Kokios kariuomenės - profesionalios ar šauktinių - reikia Lietuvai, turi nuspręsti politikai, teigia Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sekretorius Povilas Malakauskas, tačiau pastebi, kad Lietuva linksta link profesionalios kariuomenės, o tą atspindi birželį priimtas įstatymas, numatantis laipsnišką kariuomenės mažinimą.
Lietuvos kariuomenė
© ELTA
"Šauktinių ar profesionali kariuomenė - politinis sprendimas. Abi sistemos egzistuoja pasaulyje ir abi sistemos neblogai funkcionuoja", - sakė Krašto apsaugos ministerijos sekretorius Povilas Malakauskas.

Jis komentavo Latvijos vyriausybės antradienį priimtą sprendimą, pritarti atsisakymui būtinosios karinės tarnybos ir pereiti prie profesionalios kariuomenės. Visgi pasak P.Malakausko, pastebima tendencija, kad valstybės atsisako šauktinių pagrindu formuojamos kariuomenės bei perina prie profesionalios.

Anot P.Malakausko, perėjimas prie profesionalios kariuomenės nulemtas keleto priežasčių, iš kurių esminės - Europoje pasikeitus geopolitinei situacijai, pastebima armijų mažėjimo tendencija, kariai turi vykdyti aukštesnio technologijų lygio užduotis, taip pat didėja kariuomenės parengties lygis, kuris reikalauja, kad NATO pajėgos būtų pasiruošusios vykdyti kovines užduotis per kelias dienas.

Be to, kaip dar vieną priežastį pereiti prie profesionalios kariuomenės, P.Malakauskas minėjo, kad "tos operacijos, kuriose dalyvauja kariai, dažnai būna ne tik taikos palaikymo, bet kovinės operacijos".

"Dėl visų šių priežasčių profesionalus karys gali geriau atlikti užduotis", - nurodė KAM sekretorius.

Pasak jo, Lietuva linksta link profesionalios kariuomenės - tą atspindi birželį priimtas įstatymas, numatantis laipsnišką kariuomenės mažinimą ir kitus ginkluotųjų pajėgų struktūros pakeitimus 2003 - 2008 metais.

P.Malakauskas nurodė, jog 2003 metais bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius sieks 22 tūkst. karių. Iš šio skaičiaus profesinės karo tarnybos karių bus iki 8,1 tūkst., o privalomosios pradinės karo tarnybos karių - 4,5 tūkstančio.

Iki 2008 metų bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius turėtų sumažėti iki 17 tūkstančių. Ruošiamasi, kad profesinės karo tarnybos karių 2008 metais bus iki 8,3 tūkst., o šauktinių - sumažės iki 2 tūkstančių. Bus mažinamas aktyvusis rezervas, ketinama pertvarkyti Krašto apsaugos savanorių pajėgas.

"Kariuomenė savo dydžiu mažės, tačiau profesionalų, nors ir nežymiai, daugės", - sakė P.Malakauskas.

Latvijos Gynybos ministerijos žiniomis, būtinosios karinės tarnybos jau atsisakė arba svarsto šią galimybę tokios NATO šalys, kaip JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Nyderlandai, Prancūzija, Belgija, Ispanija, Vengrija. Kitais metais prie profesionalios armijos ketina pereiti Italija ir Čekija.

Tarp pakviestųjų į NATO šalių būtinoji karinė tarnyba tebėra Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Bulgarijoje, jos jau atsisakė Slovėnija, Slovakija ir Rumunija.

Tuo tarpu P.Malakauskas minėjo, kad tokios NATO valstybės, kaip Vokietija ir Danija, neplanuoja atsisakyti būtinosios karinės tarnybos. Atsisakyti šauktinių nežada ir neutraliteto politikos besilaikantys švedai bei suomiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (20)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (123)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (3)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (5)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (129)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (123)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (34)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami (2)

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...