Prie Vilniaus Šv.Rapolo bažnyčios, kur kunigavo monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas, planuojama įrengti skverelį ir galbūt „atridenti“ paprastą jo gimtinės laukų akmenį. „Monsinjoras dar gyvas būdamas yra rašęs, kad ant kapo negeistų nieko kito, tik laukų akmenėlio. Mes nusižengėme jo pageidavimui, tad galvojame, kad bent čia, skvere prie Šv. Rapolo bažnyčios, nenudailintas akmuo išpirktų mūsų kaltę“, - DELFI sakė poetas Justinas Marcinkevičius.
Kazimieras Vasiliauskas

K. Vasiliauską poetas prisimena kaip labai dosnios širdies žmogų, negailėjusį savęs, tarnavusį pažįstamam ar nepažįstamam, geram ar blogam, vargšui ar turtingam.

„Tai - nepakartojamas žmogus, asmenybė. Nors kiekvienas žmogus nepakartojamas, tačiau Monsinjoro atveju tai labai tinka. Šviesesnėje Lietuvos dalyje nebuvo nežinojusio monsinjoro K.Vasiliausko. Ir dabar žmonės jį žino, atsimena ir vertina“, - kalbėjo poetas.

Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko labdaros fondas norėtų, kad skverelis būtų gražiai apželdintas. „Gal kai kur reikės pasodinti kokį medelį ar krūmą, o prie sienos pritvirtinti atminimo lentą“, - sakė fondo narys J. Marcinkevičius.

Poeto nuomone, skverelyje tiktų ir pora suolelių, gal šiukšlių dėžė, „nes žmonės neišvengiamai šiukšlins, paliks ir tuščius butelius, nuorūkas, visa kita“.

Paskelbė konkursą

Pasak Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko labdaros fondo nario, tikriausiai apie jokį kitą žmogų neišleista tiek knygų, atsiminimų, kaip apie šviesios atminties K. Vasiliauską. Šiai asmenybei skirti šeši stambūs leidiniai, Antakalnio kapinėse pastatytas skulptoriaus Algimanto Sakalausko sukurtas paminklas, prie namo, kuriame ilgiausiai gyveno dvasininkas, pritvirtinta atminimo lenta.

„Daugiau neturime, ką išleisti. Na, gal dar atsirastų virenas kitas atsiminimų pluoštas, tačiau didelė atsiminimų knyga jau pasirodžiusi. Taip pat išleista stambi jo pamokslų knyga, Monsinjoro laiškai iš tremties į Vilnių jį globojusiai moteriai, profesorės Viktorijos Daujotytės knyga „Žmogus ir jo kalnas“. Vabalninke, gimtajame dvasininko miestelyje, atidaryta Monsinjoro vardo biblioteka“, - vardijo poetas.

Geriausią iškilaus dvasininko atminimo įamžinimo idėją fondas atrinks konkurse. Projektui planuojama naudoti ne valstybės, o privačių rėmėjų lėšas. Atrankos nugalėtoją numatoma skelbti iki kovo 17 dienos.

Dirbo šachtose, buhalteriu, kroviku

1922 metais gimęs Monsinjoras K. Vasiliauskas buvo pripažintas dvasinis autoritetas. 1950-aisiais dešimčiai metų nuteistas „už tėvynės išdavimą ir antitarybinę agitaciją“, dvasininkas kalėjo Intos ir Vorkutos lageriuose, dirbo anglių šachtose. 1957 m. paleistas iš lagerio kurį laiką dirbo Švenčionių bažnyčios vikaru, tačiau netrukus sovietų valdžia uždraudė jam gyventi ir dirbti Lietuvoje.

Iki 1969 metais gyveno Latvijoje, kur dirbo buhalteriu, kroviku. Grįžęs į Lietuvą, kurį laiką kunigavo Varėnoje. Nuo 1975 metų K. Vasiliauskas dirbo vikaru-adjutoriumi sostinės Šv. Rapolo bažnyčioje. 1989-aisias buvo paskirtas pirmuoju atkurtos Vilniaus arkikatedros bazilikos klebonu. 1993-1995 metais vadovavo Vilniaus kunigų seminarijai.

1994-aisias už nuopelnus Lietuvai K. Vasiliauskas apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu. 1995-aisiais Monsinjorui įteikta Santarvės fondo premija, 2000 m. suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio vardas.

K. Vasiliauskas mirė 2001 m. spalį po sunkios ligos, eidamas 80-uosius metus. Palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (26)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (4)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (1)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (4)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (4)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (8)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (34)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (155)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...