Izraelis nenori diskriminuoti N. Dušanskio jo apklausdamas

 (1)
Lietuvoje yra iškelta baudžiamoji byla, kurioje N. Dušanskis, dabar gyvenantis Izraelyje, įtariamas Lietuvos gyventojų genocidu.

Tirdama bylą, Lietuvos generalinė prokuratūra pernai prašė Izraelio teisinės pagalbos, tačiau vasario pradžioje gavo neigiamą atsakymą.

Pirmadienį, atsiliepdama į tokio atsisakymo svarstymus Lietuvos žiniasklaidoje, Rygoje įsikūrusi Izraelio ambasada Baltijos valstybėms paskelbė minėto sprendimo motyvus.

Pasak ambasados pranešimo, Lietuvos teisinės pagalbos prašymas buvo nedelsiant ir kruopščiai išnagrinėtas "aukščiausiu Teisingumo ministerijos lygiu" ir pasitelkus nepriklausomus ekspertus.

Per svarstymus prieita išvados, kad Lietuvos kaltinimai N. Dušanskiui kelia "labai rimtą susirūpinimą".

Pasak pranešimo, Izraelis dabar turi sąrašą daugiau nei 20-ties lietuvių, kurie "ėjo aukštas pareigas KGB ir NKVD, dabar gyvena Lietuvoje ir kurie dalyvavo įvairiose KGB akcijose, aprašytose Lietuvos prašyme, dar aktyviau ir turėdami dar didesnius įgaliojimus nei N. Dušanskis".

"Tačiau, Izraelio žiniomis, jokių procesinių veiksmų prieš šiuos lietuvius nepradėta, nors jie yra Lietuvos jurisdikcijoje", sakoma ambasados pranešime.

Anot jo, procesinių veiksmų N. Dušanskio atžvilgiu atlikimas, neapklausiant jam vadovavusių ir dabar Lietuvoje gyvenančių lietuvių, reikštų jo išskyrimą "diskriminaciniu būdu".

"Lietuvos pareigūnų pastangos gauti teisinę pagalbą, siekiant jo ekstradicijos ir teismo Lietuvoje, Izraelio vertinimu, yra diskriminacinės jo atžvilgiu", sakoma pranešime.

Izraelio nuomone, tokia diskriminacija prieštarautų Visuotinei žmogaus teisių deklaracijai, kuri skelbia įstatymų taikymo lygybę.

Šiuo principu remiamasi ir Europos tarpusavio teisinės pagalbos baudžiamosiose bylose konvencijoje, kuri leidžia atmesti teisinės pagalbos prašymą, jei jis sukelia diskriminacijos pavojų.

"Taigi, Izraelio teisingumo ministerija informuoja Lietuvą, kad, išnagrinėjus Lietuvos teisinės pagalbos prašymą N. Dušanskio atžvilgiu, Izraelis, deja, negali jo įvykdyti", rašoma Izraelio ambasados pranešime.

Kaip skelbta, Utenos rajono apylinkės prokuratūra šį mėnesį atnaujino baudžiamąją bylą dėl paskutinio Lietuvos partizano Antano Kraujelio nužudymo, nors ir negavo iš Izraelio prašytos teisinės pagalbos dėl pagrindinio įtariamojo šioje byloje N. Dušanskio.

Byla atnaujinta, Seimui šį mėnesį priėmus įstatymo pataisas, leidžiančias tirti ir nagrinėti karo nusikaltimų bylas už akių.

N. Dušanskis byloje įtariamas vadovavęs jungtinėms KGB darbuotojų ir sovietų milicijos pajėgoms per A. Kraujelio sunaikinimo operaciją 1965 metų kovo 17 dieną Utenos rajone.

Sovietų MGB/KGB per karą ir pokariu tarnavęs N. Dušanskis yra dalyvavęs baudžiamosiose operacijose prieš Lietuvos nepriklausomybės kovotojus.

Manoma, kad N. Dušanskis išvyko į Izraelį 1989-siais, likus maždaug metams iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

„Nota Bene“: buvo remtasi „užsienio partnerių kainodara“ (117)

Itin brangiai virtuvės įrankius Lietuvos kariuomenei pardavusi bendrovė „Nota Bene“ pripažįsta suklydusi, kad neinformavo kariuomenės, jog „auksinius šaukštus“ perpardavė iš Lietuvos tiekėjo, o ne Vokietijos įmonės „Karcher-Futuretech“.

Aplinkos ministerijos detektyvas: prasikaltęs institucijos vadovas, kurio atleisti negali niekas (29)

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas antradienį lankėsi Seime, Liberalų sąjūdžio frakcijoje. Ministras aiškinosi dėl labai brangių pamokų, kurias Aplinkos ministerija pirko vaikams.

A. Pitrėnienės atsakas dėl „ačių“: pretenzijų neturiu (119)

Švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės rinkiminės kampanijos lankstinukus papuošusi klaida užsuko pašaipų virtinę feisbuke. Tuo metu pati ministrė aiškina, kad klaidų pasitaiko visiems ir sakė pretenzijų dėl leidinyje atsiradusio žodžio „ačių“ neturinti.

Prezidentūra siūlo atsisakyti neskaidrių vidaus sandorių viešuosiuose pirkimuose (21)

Prezidentūra siūlo atsisakyti galimybės bendrovėms pirkti paslaugas iš joms pavaldžių įstaigų be viešojo pirkimo konkursų.

M. Lingė: iki rinkimų sumažinti Seimo narių skaičiaus neįmanoma (31)

Seimo kadencijai einant į pabaigą užregistruota „darbiečių“ iniciatyva mažinti parlamentarų yra rinkiminė ir neįgyvendinama, konstatavo Prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė.