Pasauliniame kovos prieš antisemitizmą forume Jeruzalėje, kuriame dalyvavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, Lietuva sulaukė nemažai kritikos dėl to, ką Izraelio spauda pavadino pastangomis „susieti Holokausto nusikaltimus su Sovietų Sąjungos įvykdyta šalies okupacija“.
Vygaudas Ušackas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vilniaus universiteto Jidiš instituto profesorius Dovidas Katzas dienraščiui "The Jerusalem Post" sakė, kad V.Ušackas "praleido gerą progą" konferencijoje pasmerkti savo "šalies dokumentus, kuriais lyginamas nacizmas su komunizmu". Jis taip pat teigė, esą Lietuva šmeižia antifašistus Lietuvos žydus, kurie kovojo prieš Hitlerio kariuomenę, bet Lietuvos pareigūnų buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

D.Katzas taip pat sakė, kad Lietuvoje yra "speciali antisemitizmo rūšis" - lietuviai labai gerbia izraeliečius, bet jų taikinys esą yra "vietos žydai", kurie laikomi "nepatriotiškai nusiteikusiais ir kurie rėmė komunistus".

V.Ušackas trečiadienį forume sakė, kad Lietuva, patyrusi ir nacizmo siaubą, ir stalinizmo represijas, gerbia visus antinacinio pasipriešinimo ir antihitlerinės koalicijos kovotojus.

Ministras priminė, kad ne tik lietuviai, bet ir daugelis Lietuvos žydų, rusų ir kitų tautų žmonių stalinizmo metais patyrė tas pačias istorines netektis - prievartines deportacijas, žūtį Gulaguose, turto konfiskacijas, persekiojimus dėl savo religijos, kalbos ir kultūros slopinimą.

"V.Ušackas išreiškė viltį, kad Izraelio valstybė ir visa plačiai po pasaulį pasklidusi žydų tauta supras ir parems mūsų pastangas pagerbti visų totalitarizmo aukų atminimą, grąžinti istorinę atmintį ir ugdyti jaunąją kartą nepakantumo totalitarizmui dvasia", - pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Tačiau Bar-Ilan universiteto politinių mokslų departamento profesorius Geraldas Steinbergas Izraelio laikraščiui sakė, kad "nėra pakankama tik pasakyti Izraelio auditorijai, kad Holokausto ir Sovietų okupacijos siejimas dabar yra atskirtas".

Anot G.Steinbergo, užsienio reikalų ministro kalba "turėtų būti paskelbta ir išplatinta Lietuvoje, kad Lietuvos visuomenė pamatytų permainų pradžią".

Lietuva tarptautinėje bendrijoje aktyviai siekia, kad tarptautiniu mastu būtų pasmerkti ne tik nacizmo, bet ir stalinizmo nusikaltimai. V.Ušackas anksčiau BNS yra sakęs, kad Lietuvos tikslas nėra dėti lygybės ženklą tarp šių režimų.
Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė daugiau kaip 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų. Iš viso per Holokaustą nužudyta apie 6 mln. žydų tautybės žmonių.
1995 metais per oficialų vizitą Izraelyje tuometinis Lietuvos prezidentas Algirdas Brazauskas Knesete lietuvių tautos vardu atsiprašė žydų tautos dėl dalies savo tautiečių dalyvavimo Holokauste.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (63)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (13)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (102)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (113)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (28)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...