Galimas grėsmes nacionaliniam saugumui tirianti parlamentinė komisija gavo informacijos apie mįslingos Rusijos bendrovės "Almax" įtaką politiniams procesams Lietuvoje. "Mus painformavo, jog "Almax" dirba du žmonės, kurie nepaprastai gerai daro analizes. Ten sėdi maždaug Nobelio premijos verti genijai, kurie puikiai žino, kas dedasi Lietuvoje", - žurnalistams sakė komisijos pirmininkas Aloyzas Sakalas.
Aloyzas Sakalas
© ELTA
"Tie žmonės geriau žino apie padėtį Lietuvoje, negu jūs čia visi korespondentai kartu sudėjus", - pridūrė jis, atsisakydamas daugiau komentuoti, kadangi Valstybės saugumo departamento pateikta medžiaga kol kas yra slapta.

LNK ir Lietuvos televizijos pirmadienį pranešė, kad komisija jau klausėsi R.Pakso pokalbio su verslininku Algirdu Drakšu. LTV laida "Panorama" pranešė, kad pokalbyje A.Drakšas guodžiasi R.Paksui, jog prokuratūros yra kviečiamas į apklausą. R.Paksas, pasak "Panoramos", į šią žinią pokalbyje reagouja audringai.

Jau antradienį, pasak A.Sakalo, gali būti priimtas sprendimas dėl šios medžiagos išslaptinimo. "Kiekviena gera analizė, kurią paskaito atitinkami žmonės, daro jų smegenims įtaką", - sakė A.Sakalas, paklaustas, ar "Almax" darė įtaką Lietuvos politiniams procesams.

Komisijos pirmininkas žadėjo, jog jau antradienį žurnalistais sužinos, "ar yra ryšys tarp prezidento aplinkos ir "Almax".

Pirmadienį Generalinėje prokuratūroje susipažinęs su prezidento rėmėjo Jurijaus Borisovo namuose ir jo bendrovės "Avia Baltika" patalpose atlikų kratų metu rastais dokumentais, A.Sakalas paprašė du jų pateikti parlamentinei tyrimo komisijai.

Juos jis pavadino "analitiniais dokumentais". Manoma, jog tai gali būti "Almax" darbuotojų darytos Lietuvos politinės padėties analizės.

Lietuvos spaudoje skelbta, jog "Almax" konsultavo prezidento Rolando Pakso rinkimų kampaniją, galbūt prisidėjo ir parenkant prezidentūros patarėjus. Įtariama, jog ši bendrovė gali būti susijusi su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

Prezidentas R.Paksas yra žurnalistams paneigęs ryšius su "Almax".

Parlamentinė tyrimo komisijai Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir kitos operatyvinės tarnybos taip pat, A.Sakalo teigimu, visiškai arba didele dalimi atsakė į klausimus dėl pilietybės ir veiklos "stogo" suteikimo 1,2 mln. litų R.Pakso rinkimų kampanijai paaukojusios bendrovės "Avia Baltika" vadovui Jurijui Borisovui bei šios bendrovės veiklos, taip pat dėl prezidento patarėjų kontaktų su abejotinos reputacijos asmenimis.

Parlamentinės komisijos nariai pirmadienį taip pat išklausė iki 10 slapta darytų pokalbių įrašų, tačiau A.Sakalas atsisakė komentuoti jų turinį, nes kol kas jie nėra išslaptinti. "Medžiaga tikrai yra labai įdomi. Jūs turėsite malonių minučių, jeigu ji bus išslaptinta", - mįslingai apie pokalbių turinį kalbėjo komisijos pirmininkas.

Antradienį į komisiją liudyti kviečiamas Seimo vicepirmininkas Europos reikalų komiteto pirmininkas Vytenis Andriukaitis ir užsienio reikalų ministras Antanas Valionis. Komisija juos kviečia apklausti dėl prezidento patarėjo užsienio politikos klausimams Alvydo Medalinsko veiklos.

Dėl A.Medalinsko veiklos į komisiją kreipėsi V.Andriukaitis. Savo kreipimesi jis pažymi, jog prezidento patarėjas nesugebėjo konstruktyviai bendradarbiauti su Seimu ir Užsienio reikalų ministerija, įtaria jį siekus nušalinti užsienio reikalų ministrą.

Antradienį į komisiją taip pat kviečiamas Valstybės turto fondo pirmininkas Povilas Milašauskas. Komisija domisi ir Prezidentūros atstovų įtaka privatizavimo procesams.

Trečiadienį į komisiją kviečiamas VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus, kuri turėtų pateikti atsakymus dėl prezidento reakcijos į VSD pažymas ir jų tarpusavio santykius.

Taip pat VSD turėtų pateikti komisijai informaciją apie slaptos informacijos apsaugą, finansines operacijas tarptautiniam terorizmus finansuoti, kontrabandą ir pinigų plovimą, užsienio valstybių specialiųjų tarnybų bandymus ieškoti kontaktų valdžios sluoksniuose.

"Į visus kitus klausimus atsakinės prezidento patarėjai. Jeigu patarėjai duos neišsamius atsakymus, tada komisija gali nuspręsti kviesti patį prezidentą", - žurnalistams sakė A.Sakalas. Tai, pasak jo, turėtų paaiškėti lapkričio trečios savaitės pabaigoje arba ketvirtos savaitės pradžioje.

Seimas devynių narių parlamentinę tyrimo komisiją sudarė pirmadienį surengtame neeiliniame posėdyje, gavus slaptą Valstybės saugumo departamento medžiagą apie įtartinus Prezidentūros atstovų ryšius.

Į komisiją be A.Sakalo įeina socialdemokratai Stasys Kružinauskas ir Zenonas Mačernius, socialliberalai Alvydas Sadeckas ir Vaclovas Stankevičius, liberalcentristai Gintaras Steponavičius ir Algis Kašėta, liberaldemokratas Dailis Barakauskas bei konservatorius Andrius Kubilius.

Komisija pirmąsias išvadas Seimui turės pateikti iki gruodžio 1 dienos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (65)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (3)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1254)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (348)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (22)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...