Uostamiesčio garbės piliečiai, menininkai, daugiavaikės motinos ar Klaipėdai itin nusipelnę žmonės nuo šiol galės pretenduoti į 300 išskirtinių vietų Joniškės kapinėse. Įsteigti mirusių įžymybių kvartalą ir panaikinti lygiavą tarp mirusiųjų nusprendė Klaipėdos savivaldybės taryba, patvirtinusi 2005-2009 m. kapinių plėtros programą.
Kapinės, kryžius, antkapiai
© DELFI
Grįžta feodalizmas

Iki šiol visi, iškeliavusieji į Anapilį, nebuvo rūšiuojami pagal nuopelnus. Nors atsirasdavo „lygesnių už lygius“ - jų giminaičiai eidavo kryžiaus kelius, kad gautų geresnį žemės lopinėlį. Kol kas nei Lėbartų, nei Joniškės kapinėse nėra jokių skiriamųjų ženklų, lentelių prie vartų, kad čia ilsisi koks nors žymus veikėjas. Nors palaidota ir klebonų, ir kapitonų, ir gydytojų, ir dailininkų.

„Manau, kad visi esame lygūs“,- sakė Lėbartų kapinių administratorė Adelė Petkienė. Jos teigimu, visos vietos kapinėse vienodai geros. Kam ieškoti dar geresnių? „Feodalizmas sugrįžta“,- pasipiktino socialdemokratas Šarūnas Jagminas, išgirdęs, kad įžymybės turės savo kapines.

Fotografas, leidyklos „Libras Memelensis“ direktorius Kęstutis Demereckas, trejus metus rinkęs medžiagą apie senąsias Mažosios Lietuvos kapinaites, sakė neaptikęs žinių, kad anksčiau žmonės šiame krašte būtų laidojami pagal turtus ar nuopelnus. Tik bažnyčios tarnai atguldavo šventoriuje.

K.Demerecko teigimu, tradicija išskirti žmones laidojant atsirado sovietmečiu. Mecenato J.L.Vynerio kapas senosiose miesto kapinėse Skulptūrų parke - šalia paprastų žmonių. To pageidavo jis pats. O kur J.Zembrickio kapas - niekas net nežino, nors jis palaidotas kažkur šalia.

Reikia vizos

Kai kurie mirusieji rūpi ir valstybės galvoms. Į Vilniaus Antakalnio kapines pasidairyti traukia ne tik turistai iš viso pasaulio, bet ir prezidentai, ambasadoriai - tylos minute pagerbti ir padėti gėlių ant sausio 13-osios aukų, karių kapų.

„Ne pyragai mums“,- numykė Antakalnio kapinių vadybininkė Vanda Grigūnienė. Jos teigimu, šios kapinės - vyriausybinis objektas. Niekada negali žinoti, kada koks svarbus asmuo užsuks. Prie Antakalnio kapinių vartų taip pat nėra lentelių su nuorodomis, kur palaidotas koks įžymus Lietuvos žmogus. Tarp maždaug 130 tūkstančių palaidotųjų rasti norimą apžiūrėti kapą - nelengva. Į Antakalnį plūstantiems turistams padeda administratoriai.

V.Grigūnienė „Klaipėdai“ sakė, kad, norint palaidoti Antakalnyje, reikia Vilniaus mero vizos. Eiliniams čia nelemta atgulti. Nebent į šeimos kapą.

Žemė nepatręšta

„O kodėl jų nereikia? - nustebo Miesto ūkio tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė, paklausta, kam klaipėdiečiams reikalingos įžymybių kapinės. - Kodėl nesuteikti tokios galimybės uostamiesčio dailininkams, aktoriams, gal - daugiavaikėms motinoms, visuomenės veikėjams?“

Valdininkė mano, kad tokį kvartalą, kur palaidoti žymūs klaipėdiečiai, būtų galima įtraukti ir į turistų lankomų objektų sąrašą. Joniškės kapinės beveik uždarytos, o likęs nedidelis, maždaug 300 vietų plotas labiausiai tinka nusipelniusiems ilsėtis gražiau. I.Šakalienė tikino, kad tai nebus žmonių diferencijavimas. Vis tiek karas dėl geresnių vietų vyksta. Bus nustatyta tvarka, kuri neleis piktnaudžiauti.

Įžymybių kvartalas bus pasiruošęs priimti mirusiuosius nuo kitų metų. Pirmiausiai pagal kapinių plėtros programą bus parengtas detalusis planas, sutvarkytas vandentiekis, želdiniai, apšvietimas. Vis dėlto I.Šakalienė stebėjosi, kodėl žmonės taip trokšta geresnių laidojimo vietų. „Žemė juk nepagerinta, nepatręšta“, - juokėsi valdininkė, pati labiau norinti būti sudeginta, o ne užkasta į žemę.

Politikų neįleis

Miesto tarybos narys Vygantas Vareikis teigiamai vertino įžymių žmonių laidojimo kvartalo Joniškėse atsiradimą. Jis gyrė profesionaliai parengtą 17 metų kapinių plėtros programą.

V.Vareikis tikino, kad tradicija laidojant išskirti žmones nėra nauja. Senosiose miesto kapinėse, dabartiniame Skulptūrų parke, šalia tako į Autobusų stotį laidojo turtingus žmones.

„Nelaidokime iš anksto“, - net nusipurtė V.Vareikis, paklaustas, ar norėtų būti išskirtas po mirties Joniškės įžymybių kvartale. Kas tos įžymybės? „Svarbu, kad tai būtų tokia asmenybė, kuri nekeltų diskusijų. Ir jokiu būdu ne politikai“, - pabrėžė V.Vareikis, užtikrinęs, kad ir milijonai negarantuos Joniškės kapinėse išskirtinės vietos. Tačiau jeigu koks vietinis milijonierius padovanotų miestui milijoną, tuomet gal galėtų pretenduoti.

Laidos Mėnulyje

Prestižinės, įžymybių kūnus priglaudžiančios kapinės yra daugelyje Europos miestų. Budapešto Kerepeši, Prahos Žičkovo kapinėse palaidoti įvairiais laikotarpiais kuo nors pasižymėję žmonės.

Be skrupulų iš mirusiųjų verslą daro ir vokiečiai. Turistiniame kataloge apie Berlyną yra pažymėtos kapinės, kuriose ilsisi šalies įžymybės. Tačiau tai nėra specialios, tik išskirtiniams piliečiams skirtos vietos. Nesunkiai galima rasti brolių Grimų, R.Virchovo, M.Ditrich kapus. Prie įėjimo į kapines kabo lentelės, kuriose - visų kapinių planas. Šalia M.Ditrich kapo, ant kurio niekada nevysta gėlės ir dega žvakutės, - paprastų, niekam nežinomų žmonių kapai.

Na, o tos Klaipėdos įžymybės, kurioms nepakaks Joniškės kapinių ramybės, greitai galės iš anksto užsisakyti, kad jų pelenai po mirties būtų nugabenti į Mėnulį. Maždaug už 12 tūkst. JAV dolerių firma “Celestis” iš JAV yra pasirengusi porą gramų mirusiojo pelenų nuvežti į Mėnulį. Toks projektas galėtų tapti tikrove po dvejų trejų metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (10)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (229)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (381)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (59)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (58)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (269)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (21)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (2)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (218)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (17)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...