Jungtinių Valstijų viceprezidentas Joe Bidenas sako per vizitą Latvijoje įsitikinęs, kad Baltijos šalys yra „mirtinai įbaugintos“ Rusijos ir nuogąstauja dėl perspektyvos, kad JAV prezidentu gali būti išrinktas respublikonas Donaldas Trumpas.
Joe Bidenas
© AFP/Scanpix

Sakydamas kalbą Ohajo valstijoje demokratų kandidatei Hillary Clinton paremti, J. Bidenas sakė turėjęs skubiai nuvykti į Baltijos šalis ir palaikyti Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentus „už rankų“, įtikinėdamas, jog D.Trumpas neatstovauja visos Amerikos.

Stebėtojai teigia, kad J.Bidenas šiek tiek dramatizuoja situaciją, siekdamas įtikinti rinkėjus, kad D.Trumpas nėra pasirengęs vadovauti JAV užsienio politikai.

„Mirtinai įbauginti“

„D.Trumpas sakė nesąs tikras, kad gerbtų mūsų įsipareigojimus NATO apsaugoti juos, jei įsiveržtų Rusija. Jie mirtinai įbauginti - ir turi tam gerą priežastį - kad Rusija peržengs sieną ir aneksuos juos kaip padarė su Krymu“, — kalbėjo J.Bidenas, pasakodamas apie vizitą Rygoje.

„Jos yra NATO narės, o D.Trumpas sako, kad jis patikrins, ar jos apmokėjo, kas joms priklauso. Pirmą kartą jis verčia šalis svarstyti, ar mes laikysimės savo žodžio. Nebūčiau pagalvojęs, kad reikės skubiai skristi palaikyti Estijos, Latvijos ir Lietuvos prezidentus už rankų ir pasakyti jiems - jis neatstovauja nei respublikonų, nei demokratų, nesirūpinkite“, — teigė J. Bidenas.

Viceprezidentas kalboje teigė, kad D.Trumpas žavisi Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ir priminė įtarimus, kad respublikonų kandidato kampanijos vadovas gali būti susijęs su buvusiu Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.

J.Bideno teigimu, D.Trumpas yra blogai informuotas apie tarptautinę situaciją, todėl jam negalima patikėti JAV branduolinio arsenalo.

Stengiasi dramatizuoti

Rugpjūčio 23 dieną lankydamasis Rygoje J.Bidenas pareiškė, kad Baltijos šalys neturi pagrindo abejoti JAV įsipareigojimais NATO, ir paragino nesureikšminti D.Trumpo pastabų - esą pastarasis nežino, ką kalba.

Nors JAV rinkėjams jis tikino, kad vizitas buvo surengtas itin skubiai, Baltieji rūmai apie viceprezidento apsilankymą Latvijoje oficialiai pranešė dar liepos 6 dieną.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius teigia, kad demokratai stengiasi dramatizuoti situaciją, siekdami parodyti, kad D.Trumpas būtų pavojingas prezidentas dėl nenuspėjamos užsienio politikos.

„Vyksta rinkimų kampanija ir tai yra sąmoningas demokratų partijos mėginimas parodyti, kad D. Trumpas yra užsienio politikos analfabetas ir būtų pavojingas. Stengiamasi įteigti, kad net jei rinkėjas mano, kad D. Trumpo vidaus politika geresnė nei H.Clinton, už jį negalima balsuoti dėl jo nesusivokimo užsienio politikoje“, - BNS penktadienį sakė K.Girnius.

Jo nuomone, Baltijos šalims nederėtų plačiau įsitraukti į JAV prezidento rinkimų debatus.

D.Trumpas, paklaustas, ar JAV gintų Baltijos šalis nuo Rusijos, yra sakęs, kad sprendimą priimtų įvertinęs, ar šalys vykdo savo įsipareigojimus.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo Rygoje sakė esanti tikra, kad po prezidento rinkimų JAV ir toliau laikysis įsipareigojimų NATO ir Baltijos šalims.

J. Bideno kalbą galima peržiūrėti čia, apie Baltijso šalis kalbama nuo 31 minutės:

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (34)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (82)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (86)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (85)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...