Į naująjį Seimą nepatekę dabartiniai parlamentarai į gatvę išeis ne tuščiomis kišenėmis. Daugumai jų bus išmokėtos dešimtį ar daugiau tūkstančių sieksiančios kompensacijos. Seimo kadencijos pabaiga - darbymetis parlamento kanceliarijos finansininkams.
© Lietuvos bankas
Kol kas niekas negali pasakyti, kiek dabartinių tautos išrinktųjų, kuriems nepavyks įveikti artėjančių rinkimų slenksčio, turės ieškotis ne parlamentinio darbo. Tačiau apie tokius politikus, tiksliau - apie išeitines kompensacijas jiems, pradėta galvoti dar planuojant šių metų biudžetą.

Apsidraudžiant Seimo narių ir jų padėjėjų, referentų kompensacijoms išmokėti rezervuota apie 8 mln. litų. Prieš ketverius metus atsiskaityti su parlamentą paliekančiais tautos išrinktaisiais bei jų pagalbininkais prireikė beveik 4 mln. litų.

Numatyti rėmai

Išeitinių kompensacijų parlamentarams mokėjimą reglamentuoja Seimo Statutas ir Seimo narių darbo sąlygų įstatymas. Šie teisės aktai numato, kad pasibaigus Seimo kadencijai parlamentarui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija Seime. Ši suma turi būti ne mažesnė kaip dviejų ir ne didesnė kaip šešių vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio.

Pasak Seimo kanceliarijos Finansų departamento darbo užmokesčio apskaitos skyriaus vedėjos Rimos Urbonaitės, šiuo metu eilinio Seimo nario mėnesinis atlyginimas siekia 4655 Lt (frakcijų, komitetų vadovų, Seimo pirmininko bei vicepirmininkų - didesni). Išdirbęs vieną ketverių metų kadenciją toks seimūnas palikdamas Seimą gaus keturių mėnesio dydžio atlygių sumą. Atskaičius mokesčius tai bus 13 tūkst. 592 litai.

Politikai, Seime dirbę daugiau kadencijų - dvi, tris ar keturias - gaus dar didesnes sumas. Jas apskaičiuojant, anot R.Urbonaitės, mėnesinis vidutinis atlyginimas dauginamas iš šešių. Atskaičius mokesčius ilgaamžiai (darbo prasme) parlamentarai į kišenę įsidės maždaug po 20 tūkst. 390 litų.

Gauna ne visi

Seimo narys, dirbęs parlamente ne visą kadenciją - metus, dvejus ar trejus taip pat neliks nuskriaustas. Finansininkės teigimu, pagal įstatymą jam bus paskaičiuota dviejų mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka (maždaug 7,2 tūkst. litų).

Jokios išeitinės išmokos nepriklauso į naująjį Seimą perrinktiems "seniesiems" politikams. Jos taip pat nemokamos ir tiems, kurie iš Seimo išėjo savo noru. Tokią nuostatą Seimas palaimino 2005 metų gruodį, nors garsiai apie tai prabilta 2004-ųjų pavasarį, kilus vadinamajam korupcijos skandalui, susijusiam su "Rubicon group". Jo įkarštyje, vengdami apkaltos proceso, Seimo mandato atsisakė trys parlamentarai. Iš Seimo jie pasitraukė ne tuščiomis - gavo tūkstantines išmokas.

Šios kadencijos metu iš Seimo savo noru pasitraukė keli parlamentarai. Po savivaldybių tarybų rinkimų 2007-ųjų vasarį Seimo nario mandato atsisakė tuomet socialdemokratas, dabar - "Fronto" partijos lyderis Algirdas Paleckis bei konservatorius Algirdas Vrubliauskas, pasirinkęs Alytaus rajono mero kėdę. Šie politikai, kaip ir 2006-ųjų gegužę parlamentą palikęs Kazys Bobelis, jokių išeitinių kompensacijų negavo. Labiau pavyko Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui, mandato atsisakiusiam 2005-ųjų birželį. Tiesa, Seimo finansininkų duomenimis, beveik 11 tūkst. litų priklausančią išmoką jis paaukojo labdarai.

Reikės daugiau

LŽ pasidomėjus, ar į išeitinę kompensaciją gali pretenduoti buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, šiuo metu turintis nemalonumų su teisėtvarka, Seimo kancleris Gintautas Vilkelis atsakė teigiamai. Pasak jo, šiuo metu V.Muntianas tebėra visus įgaliojimus turintis Seimo narys. "Jį leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir apklausti kaip įtariamąjį. Visos Seimo nario socialinės garantijos jam galioja", - teigė kancleris.

R.Urbonaitės pateiktais duomenimis, pasibaigus 2000-2004 metų Seimo kadencijai parlamentarams ir politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams buvo priskaičiuota 2 mln. 166 tūkst. 540 Lt išeitinių pašalpų ir 763 tūkst. Lt kompensacijų už nepanaudotas atostogas (iš viso apie 2 mln. 930 tūkst. Lt, grynais iš šios sumos išmokėta apie 1 mln. 875 tūkst. litų). Dar 908 tūkst. Lt darbdaviui - Seimui - sumokėjus "Sodrai", prieš ketverius metus kompensacijoms buvo išleista maždaug 3 mln. 838 tūkst. litų.

Skaičiuojama, kad šiemet panašiems tikslams prireiks didesnės sumos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (17)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (4)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (30)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....