Izraelio valstybė ir žmonės yra dėkingi Lietuvai už vienos iš labiausiai Europoje prieš Antrąjį pasaulinį karą klestėjusių Lietuvos žydų bendruomenės torų sugrąžinimą žydų organizacijoms, Vilniuje pareiškė Izraelio užsienio reikalų viceministras rabinas Michaelis Melchioras.
M.Melchioras vadovauja į Vilnių atvykusiai didelei įvairių žydų bendruomenių atstovų delegacijai, kuri trečiadienį perėmė daugiau nei 300 Lietuvos nacionalinėje M.Mažvydo bibliotekoje saugotų žydų šventraščio ritinių - torų.

Prieš ceremoniją M.Melchioras susitiko su Lietuvos užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu.

"Manome, kad šį milžinišką religinį ir kultūrinį turtą atiduodame į geras rankas, ir tikimės, jog mūsų kultūriniai, religiniai bei asmeniniai santykiai su Izraeliu toliau sėkmingai plėtosis", - po susitikimo su Izraelio delegacija žurnalistams sakė A.Valionis.

"Šis Lietuvos žingsnis bus gera paskata praeities tiesos pagrindu kurti naujus santykius tarp Lietuvos ir Izraelio, kurie pasitarnautų mūsų ir mūsų vaikų labui", - BNS sakė Izraelio užsienio reikalų viceministras.

Jo nuomone, Lietuva turėtų dar labiau stengtis supažindinti jaunąją kartą su tragiška žydų bendruomenės istorija, drauge prisimenant bei pagerbiant tuos žmones, kurie rizikavo savo gyvybe, gelbėdami nacių aukas.

"Mes šiandien šių torų neturėtume, jei ne tie žmonės, kurie nepabūgo pavojų ir slėpė jas nuo nacių", - teigė Izraelio pareigūnas.

Jis taip pat minėjo būtinybę kovoti su neapykantos kitataučiams, antisemitizmo apraiškomis bei spręsti Lietuvos žydų bendruomenėms priklaususio turto grąžinimo klausimą.

M.Mažvydo nacionalinėje bibliotekoje bendrijai "Hechal Shlomo", kuri laikoma žydų religinio ir dvasinio paveldo centru, perduotos 309 Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje saugotos toros.

Vilnius buvo vienas reikšmingiausių jidiš kultūros centrų Europoje iki nacių okupacijos per Antrąjį pasaulinį karą. Naciai ir jų talkininkai sunaikino apie 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų.

Lietuvos Vyriausybė nusprendė Lietuvoje saugomus žydų šventraščius perduoti šiai autoritetingai organizacijai, kuri atliks būtinus tyrimo ir restauravimo darbus ir vėliau suburs ekspertų komisiją. Ši komisija nuspręs, kaip padalyti toras paraiškas pateikusioms viso pasaulio žydų religinėms bendrijoms.

Tora yra ant pergamentinio ritinio ranka surašyta Biblijos Penkiaknygė, drauge su dešimtimi Dievo įsakymų Viešpaties ant Sinajaus kalno įteikta pranašui Mozei, kai šis prieš tris tūkstantmečius vedė savo tautą iš Egipto vergijos į pažadėtąją žemę - Palestiną.

Torų ritiniai laikomi specialiose spintose sinagogose, jie turi būti idealiai tvarkingi, o dėl įvairių priežasčių tapę netinkamais naudoti - laidojami žemėje.

Vienos dienos vizito į Vilnių atvykusi Izraelio delegacija taip pat aplankė Gaono Elijahu kapą, susitiko su Seimo pirmininku Artūru Paulausku, premjeru Algirdu Brazausku.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (34)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (83)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (86)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (85)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...