Šovinistinių pažiūrų jaunimas, Nepriklausomybės akto signatarai ir Adomas Mickevičius? Toks politinis Molotovo kokteilis ištryško Vilniuje minint Juodojo kaspino dieną.
© AFP/Scanpix
Gavo savivaldybės leidimą

"Ar nepasikartos 1939-ieji?" Tokiais plakatais nešinas ultranacionalistinių pažiūrų jaunimas rinkosi šalia Adomo Mickevičiaus paminklo minėti 19-tųjų Baltijos kelio ir 69-ųjų Molotovo-Ribentropo slaptųjų protokolų pasirašymo metinių.

Šis renginys – pirmas ką tik įsikūrusio Lietuvių tautinio centro pasirodymas viešumoje. Deklaruojantys nepakantumą visiems Lietuvoje gyvenantiems nelietuviams kelios dešimtys centro narių neslėpė savo ketinimų – patekti į valdžią ir įgyvendinti savo tikslus.

Grupei ėmėsi vadovauti Marius Kundrotas. Nacionalistų gretose atsidūrė Lietuvos centro partijos, Lietuvos laisvės lygos, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos, Lietuvos žygeivių sąjungos ir alternatyvaus jaunimo judėjimo atstovai.

Drauge su šovinistines idėjas propaguojančiais dalyviais į minėjimą atvyko ir Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas, atvirai išreiškęs paramą tautinės nesantaikos idėjai. Akciją palaikė ir Lietuvos centro sąjungos nariai, gavę oficialų savivaldybės leidimą susiburti.

Policija pasiruošė viskam

"Pažiūrėkite, kiek policininkų. Vadinasi valdžia mūsų bijo. Jie bijo mūsų idėjų, kurios nugalės ir bus įgyvendintos Lietuvoje", – kalbėjo susirinkusiems R.Ozolas.

Iš tiesų, netoliese stoviniuojančių ginkluotų pareigūnų neperšaunamomis liemenėmis buvo bent porą kartų daugiau nei pačių mitinguotųjų. Dar septyni mikroautobusai su ginkluotais policininkais laukė kiek tolėliau, ties įėjimu į Sereikiškių parką.

Neoficialiai vienas iš budinčių policininkų patvirtino, kad gavus informacijos, jog mitinge dalyvaus nacionalistai, nuspręsta imtis saugumo priemonių.

"Kovo 11 d. žygiavo prospektu. Dabar, matyt, per kiekvieną šventę rodysis. O gal tik prieš rinkimus. Nesvarbu – mūsų darbas garantuoti praeivių saugumą. Juk čia daug užsieniečių lankosi, ką gali žinoti, ar neužpuls kartais", – dėstė poziciją pareigūnas.

Vis dėlto jokių aktyvesnių veiksmų prieš tautinę nesantaiką kurstančią minią nesiimta. Pareigūnai mitinguotojus tik stebėjo ir filmavo. Kam bus naudojama ši medžiaga, policija nekomentavo.

Viešai paskelbė deklaraciją

Nekreipdami dėmesio į prasidedantį lietų, Lietuvių tautinio centro atstovai, lydimi pritariančiųjų plojimų skubėjo skelbti programos nuostatus.

"Reikalaujame panaikinti Baudžiamojo kodekso pataisas dėl tautinės nesantaikos kurstymo ir nesantaiką propaguojančių organizacijų kūrimo", – skaitė tekstą vienas mitinguotuojų.

Taip pat buvo reikalaujama panaikinti straipsnį "Dėl tautinės nesantaikos kurstymo", paliekant tik administracinę atsakomybę. Vėliau buvo pradėti vardyti Lietuvos tautinio centro tikslai – remti gimstamumą lietuvių šeimose, suteikti valstybės paramą išpažįstantiems pagonių tikėjimą, atsisakyti įvesti eurą, įtvirtinti privalomą tautybės pasirinkimą pagal kilmę, apriboti imigraciją.

"Imigrantai turi nedelsiant išvykti iš Lietuvos. Jeigu jie čia gyvena pagal darbo sutartį, už jų išvykimą turi atsakyti darbdavys", – kalbėjo ant A.Mickevičiaus paminklo pagrindo pasilypėjęs oratorius.

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Nacionalistų tonas griežtėja

Menininkai Neries krantinės nepažadino

STT darbymetis prieš rinkimus

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (21)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1122)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...