Kompensacijos per Rusiją - skandalas

 (9)
Lietuvos Vyriausybė turėtų pareikšti protestą dėl Rusijos pretenzijų atstovauti Lietuvai, iš Austrijos gaunant kompensacijas dėl okupacijos žalos, teigia Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
Spaudos konferencijoje pirmadienį V. Landsbergis sakė, jog tai esąs ypatingas skandalas, "ir Lietuvos Vyriausybė turi protestuoti".

Prieš savaitę tarptautinei teisingumo komisijai vadovaujantis parlamentaras Emanuelis Zingeris teigė sužinojęs, jog Rusija pareiškė atstovausianti Baltijos valstybėms, Austrijos vyriausybei skyrus milžinišką kompensaciją Vidurio ir Rytų Europos valstybėms. Šių valstybių piliečiams, Antrojo pasaulinio karo metais priverstinai išvežtiems darbui į Austriją, bus išmokėta daugiau kaip 260 milijonų JAV dolerių.

Rusija, Baltarusija ir Ukraina pastarąjį dešimtmetį atstovavo Baltijos valstybių piliečiams, nukentėjusiems nuo nacių okupacijos.

Praėjusią savaitę E. Zingeris pareikalavo denonsuoti Lietuvos pareigūnų 1996 metų liepą su Vokietija pasikeistas notas, kuriose užfiksuotas 2 mln. Vokietijos markių labdaros senelių namams Veisiejuose perdavimas. Dokumente tuo pačiu patvirtinama, kad Lietuva ateityje nekels Vokietijai reikalavimų atlyginti žalą, padarytą per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais.

Kaip spaudos konferencijoje sakė V. Landsbergis, dešimtmečio pradžioje, būdamas Aukščiausiosios Tarybos Atkuriamojo Seimo pirmininku, jis kėlė šį okupacijos žalos atlyginimo klausimą diplomatiniais kanalais, tačiau Vokietija nebuvo linkusi jų spręsti, nes nuo to galėjo prasidėti kitų valstybių reikalavimai.

Anot V. Landsbergio, buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas išsireikalavo savo valstybei galimybę atstovauti visoms nuo nacių nukentėjusioms šalims. Pasak V. Landsbergio, "negalėjome to pakeisti".

Seimo pirmininko teigimu, LDDP administravimo laikais "buvo prieita savarankiško susitarimo, kad Vokietija skiria humanitarinę pašalpą, o Lietuva kaip ir atsisako kelti šį klausimą".

"Esu matęs tų pasikeitimų laiškus, kur iš Lietuvos pusės pasirašė žemo rango valdininkas diplomatas. Ar tokiam laiškui buvo Vyriausybės pritarimas, ar buvo ministro įsakymas - ponas Gylys neatsako", sakė V. Landsbergis.

Jis pridūrė, kad "dokumentai lieka - jie nedega".

Anot V. Landsbergio, "išmokėjimai per Rusiją - skandalingas dalykas". Pasak Seimo pirmininko, kiekvienas nuo okupacijos nukentėjęs Lietuvos pilietis gali kreiptis į Vokietiją pats, apeidamas URM.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Orai: savaitgalį trumpai pasidžiaugsime ir saule, ir šlapdriba

Savaitgalį nei gūsingo vėjo, nei kritulių išvengti nepavyks. Tiesa, pastarieji nebus labai gausūs. Geriausia žinia ta, kad šeštadienį daug kur nušvis saulė.

Ruklos seniūnas apie pabėgėlius: tegul savo tradicijų laikosi uždarai ir nebruka jų mums (491)

Jonavos rajone, Rukloje, kurioje yra Pabėgėlių priėmimo centras vyksta vienas incidentas po kito ir iš miestelio nedingsta įtampa. Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis teigė, kad problemų gali būti ir daugiau, jis aiškino, kad kitatikiai turi prisitaikyti naujojoje šalyje ir laikytis mūsų įstatymų ir per daug nekaltino į incidentus įsiveliančių vietinių gyventojų.

V. Antonovas ketina skųsti Maskvos arbitražo teismo sprendimą (16)

Rusijos verslininkas, didžiausias bankrutavusio banko „Snoras“ akcininkas Vladimiras Antonovas skųs penktadienį priimtą Maskvos arbitražo teismo sprendimą nutraukti jo daugiau kaip 40 mlrd. rublių vertės ieškinio Lietuvai nagrinėjimą.

Kadenciją baigianti ministro patarėja džiaugiasi sugebėjimais šokti aplink stulpą (107)

Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patarėja, taip pat atstovė spaudai Simona Liaudanskytė kadenciją baigia socialiniame tinkle bei savo tinklaraštyje paskelbtais gana įdomiais pasisakymais. Ji teigė išbandžiusi vertikalią gimnastiką arba kitaip šokius aplink stulpą ir dalinasi savo įspūdžiais.

Politologas: „valstiečių“ ir socialdemokratų koalicija bus labai trapi (91)

„Valstiečių“ ir socialdemokratų koalicija būtų labai trapi dėl nedidelės daugumos Seime, sako apžvalgininkas Kęstutis Girnius.