Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija siūlo alternatyvų aukštojo mokslo reformos planą.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Konservatoriai įregistravo Seimo nutarimo projektą „Dėl veiksmingos Lietuvos aukštųjų universitetinių mokyklų pertvarkos“.

Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuvai labiausiai reikia geros kokybės aukštojo mokslo, kuris turėtų būti kuriamas geriausių Lietuvos universitetų pagrindu. Tokiu jis įvardijo Vilniaus universitetą.

TS-LKD siūlo aukštojo mokslo pertvarką vykdyti dviem etapais. Pirmiausia iki 2019 m., išgryninant vieno universiteto lyderystę, o antruoju etapu, iki 2024 m., sujungiant universitetus į trijų nacionalinių universitetų tinklą su jiems pavaldžiomis akademijomis. Siūloma sukurti du nacionalinius universitetus: Vilniaus universitetą (VU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetą Vilniuje bei papildomą jungtinį nacionalinį universitetą Kaune, kuris būtų kuriamas stipriausio Kauno universiteto - Kauno technologijos universiteto - pagrindu, tačiau išsaugant istorinį Vytauto Didžiojo universiteto pavadinimą ir „laisvųjų menų“ (artes liberales) kompetencijų centrą.

„Nors universitetų jungimosi centru įvardijame Lietuvoje stipriausią Vilniaus universitetą, vis dėlto turėčiau pažymėti, kad netgi šios mūsų aukštosios mokyklos pasiekimai sunkiai galėtų pirmauti visų Europos universitetų mastu. Tačiau šiandien būtent VU sutelktas stipriausias mokslinis potencialas ir studijų kokybė. Įgyvendinant antrąjį reformos etapą, tam tikras laiko tarpas turėtų padėti mažesniems universitetams apsispręsti, ko jie nori, ar patys irtis, ar jungtis prie stipresniųjų. Siekiant iš esmės pagerinti Lietuvos aukštojo mokslo kokybę, turime koncentruotis į geriausių šalies universitetų stiprinimą bei jų tarptautiškumo didinimą“, - sako TS-LKD pirmininkas, jos frakcijos Seime seniūnas G. Landsbergis.

TS-LKD partijos pirmininko pavaduotojas, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas dr. Mantas Adomėnas sako, kad TS-LKD pirmiausia siūlo priimti reikiamus teisės aktus, kad Vilniaus universitetui būtų sutelkti resursai, padėsiantys tapti tarptautiniu mastu konkurencingu universitetu, o tik vėliau vykdyti kitų aukštųjų mokyklų reformą, parengiant galutinį optimizavimo planą.

Atskiru klausimu TS-LKD išskyrė mokytojų rengimą, siūlant Lietuvos Edukologijos universitetą jungti prie Vilniaus universiteto ir užtikrinant, kad pedagogai, atsakingi už mūsų vaikų ugdymą, būtų rengiami stipriausiame šalies universitete, pritaikant aukščiausio lygio edukologijos programas. Pasak M. Adomėno, suprantant, kad mechaninis jungimas pats savaime neduoda kokybės, konservatoriai siūlo įpareigoti Vyriausybę iki šių metų rugsėjo pirmosios parengti priemonių planą, susiejantį universitetų finansavimą su žingsniais, skirtais kelti studijų kokybę: stojamojo balo didinimas (bent iki 4) ir jo skaičiavimo metodologijos atnaujinimas, programų rentabilumo užtikrinimas ir kita.

Kad kokybės siekimas nevyktų sujungimo ir sankcijų būdu, konservatorių nuomone, ypač svarbu pritraukti mokslinį potencialą. Todėl artėjant Lietuvos šimtmečio minėjimui, TS-LKD nutarime siūloma įsteigti „Vasario 16-osios“ profesūros ir postdoktorantūros stipendijų programą, skirtą į Lietuvos universitetus prisitraukti tarptautinio lygio akademikus.

Taip pat siūloma įsteigti atskirą „Valstybės šimtmečio“ stipendijų programą Lietuvos bakalauro ir magistro pakopos studentams studijuoti geriausiuose pasaulio universitetuose, įsipareigojant už iš valstybės gautą paramą nustatytą laikotarpį atidirbti Lietuvoje (viešajame sektoriuje).

TS-LKD įregistravo ir Seimo nutarimo projektą „Dėl pagrindinių darbų bendrojo ugdymo srityje“, kuriame numatomi konkretūs tikslai, kaip Lietuvos bendrojo ugdymo sistemą išvesti iš dabartinės krizės.

„Esame įsitikinę, jog šie siūlymai suteiktų aukštojo mokslo reformai aiškią kryptį ir leistų Seimui pagaliau nustoti blaškytis bandant surasti balansą tarp skirtingų interesų grupių, kurių tikslas dažnai yra jų pačių, o ne visos Lietuvos aukštojo mokslo sistemos ateitis“, - sako G. Landsbergis.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (749)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (259)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (208)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...