JAV analitikų parengtoje pažymoje teigiama, kad Rusijos energetikos bendrovės gali daryti įtaką Lietuvos politikams. Kaip pranešė LNK žinios, pažymoje rašoma, kad dalis dujų įmonių tėra slaptos žvalgybos agentūrų priedanga. Tačiau, kaip rašoma dienraštyje "Respublika", Lietuvos valstybės saugumo departamento pareigūnai sakė patys tokių perspėjimų nematę ir abejojo, kad televizijai įmanoma gauti slaptus dokumentus iš JAV pareigūnų.
Pinigai, doleriai, USD, banknotai, verslas
© Corbis/Scanpix
Pažymoje nurodoma, kad bendrovės, užsiimančios dujų tiekimo tarpininkavimu, yra Rusijos specialiųjų tarnybų priedanga. Tuo tarpu, LNK primena, iš tarpininkavimo verslo yra pelnęsi kandidatai į ūkio ministro bei Seimo vicepirmininko postus - V. Uspaskichas ir A. Bosas.

LNK "Žinios" nenurodo, iš kokių šaltinių yra gavusios slaptą pažymą, tačiau mini, kad ją rengė ir pasirašė buvę aukšti JAV pareigūnai, šiuo metu dirbantys analitinį darbą.

Šioje pažymoje rašoma, kad Rusijos energetinė politika, vykdoma per savo atstovus, turi kelti NATO valstybių susirūpinimą.

Slaptoje pažymoje detaliai aiškinama, kaip Rusija daro įtaką kaimyninėms valstybėms. Rusijos bendrovė "Gazprom" sukūrė neva nepriklausomas dujų tiekėjų bendroves, per kurias atsilygina vietos politikams, o pačios įmonės veikia kaip Maskvos žvalgybos agentūrų priedanga. Abejotinomis Gazprom įkurtomis bendrovėmis amerikiečiai įvardija ir lietuviškas "Eural trans gas" ir "Dujotekaną".

Kaip pranešė LNK "Žinios", su pažymoje minimomis bendrovėmis turi ryšių ir Darbo partijos vadovai - Klaipėdos milijonierius A. Bosas yra bendrovės "Itera Lietuva" akcininkas. "Itera Lietuva" yra Rusijos bendrovės "Itera" padalinys Lietuvoje. Neoficialiai A. Bosas šiuo metu yra įvardijamas kaip galimas Darbo partijos kandidatas į Seimo vicepirmininkus.

LNK "Žinioms" A. Bosas sakė pirmą kartą girdįs apie Rusijos daromą įtaką per dujų tiekimo tarpines bendroves. Pasak A. Boso, "Itera Lietuva" jau nebedirba, "kadangi dujų neturi, jai paskelbta likvidacija ir ji likviduojama".

Į ūkio ministro postą pretenduojantis Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas anksčiau taip pat pelnėsi iš dujų tiekimo į Lietuvą. Jis buvo dujų tiekimo tarpininkės "Stela Vitae" akcininkas. Jo verslo partneriai, tarp kurių buvo ir A. Bosas, vėliau įkūrė tokiu pat verslu užsiimančią "Dujotekaną".

Kaip pranešė LNK, iš Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktų politinės kampanijos finansavimo ataskaitų aiškėja, kad pažymoje minimos dujų tiekimo tarpininkės iš tiesų remia politikus.

Per šiuos Seimo rinkimus bendrovė "Dujotekana" partijoms skyrė 75 tūkstančius litų. Po 37,5 tūkstančio "Dujotekana" skyrė socialdemokratams ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai.

Prezidento rinkimuose "Dujotekana" rėmė Kazimirą Prunskienę, rinkimuose į Europos Parlamentą 100 tūkstančių litų skyrė Naujajai sąjungai. LNK minimoje pažymoje amerikiečių analitikai įspėja, kad Rusijos dujininkų įtakos stiprėjimas Lietuvoje gali padidinti korupcijos problemą, taip pat skaidrumo trūkumą Rytų bei Centrinėje Europoje, paskatinti politikus artimiems ryšiams su Maskva, sukurti turtingų vadovų klasę, kuri turėtų įtaką šalies politinei sistemai, užkirsti kelią į Centrinę Europą investicijoms iš Vakarų Europos energetikos kompanijų: jos esą nenorės konkuruoti su neskaidriomis Rusijos kompanijomis dėl privatizavimo ir investavimo galimybių.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (21)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (34)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (1)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (10)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (86)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (475)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (17)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (2)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (22)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Tūkstančius svarų išleidusi mamytė išpildė savo svajonę – virto „gyva sekso lėlyte“ (17)

Viena dviejų vaikų motina išleido daugiau kaip 10 tūkst. svarų (10,9 tūkst. eurų), kad...