Išleisti Aleksandro Lileikio prisiminimai

 (2)
A. Lileikio knyga knygynuose pasirodė netrukus po to, kai Lietuvoje įsigaliojo Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, leidžiančios įtariamuosius karo ir genocido nusikaltimais teisti už akių, jei dėl blogos sveikatos jie negali dalyvauti teismo posėdžiuose.

A. Lileikio bylos nagrinėjimą Vilniaus apygardos teismas pernai sustabdė, nes medikų ekspertizės nustatė, kad dėl įvairių sunkių ligų jis negali atvykti į teismą.

A. Lileikis, kuriam dabar 92-eji, per karą buvo naciams pavaldžios lietuvių saugumo policijos Vilniaus apygardos viršininkas.

Tačiau knygoje "Pažadinto laiko pėdsakais" A. Lileikis teigia per Antrąjį pasaulinį karą dirbęs Lietuvos antinaciniam judėjimui.

"Man patikėtas ypač svarbus veiklos baras: palaikyti ryšius su valdžios institucijomis, iš jų išgauti informacijos ir ją teikti pogrindžio vadovams, kad šie galėtų geriau orientuotis ir tinkamai organizuoti veiklą, platinti antinacinę pogrindinę spaudą. Taip pat turėjau teikti informaciją Lietuvos laisvės armijos vadovybei", rašo A. Lileikis.

Pasak A. Lileikio, pogrindžiui dirbo ir jo tuometinis pavaduotojas saugumo policijoje Kazimieras Gimžauskas, kuris taip pat dabar kaltinamas genocidu. Pastarojo teismas bus atnaujintas balandį.

Anot A. Lileikio prisiminimų, "ne kartą Kazimieras mano ir jo surinktą medžiagą apie vokiečių siautėjimą Lietuvoje vežė į Kauną, o ten ją perduodavo slaptai veikusiai radijo stočiai. Taip žinios pasiekdavo Švediją, o iš ten - ir visą pasaulį".

A. Lileikis nenurodo konkretesnių žygių, kuriuos būtų nuveikęs, vykdydamas pasipriešinimo naciams judėjimo nurodymus.

1941 metų rugsėjo 6 dieną Vilniuje naciams ėmus žydus varyti į getą, A. Lileikis teigia įsakęs savo darbuotojams "nekišti rankų prie tos nešvarios akcijos".

"Mes nebuvome pajėgūs priešintis rasių teorijos kūrėjams, kurie Europos žydus ir čigonus priskyrė prie žemiausios rasės, o paskui, remdamiesi Hitlerio rasių teorija, iš pradžių žydus izoliavo, o vėliau masiškai naikino. Galėjome tik slaptai po vieną gelbėti. Ir dauguma lietuvių tą darė. Mes stengėmės padėti žydus gelbėjusiems ir slėpusiems žmonėms", rašo A. Lileikis.

Knygoje, be kita ko, skelbiamas dabar JAV gyvenančios Šifros Grodnikaitės liudijimas, kad A. Lileikis padėjo jai išvengti mirties nacių kalėjime. Pasak jos, A. Lileikio pastangomis jos tikroji žydų tautybė buvo nuslėpta nuo nacių ir pakeista į tariamą lietuvių, ir jis dar davęs jai pinigų išvykti iš Vilniaus.

A. Lileikis kaltinamas tuo, jog per nacių okupaciją, būdamas Vilniaus apygardos saugumo policijos viršininku, nuo 1941 metų rugpjūčio iki 1944 metų liepos pasmerkė fiziniam sunaikinimui 75 žydus, iš kurių tik vienam pavyko išvengti mirties.

A. Lileikis pats savo kaltę kategoriškai neigia ir kaltina persekiojimu JAV teisingumo institucijas, suradusias dokumentus apie jo veiklą per Antrąjį pasaulinį karą. Dėl praeities nuslėpimo jis, kaip ir K. Gimžauskas, neteko JAV pilietybės ir turėjo išvykti iš šalies.

"Jau kelerius metus tęsiasi JAV teisingumo departamento specialiųjų tyrimų skyriaus persekiojimai. Jie nesiliauja. Šios įstaigos noras fiziškai mane sunaikinti privertė susikaupti, sutelkti visas fizines ir dvasines jėgas, kad apginčiau tautą ir save, paaiškinčiau, kas aš buvau ir koks dabar esu", aiškina autorius savo apsisprendimą skelbti prisiminimus.

Knygą išleido UAB "Valstiečių laikraštis", tiražas nenurodomas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

R. Paksas išsakė nuomonę apie K. Komskį, jo brolį ir nušautą šunį (166)

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Rolandas Paksas ragina Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio su jo brolio nušauto pasieniečio šuns istorija.

Karinės jūrų pajėgos treniruosis pratybose „Kormoranas" (8)

Klaipėdoje spalio 3-7 dienomis vyks karinių pratybų „Kormoranas 2016“ aktyvioji dalis. Pratybas organizuoja Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos, dalyvaus ir Karo policijos Klaipėdos įgula. Kaip stebėtojai pratybose dalyvaus ir du Ukrainos kariuomenės karininkai.

J. Miliaus atleidimas neišvers vidaus reikalų ministro iš pareigų (12)

„Tvarka ir teisingumas“ nesiims priemonių atšaukti vidaus reikalų ministro Tomo Žilinsko, kai jis balsavo už Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus atleidimą.

Rinkimai 2016: dauguma sąrašų lyderių – už homoseksualų partnerystę (135)

Jei naujojo Seimo eiliniai nariai pritars savo lyderiams, Lietuva per artimiausius ketverius metus gali priimti istorinį sprendimą įteisinti homoseksualų santykius.

D. Grybauskaitė dalyvaus buvusio Izraelio Prezidento Sh. Pereso laidotuvėse (30)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Jeruzalėje dalyvaus buvusio Izraelio Prezidento ir Nobelio taikos premijos laureato Shimono Pereso laidotuvėse.