Panevėžio apygardos prokuratūra pranešė, kad baigtas ikiteisminis tyrimas didelį visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimą sukėlusioje baudžiamojoje byloje dėl nusikaltimo finansų sistemai – vadinamuosiuose „vokeliuose“ neteisėtai mokėto darbo užmokesčio akcinėje bendrovėje „Krekenavos agrofirma“.
Alga vokelyje - karikatūra.
© DELFI
Panevėžio apygardos prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Gediminas Marcinkevičius penktadienį perduoda bylą kartu su pareiškimu miesto apylinkės teismui dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu.

Šioje byloje kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo pareikšti juridiniam asmeniui – akcinei bendrovei „Krekenavos agrofirma“ ir buvusiam firmos generaliniam direktoriui Anicetui Daukšui.

Ikiteisminį tyrimą didelės apimties byloje (41 tomas) atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Panevėžio apskrities skyriaus pareigūnai, kuriems teko apklausti apie 400 liudytojų, atlikti prokuroro paskirtas ekspertizes, patikrinimus. Tiriant šią bylą buvo nustatyti buhalterinės apskaitos įstatymo, taip pat kai kurie darbo įstatymo ir kiti pažeidimai, kuriuos pagal prokurorų ir tyrėjų pavedimus tyrimus atliko kitos valstybinės institucijos – Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, Darbo inspekcija.

Nesumokėjo 190 tūkst. Lt mokesčių

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, akcinėje bendrovėje „Krekenavos agrofirma“ dirbantiesiems buvo mokamas ne tik sutartyse numatytas darbo užmokestis, bet ir papildomas atlyginimas, už darbą buvo atsilyginama maisto produktų paketais, nemokamu maitinimu. 2005 ir 2006 metais pagal byloje surinktus duomenis bendrovė turėjo sumokėti valstybei 188 986 litų mokesčių .

Ikiteisminį tyrimą kontroliavęs, organizavęs ir jam vadovavęs Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus vyriausiasis prokuroras Gediminas Marcinkevičius teigia, kad kaltinamųjų padarytose veikose buvo nustatyti požymiai nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso straipsnyje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Pagal mūsų šalies buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo straipsnių nuostatas visos ūkinės operacijos turi būti pagrįstos apskaitos dokumentais. „Krekenavos agrofirma“ papildomai išmokėto darbo užmokesčio nepagrindė apskaitos dokumentais, padarė kitus pažeidimus.

Skyriaus vyriausiasis prokuroras Gediminas Marcinkevičius, įvertinęs duomenis ir įrodymus, surinktus ikiteisminio tyrimo metu, nutarė prašyti užbaigti procesą teismo baudžiamuoju įsakymu. Pasak skyriaus vyriausiojo prokuroro, proceso užbaigimas baudžiamuoju įsakymu taikomas įgyvendinant Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas, nurodančias siekti atliekamo ikiteisminio tyrimo paspartinimo ir greitesnio teismo sprendimo priėmimo, t. y. bausmės paskirimo. Pagal preliminarines prognozes tokios didelės apimties bylos nagrinėjimas teisme apklausiant kelis šimtus liudytojų ir kitus proceso dalyvius galėtų užtrukti metus ar daugiau.

„Nusikalstamų veikų, už kurių padarymą gali būti skiriama tik bauda arba ši bausmė yra numatyta kaip alternatyvinė, nagrinėjimo teisme gali ir nebūti, o bausmė paskiriama teismo baudžiamuoju įsakymu“, – sako skyriaus vyriausiasis prokuroras G. Marcinkevičius. Pasak prokuroro, teismo baudžiamojo įsakymo priėmimo procesas taikomas tik tais atvejais, kai kaltininkas atlygina ar pašalina padarytą žalą, kaip ir buvo padaryta šiuo atveju, t.y. bendrovė sumokėjo apie 190 tūkstančių litų jai priskaičiuotų mokesčių valstybei.

„Baudžiamųjų bylų dėl nusikaltimų finansų sistemai tyrimas yra pakankamai ilgas ir sudėtingas procesas, pareikalaujantis daug laiko ir nemažų sąnaudų, tačiau prokurorai, kontroliuodami FNTT pareigūnų atliekamus ikiteisminius tyrimus ir jiems vadovaudami, deda daug pastangų, kad valstybiniu požiūriu svarbios bylos būtų kuo greičiau perduodamos teismui ir sulauktų sprendimo priėmimo. Kaip parodė šios bylos tyrimas, teigiamų rezultatų įmanoma pasiekti tik kartu bendradarbiaujant visoms valstybinėms teisėsaugos įstaigoms“, – sakė Panevėžio apygardos prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Gediminas Marcinkevičius.

Bausmė – iki 4 metų kalėjimo

Panevėžio apygardos prokuratūra dėl nusikaltimų finansų sistemai pernai perdavė 45, šiemet – 22 baudžiamąsias bylas, kuriose ikiteisminį tyrimą atliko FNTT Panevėžio apskrities skyriaus pareigūnai.

Įstatymas tam, kas apgaulingai tvarkė įmonės buhalterinę apskaitą arba paslėpė, sunaikino, sugadino apskaitos dokumentus, jeigu dėl to negalima visiškai arba iš dalies nustatyti įmonės veiklos, jos ūkinės, komercinės, finansinės būklės ar jos rezultatų, įvertinti turto, numato baudą, areštą, arba laisvės atėmimo bausmę iki ketverių metų.

Teisėjas, gavęs prokuroro pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ir ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą, ne vėliau kaip per septynias dienas turi priimti vienokį ar kitokį sprendimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (9)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų žudikų (169)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (552)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (1)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (148)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (73)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Karas su kurmiais: paprasti, bet labai veiksmingi kovos būdai (26)

Kai kuriems išpuoselėtų vejų ir gėlynų savininkams pasisekė – nepageidaujamas svečias kurmis...

Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto

Knygą „ Ideali figūra “ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint...

Miela princesės Dianos laikrodžių paslaptis: kodėl vienu metu segėjo net du? (2)

Paskelbus nuotrauką , kurioje princesė Diana užfiksuota su dviem laikrodžiais ant rankos,...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti (11)

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...