Karo nusikaltimais įtariamo A.Gudelio byla juda prie pabaigos

"Įkalčių prieš jį turime, tik juos reikia tinkamai sudėlioti ir išrinkti akcentus", penktadienį BNS korespondentui sakė prokuratūros Specialių tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius.

Prokuratūra maždaug prieš tris mėnesius iš Australijos, kur po Antrojo pasaulinio karo apsigyveno A. Gudelis, gavo įvairios dokumentinės medžiagos apie anksčiau australų teisėsaugininkų atliktą šio lietuvio praeities tyrimą.

Pasak prokuroro R. Valentukevičiaus, jau peržiūrėta ir perskaityta didžioji dalis iš australų atsiųstų vaizdo ir garso įrašų bei dokumentų, kuriuose užfiksuotos A. Gudelio ir liudytojų apklausos.

Lietuvos prokuratūra įtaria A. Gudelį 1941 metais liepos mėnesį Kupiškyje dalyvavus sušaudant civilius Lietuvos gyventojus, tarp kurių buvo ir žydų, taip pat tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymu.

Baudžiamoji byla jam iškelta pernai liepą.

Pasak R. Valentukevičiaus, bylos tyrimą labai apsunkina tai, kad A. Gudelis nebuvo vietinis Kupiškio gyventojas, todėl likę anų laikų liudytojai jo beveik neprisimena.

Lietuvos generalinės prokuratūros žiniomis, A. Gudelis, kuris buvo Lietuvos kariuomenės karininkas, prieš pat karo pradžią buvo perkeltas tarnauti į Kupiškį.

Karui prasidėjus, 1941 metų birželio pabaigoje jis iš Lietuvos kariuomenės kareivių ir vietos savanorių Kupiškyje sutelkė ginkluotą būrį, kuriam pats ir vadovavo.

Pasak prokuroro R. Valentukevičiaus, yra įkalčių, liudijančių, jog A. Gudelio būrys dalyvavo komunistų ir jiems prijaučiančių asmenų, kitų civilių gyventojų, tarp jų ir žydų, egzekucijose.

Būrys vėliau buvo pavaldus Kupiškio karo komendantui arba vokiečių okupacinei valdžiai.

Tačiau A. Gudelio veikla Kupiškyje tetruko maždaug tris savaites, vėliau jis buvo perkeltas į Kauną.

Pasak prokuroro A. Valentukevičiaus, iš visų apklaustų dabar gyvų liudytojų A. Gudelio byloje tik vienas prisiminė patį A. Gudelį.

"Akivaizdu ir aišku, kad jis vadovavo tam būriui, bet kaltinimui suformuluoti dar trūksta konkretumo", sako prokuroras R. Valentukevičius.

Žydų organizacijos šią savaitę pareikalavo, kad Australijos vyriausybė iš naujo ištirtų pranešimus apie A. Gudelio veiklą per karą Lietuvoje.

A. Gudelis, kuriam dabar 88-eri, gyvena Adelaidės priemiestyje Pietų Australijos valstijoje ir kaltinimus neigia.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

L. Kasčiūno ir G. Palucko dvikova: sutarimą galėtų rasti tik vienu klausimu

Antradienį DELFI surengtuose rinkimų debatuose „Balsuok 2016“ susitikę konservatorius, kandidatas į krašto apsaugos ministrus Laurynas Kasčiūnas ir Vilniaus vicemeras, socialdemokratas Gintautas Paluckas svaidėsi žaibais. Jų pozicijos išsiskyrė praktiškai visais klausimais, o daugiausia nesutarimų kilo vertybiniais ir žmogaus teisių klausimais.

LLRI partijų programų vertinimas: Lietuvos socialdemokratų partija

Lietuvos laisvosios rinkos institutas išrinko ir įvertino ryškiausias partijų rinkimų programų nuostatas, kurios veiks žmonių atlyginimus, mokesčius, pasirinkimo laisvę ir kasdienį ekonominį gyvenimą. Kas slypi po partijų pažadais, į kurias nuostatas rinkėjui atkreipti dėmesį, kaip jas vertinti? Šį kartą nagrinėjama Lietuvos socialdemokratų partijos programa.

Siūlo suvienodinti Seimo narių išeitines išmokas su kitų darbuotojų išmokomis (1)

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė siūlo suvienodinti Seimo narių išeitines išmokas su kitų dirbančiųjų išeitinėmis išmokomis.

Scenarijus: socdemai lieka valdžioje, tik be A. Butkevičiaus (229)

Politikai nekantraudami laukia rinkimų ir paklausti apie galimas koalicijas nuolat kartoja, kad viščiukus skaičiuos tik tada, kai bus aišku, kas, kiek vietų Seime laimėjo. Tačiau tai nėra visiška tiesa.

Viceministras: priėmus naują tvarką algos valdininkams tik didės (23)

Jeigu Seimas priims Vyriausybės siūlomą naują biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką, atlyginimai biudžetininkams tik didės, teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministras Gintaras Klimavičius.