Liustracijos komisija Generalinės prokuratūros prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimų įstatymų pažeidimų Vilniaus apygardos teismui priimant tuometinei žemės ūkio ministrei Kazimirai Prunskienei palankų sprendimą dėl bendradarbiavimo su KGB.
© A.Solomino nuotr.
Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Aurelija Juodytė penktadienį BNS patvirtino, kad toks kreipimasis gautas. Šiuo metu jis nagrinėjamas.

Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo tarpžinybinė komisija (vadinamoji Liustracijos komisija) prokurorų prašo pasidomėti buvusio Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko, dabartinio Seimo nario Konstanto Ramelio ir buvusio šio teismo teisėjo Giedriaus Baziulio veiksmais.

Anot komisijos, yra pagrindas manyti, kad K.Ramelis ir G.Baziulis iš anksto susitarė, kad bus pakeistas 1992 m. Aukščiausiojo Teismo priimtas sprendimas, kuriuo K.Prunskienė pripažinta slapta bendradarbiavusi su sovietų saugumu.

Savo įtarimus Liustracijos komisijos nariai grindžia tuo, kad Vilniaus apygardos teismo sprendimu buvęs Aukščiausiosios Tarybos komisijos Sovietų Sąjungos KGB veiklai tirti pirmininkas Balys Gajauskas ir jo pavaduotojas Kazimieras Motieka nepripažinti kaip civilinės bylos dalyviai, nebuvo apklausti Aukščiausiajam Teismui liudiję asmenys. Pavyzdžiui, vietoj Valstybės saugumo komiteto 1 skyriaus (žvalgybos) viršininko Vytauto Karinausko Vilniaus apygardos teisme parodymus davė A.Karinauskas, nedirbęs su K.Prunskiene.

Taip pat atkreiptas prokurorų dėmesys į keistą teisėjų pakeitimą šioje byloje. 2003 m. kovo 12 d. Civilinių bylų skyriaus pirmininko K.Ramelio sprendimu dėl trumpalaikės ligos byloje pirmininkaujanti kolegijos teisėja Danutė Gasiūnienė buvo pakeista teisėju G.Baziuliu.

A.Urmonas atsisakė BNS komentuoti Liustracijos komisijos kreipimąsi į prokuratūrą.

Anksčiau jis yra sakęs, kad "pagal bylos nagrinėjimo eigą, matome, kad ten nėra švari eiga".

Liustracijos komisija nagrinėjo Sąjūdžio tarybos prašymą įvertinti "K.Prunskienės bendradarbiavimo su KGB naujus faktus ir apginti visuomenės viešąjį interesą ir teisingumą, vertinant nacionalinio saugumo požiūriu".

Susipažinusi su Aukščiausiojo, Vilniaus apygardos teismų bylomis, Vilniaus universiteto, Ypatingojo archyvo dokumentais, Aukščiausiosios Tarybos komisijos surinktais duomenimis, viešomis publikacijomis ir interviu, Liustracijos komisija pareiškė, kad K.Prunskienė sovietų saugumui atliko mokslinės žvalgybos užduotis.

Tačiau kadangi yra galiojantis K.Prunskienę išteisinęs Vilniaus apygardos teismo sprendimas, komisija negali priimti jam prieštaraujančio sprendimo, todėl planuoja prašyti teismo atnaujinti procesą paaiškėjus naujoms aplinkybėms.

Vilniaus apygardos teismas 2003 metų pavasarį paskelbė, jog nėra įrodymų, kad K.Prunskienė slapta bendradarbiavo su KGB.

Jis pakeitė 1992 m. rugsėjo 14 d. Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų kolegijos sprendimą, kad K.Prunskienė sąmoningai bendradarbiavo su KGB.

Pati K.Prunskienė kategoriškai neigia bendradarbiavusi su sovietų saugumu. Į prezidentus kandidatuojanti politikė šią savaitę išplatino viešą kreipimąsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama paviešinti jos bylą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (111)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (17)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (461)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (10)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (67)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (1)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (136)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (65)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (19)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...