„Premjeras šiandien ypatingai sunkioje situacijoje: mes, opozicija, esame kritiški, atrandame klaidas pasiūlymuose, teikiame pataisymus ar naujas kryptis, komentuojame, tuo tarpu premjero frakcija – bet kurią reformą išnarsto po skepetą ir išbarsto Seimo koridoriuose, – sakė G. Landsbergis. – Štai premjeras pats sugalvoja, ar jam kas pasiūlo sugalvoti mintį apie aukštąjį mokslą. Parengia projektą, atneša jį į Seimo rūmus, palieka mums nuspręsti dėl tolimesnio įgyvendinimo. Tačiau čia pat neįmanoma net pradėti komentuoti jokios iniciatyvos, mat 59 valstiečių-žaliųjų nariai vienas kitam komentuoja, nepritaria.

Tokiomis akimirkomis nežinau ką manyti, kadangi reforma pasiekusi Seimą tampa visiškai kitokia, nei buvo sumanyta. Ir taip nutiko ne tik su aukštojo mokslo reforma.

Mus pasiekia mokesčių pertvarka su pasiūlymais iš finansų ministro Viliaus Šapokos, o jo partietis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas sako, jog jos nepalaiko. Tokiais atvejais klausiame Ministro Pirmininko ką daryti, tačiau jis tik atsako, jog viskas gerai. Man susidaro įspūdis, tarsi premjeras stovėtų ant dviejų kėdžių, kurios viena nuo kitos tolsta. Mes jam sakome, jog jis parvirs, tačiau jis neigia situaciją. Man tai ir yra nutolimas nuo realybės. Jei nesugebi visuomenei paaiškinti reformos tikslo, kaip viskas bus, ko laukti ir tikėtis – tuomet bet kuri reforma pasmerkta žlugti.“

Kaip rašoma pranešime, kalbėdamas apie reikalingus pokyčius G. Landsbergis pažymėjo, jog turime stengtis ne teoriškai, o iš tiesų pagerinti žmonių gyvenimą čia, Lietuvoje.

„Pokyčiams reikia ne tik proto, kaip sako prezidentė, bet ir širdies, – pranešime cituojamas konservatorių lyderis. – Prieš kelias savaites lankėmės Didžiojoje Britanijoje, kur susitikome su ten gyvenančiomis lietuvių bendruomenėmis. Klausėme tiesiai: ko trūksta Lietuvoje, kas dar nepadaryta, kad norėtumėte grįžti? Atsakymas buvo gana paprastas, bet kartu ir nustebinęs: Anglijoje nedilelės pajamos yra visiškai neapmokestinamos. Atrodytų, techninis dalykas, tačiau žmonėms aiškiai pasakoma – valstybė supranta, kada tau yra sunku. Todėl ji žmonių akyse elgiasi teisingai. Manau, kad mes kaip bendruomenė, turime pradėti labai rimtą diskusiją apie tai, kadangi Vyriausybė nėra tam pasiruošusi. Mes kalbame apie proveržį. Norime geriausių universitetų, geriausių mokslininkų, geriausių tyrimų, inovacijų, naujų investicijų, tačiau reformoms reikia visuomenės paramos. O visuomenė rems tą Vyriausybę, kuri yra teisinga.“

Aptardamas šiandienos Tarybos darbotvarkę, TS-LKD pirmininkas teigė, jog siekiant partiją dar labiau atverti visuomenei, reikia neužsidaryti ir ruošiantis rinkimams pakviesti visus žmones, ne tik partijos bendražygius, rinkti partijos lyderius, geriausiai atstovaujančius visuomenės interesus.

„Mes esame įpratę saugiai ir patogiai būti savų partiečių apsuptyje, – teigė G. Landsbergis. – Ankščiau norint pasikalbėti su politiku turėjai priklausyti jo politinei bendruomenei. Šiandien, socialinių tinklų dėka, užtenka ir vienos žinutės tam, kad pradėtum diskusiją. Tų senų, buvusių barjerų nebeliko, bet nereiškia, kad mūsų partinis darbas baigėsi. Turime tapti atvira bendruomene, kuri kvies žmones prisijungti, įsitraukti.“

Šeštadienį vykstantis Ilgosios Tarybos posėdis surengtas pristatant atvirų pirminių lyderių rinkimų koncepciją ruošiantis 2019-ųjų metų rinkimams.

Kas bus merais, rūpi ne tik TS-LKD

Tuo metu Lietuvos radijas praneša, kad Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai siūlo, jog šios partijos kandidatus į merus galėtų rinkti ne tik skyrių nariai, bet ir žmonės iš šalies. Pasak partijos pirmininko G. Landsbergio, keičiant tvarką siekiama, kad rinkimuose dalyvautų kuo daugiau žmonių.

„Reikia pripažinti, kad tas, kas bus Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ar kito miesto meras, yra svarbu ne tik Tėvynės sąjungai, bet ir kur kas platesniam ratui žmonių. Dėl to mes ir siūlome tokią tvarką – atsidaryti, atsiverti, prikviesti daugiau žmonių, kad jie išreikštų savo nuomonę. Juo labiau, ką prezidentė ir pasakė, atsinaujinusios ir atviros partijos yra Lietuvos demokratijos garantas“, – LRT sakė G. Landsbergis.