Teisėsaugos pareigūnai iki šiol dar nenustatė, kas išardė ir iškėlė 8 m 10 cm ilgio bėgio dalį Kauno rajone, geležinkelio ruože už Palemono Neveronių link. Liepos 6 dieną šioje vietoje nuo bėgių nuriedėjo ir įsirėžė į gruntą traukinio Ryga-Vilnius paskutinio, ketvirtojo, vagono ratai. Vakar "Lietuvos rytas" bandė išsiaiškinti, ar sunku geležinkelyje įvykdyti diversiją.

Pusdienį trukęs dviejų žurnalistų eksperimentas parodė, jog diversiją be jokių pastangų gali įvykdyti ne tik geležinkelyje, bet ir iš viso niekada fizinio darbo nedirbęs žmogus.

Iš pradžių bandėme gauti specialų geležinkelininkų įrankį varžtams atsukti. Šis bandymas baigėsi nesėkmingai. Kauno geležinkelio kelius taiso dvi remontininkų brigados. Vienos jų, įsikūrusios netoli Kauno geležinkelio stoties, darbuotojai sutiko parodyti, kur saugomi dvylika turimų įrankių, bet juos paskolinti atsisakė.

"Užrakinti devyniais užraktais ir spynomis", - juokavo užkalbinti geležinkelininkai. Paklausti, ar tiek užraktų buvo ir iki liepos 6-osios avarijos, vyrai tylėjo. Keli kitur dirbę kelio meistrai prasitarė, jog visi remontininkai rašo pasiaiškinimus, todėl ir tyli.

"Čia jau buvo saugumo darbuotojai", - sakė kalvis Juozas Valiukas, vienas seniausių geležinkelyje dirbančių specialistų. Meistras tikino, kad niekam nėra nukaldinęs tokio rakto, kokiais naudojasi geležinkelio meistrai.

Tačiau J.Valiukui tenka šiuos raktus nuolat restauruoti ir taisyti: "Ruožo meistras atveža pas mūsų dirbtuvių vedėją, man pateikiamas užsakymas, aš jį į savo knygą įrašau ir dirbu. Bet jau seniai man neša tik dalbas ir laužtuvus taisyti".

Kalvio knyga - spintoje gulintis paprastas mokyklinis sąsiuvinis.

Įsikalbėjęs kalvis mus pamokė, kad bėgių varžtams atsukti visai nebūtinas mūsų ieškomas specialus geležinkelininkų įrankis: "Tik neturint specialaus įrankio darbas užtruks ilgiau ir triukšmo bus daugiau. Be to, specialistas iškart supras, kad dirbta ne geležinkelininko - liks rakto įrėžta žymė".

Nusprendėme išbandyti, ar įmanoma bėgių varžtą atsukti kokiu nors kitu įrankiu. "Galima ir laivo raktą naudoti, tačiau turi būti atitinkamas svertas", - papildė mūsų žinias kitas sutiktas geležinkelininkas.

Kur Kaune rasi didelį laivą? Ar ne geriau pasukti į Palemone veikiančią bendrovę "Geležinkelio detalės"? Juolab kad pabėgius gaminanti įmonė - netoli tos vietos, kur, praėjusią savaitę nežinomiems asmenims atsukus 36 varžtus ir 6 tvarsles, nuo bėgių nuvažiavo keleivinio traukinio vagonas.

Ilgametis įmonės darbuotojas Vacys sutiko pabūti žurnalistų konsultantu. Jis parodė, kaip ir kuo tvirtinami bėgiai, kaip prisukami ir atsukami varžtai, apibūdino kelių būklę ir net prie jų dirbančius žmones.

"Jei varžtas surūdijęs, neatsuksit", - įspėjo meistras. "Netiesa, atsukti nesunku", - ginčijomės. Vacys greit atlyžo, kai pasakėme, jog varžtą galima atlaisvinti sutepus jį specialiu rūdžių skysčiu. Po konsultacijų su Vaciu jautėmės kur kas labiau išprusę, todėl grįžome pas kelio remontininkus.

Palemono kelių ruožo meistrų namelis buvo užrakintas. Sužinojome, kad vyrai čia grįš tik 16 valandą. Nusprendėme nelaukti. Mūsų žvilgsnis nukrypo į tris metalo laužo konteinerius. Pasirausėme tarp metalo šiukšlių ir po kelių minučių mūsų rankose jau buvo raktas. Jis buvo beveik toks pat, kokio reikia bėgių varžtams sukioti - ilgu, iš vamzdžio padarytu kotu.

Čia pat išbandėme radinį. Seni bėgius prie pabėgių priveržiantys varžtai, nors ir sunkokai, bet sukosi. Su šiuo raktu vėl grįžome pas savo konsultantą Vacį. Jo dirbtuvėse palyginome radinį su paprastu 36 milimetrų skersmens raktu. Tinka!

Stebėti vaizdo, kaip žurnalistai bandys atsukti geležinkelio bėgį įmonės teritorijoje, susirinko apie 10 žmonių. Pasirinkome tą kelią, kuriuo Vacys važinėja nedideliu garvežiu. "O, pajudėjo!" - nusistebėjo senas darbininkas, kai vairuotojui su fotokorespondentu pavyko atsukti pirmąjį varžtą.

Eksperimentą nutarėme pratęsti traukinio Ryga-Vilnius avarijos vietoje. Nesunkiai radome tą 8 metrų 10 centimetrų bėgių ruožą ties Palemonu, kuris vos netapo tragedijos vieta. Jis jau buvo suremontuotas: pakloti nauji pabėgiai, susukti kiti, alyva sutepti varžtai.

"Tokius atsukti - vienas juokas", - įvertino padėtį vyrai. Pabandėme. Darbas buvo labai sunkus, bet ne be rezultatų. Vienas varžtas porą milimetrų pajudėjo. Vadinasi, įmanoma?

Beveik pusvalandį darbavomės diversijos vietoje, bet niekas mumis per tą laiką nesusidomėjo. Netoliese daržus ravėjusios moterys taip pat galvos nuo darbo nepakėlė.

Kiek tolėliau ant bėgių sėdėjo šešetas paauglių ir kažko laukė. Baigti eksperimentą privertė artėjantis traukinys. Ant paskutinio jo vagono spėjome pamatyti užrašą: Kaunas-Maskva.

Didesnė dalis kalbintų geležinkelininkų neabejojo, kad šio nusikaltimo užsakovai - politikai. "Kai man atsakysite, kas susprogdino tiltą per Bražuolę, pasakysiu, kas atsitiko prie Palemono", - piktai burbėjo vienas geležinkelininkas.

Paklausti, ar prie diversijos negali būti prisidėję geležinkelyje dirbantys žmonės, vyrai visai pasiuto: "Koks kvailys šiandien sau ners kilpą ant kaklo, kai darbai patvory nesimėto?"

Darbininkai neslėpė, kad yra nemažai anksčiau geležinkelyje dirbusių žmonių, kurie žino, ką, kur ir kuo reikia sukti: "Tie žmonės už butelį gali ir diversiją įvykdyti".

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (14)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (30)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (49)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (13)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (24)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (109)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (518)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (23)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (13)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...