Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sprendimas nekelti kandidatu į prezidentus Valentino Mazuronio buvo klaida, nes V. Mazuronis turėjo realius šansus varžytis su Dalia Grybauskaite dėl šalies vadovo posto vietoje Zigmanto Balčyčio, tvirtina politikos ekspertai.
© DELFI montažas

Kad „tvarkiečiai“ išdalijo savo elektorato balsus kitiems kandidatams, pripažįsta ir pats V. Mazuronis, pasak kurio, partijos nedalyvavimas prezidento rinkimuose „nebuvo geriausias sprendimas“.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ šiuos prezidento rinkimus stebėjo iš šalies – „tvarkiečiai“ taip ir neišsiuntė savo kandidato į kovą dėl šalies vadovo posto. Nors Seimas ir nebalsavo dėl Konstitucijos pataisų, kurios būtų leidusios Rolandui Paksui siekti valstybės vadovo posto, šis vis tiek bergždžiai tikėjosi išvysti savo pavardę rinkimų biuletenyje.

Tuo metu kitas šios partijos lyderis V. Mazuronis, regis, buvo pasiryžęs stoti į rinkimų kovą, jei tik to prireiktų, tačiau jo partija į rinkimus taip ir neišleido.

Valentinas Mazuronis
Valentinas Mazuronis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pats V. Mazuronis sprendimą partijai nekelti savo kandidato, kuris būtų galėjęs dalyvauti rinkimuose, laiko neteisingu. „Susiklostė tokia situacija, kad „Tvarka ir teisingumas“ neturėjo savo kandidato šiuose prezidento rinkimuose. Manau, kad tai nebuvo pats geriausias sprendimas partijai, bet buvo priimtas toks sprendimas, demokratija tuo ir žavi, kad sprendžia dauguma.

Reiškia, aš nesugebėjau įtikinti kolegų partiečių dėl savo nuomonės teisingumo, galbūt neturėjau laiko, gal tiesiog to nepadariau, bet buvo toks priimtas sprendimas. Sutinku, kad mūsų partija taip prarado balsus“, – portalui LRT.lt kalbėjo „tvarkietis“.

Pasak politikos ekspertų, didžioji dalis „Tvarkos ir teisingumo“ elektorato savo balsus atidavė nepartiniam kandidatui Nagliui Puteikiui, puikiai pasirodžiusiam prezidento rinkimuose, bei Darbo partijos kandidatui Artūrui Paulauskui, šiuose rinkimuose iškovojusiam trečią vietą.

„Jei V. Mazuronis būtų dalyvavęs rinkimuose, A. Paulauskas ir N. Puteikis būtų pagrindiniai nukraujavę. Kažkiek V. Mazuronis balsų būtų nuskabęs ir iš socialdemokratų kandidato Zigmanto Balčyčio bei pačios Dalios Grybauskaitės“, – sako politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

Jam pritaria ir politologas Lauras Bielinis, pasak kurio, dėl V. Mazuronio dalyvavimo N. Puteikis ir A. Paulauskas būtų netekę daugiausia balsų, o Z. Balčytis esą galbūt kiek mažiau, mat socialdemokratai, kaip ir konservatoriai, turi nuolatinį rinkėją, o „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ rinkėjai lengviau vaikšto iš vienos stovyklos į kitą.

Abu politikos ekspertai teigia, kad V. Mazuronis turėjo realius šansus kovoti antrajame ture vietoj Z. Balčyčio. „V. Mazuronis per keletą kadencijų parodė didžiulį profesinį augimą, jis išaugo kaip politikas, vienas iš tų, kuris galėtų būti pretendentu į antrąją vietą rinkimuose“, – aiškina L. Bielinis.

Kandidatas, galėjęs nušluostyti nosį kitiems
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tam, kad V. Mazuronis būtų gerai pasirodęs, reikėtų ir paties R. Pakso palaikymo, sako V. Bruveris. „Jei R. Paksas būtų tikrai stengęsis ir sąžiningai reklamavęs V. Mazuronį kaip jo kandidatą, tai V. Mazuronio šansai būtų buvę tikrai geri, [...] jis turėjo labai gerus šansus būti antrajame ture“, – mano apžvalgininkas.

Pats V. Mazuronis taip pat įsitikinęs, kad, partijai kėlus savo kandidatą į prezidento postą, rinkimai būtų buvę kur kas įdomesni.

„Kadangi leido kandidatuoti R. Paksui, V. Mazuronis partijoje buvo tarsi užmirštas. Matyt, tai yra partijos vidaus įtampos pasekmė“, – galimas priežastis iškelia L. Bielinis.

„Žinome jų tarpusavio santykius, – priduria V. Bruveris. – Švelniai tariant, jie yra sudėtingi, o pastaruoju metu – visiškai pakrikę. R. Paksas niekuomet nenorėjo, kad kažkas iš jo šalininkų stovyklos dalyvautų prezidento rinkimuose, kai jis pats negali dalyvauti. Prieš penkerius metus Česlovas Jezerskas buvo R. Pakso projektas, sukurtas nuskausminti V. Mazuronį, priminti jam, kad neįsijaustų.“

V. Bruveris tęsia, jog V. Mazuronis esą visuomet laikėsi pozicijos, kad partija turi dalyvauti rinkimuose. „Greičiausiai save turėjo omenyje pirmiausia. [...] Jaunasis „mazuroniukas“, kuris tėvo poziciją įgarsino prieš kelis mėnesius, mano nuomone, visiškai teisus – partija nekelia kandidato prezidento rinkimuose, ir jai tai kenkia“, – portalui LRT.lt kalbėjo V. Bruveris.

Priminsime, kad po to, kai partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdyba į prezidento postą nutarė kelti R. Pakso kandidatūrą, nors R. Pakso buvo neįmanoma registruoti kandidatu, šios partijos narys Andrius Mazuronis pareiškė, kad tokiu sprendimu partija „prezidento rinkimuose nusprendžia neturėti savo kandidato, taip netiesiogiai paremdama dabartinę prezidentę bei savo potencialius rinkėjus perleisdama kitoms partijoms“.

Kad partijoje nėra vieningos pozicijos, galima spręsti ir iš nuomonių pasidalijimo. Štai R. Paksas išreiškė paramą socialdemokratų kandidatui Z. Balčyčiui ir antrajame prezidento rinkimų ture, tuo metu V. Mazuronis teigė dar neišsirinkęs „geriausio Lietuvai sprendimo“.

„R. Paksas palaiko Z. Balčytį. Dar liko pusantros savaitės, aš klausysiu debatų, žiūrėsiu į pretendentus ir palaikysiu patį geriausią Lietuvai sprendimą. Šiuo metu dar vyksta rinkiminė kampanija, dar analizuoju pretendentus ir tikiuosi, kad antras turas suteiks daugiau diskusijų, nuomonių. Dar yra laiko apsispręsti“, – portalui LRT.lt kalbėjo V. Mazuronis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (33)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (175)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1384)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (2)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (76)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...