvą sukrėtusią bylą: tai yra žiauru (125)

DELFI konferencijoje apsilankęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis pasisakė ir apie šiurpų Ievos Strazdauskaitės nužudymą, sukrėtusį kone visą Lietuvą.