Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pirmadienį paskelbė, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas, kuriuo buvo duotas sutikimas partijos įkūrėją Viktorą Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suėmimo ar kitokio laisvės suvaržymo, yra teisėtas. Į Lietuvą iš Rusijos grįžęs V.Uspaskichas būtų iš karto suimtas.
Viktoras Uspaskichas
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas galutinis ir neskundžiamas.

Teismas pabrėžė, kad VRK neviršijo savo galių ir elgėsi teisėtai - nepažeidė nei Konstitucijos, nei Europos Konvencijos. V.Uspaskichas buvo pripažintas įtariamuoju dėl apysunkio nusikaltimo padarymo ir jam buvo skirtas suėmimas, šis sprendimas nebuvo panaikintas, todėl pagrįstai įtariama, kad V.Uspaskichas į savivaldybių rinkimus ėjo siekdamas išvengti neliečiamybės.

Teismo sprendime rašoma, kad V.Uspaskichas sąmoningai pateikė prašymą gauti prieglobstį Rusijoje ir siekė išvengti ekstradicijos. Jeigu VRK jam būtų palikusi neliečiamumo statusą, V.Uspaskichas galėtų grįžti į Lietuvą ir prieš pat rinkimus - vėl išvykti į Rusiją.

„Taip būtų pakirstas pasitikėjimas valstybe“, - teisėjų kolegija konstatavo, kad duodama sutikimą V.Uspaskichą patraukti atsakomybėn, VRK siekė teisėtų ir pagrįstų veiksmų.

Rusijoje nuo teisėsaugos besislapstančio advokatai buvo įsitikinę, kad VRK sprendimas, leidžiantis kandidatą patraukti atsakomybėn, yra neteisėtas ir turėtų būti panaikintas. Be to, jie pabrėžė, kad VRK piktnaudžiavo valdžia - esą leidimas V.Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn buvo duotas siekiant ne įstatyme numatytų tikslų.

DP atstovavusi advokatė Simona Augėnaitė teisme sakė, kad VRK sprendimas pažeidė DP interesams bei reputacijai, nes rinkimuose į savivaldybių tarybas narius dalyvauja kandidatų sąrašas, o ne pavieniai kandidatai ir dėl to neigiamas pasekmes patirs visa partija. Be to, ji pabrėžė, kad vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodeksu, užregistravus V.Uspaskichą kandidatu į savivaldybių tarybas, Generalinė prokuratūra turėjo nedelsiant nutraukti tyrimą.

Atsižvelgdamas į šiuos argumentus teismas pabrėžė, kad DP prieš užregistruodama V.Uspaskichą į kandidatus, turėjo atsižvelgti į tai, kad jis yra patrauktas įtariamuoju. Be to, pats V.Uspaskichas nenurodė argumentų, kad jam tyrimas turėtų būti nutrauktas.

Generalinė prokuratūra teismo prašė atmesti V.Uspaskicho ir DP skundus. Ikiteisminį tyrimą dėl DP ir V.Uspaskicho atliekantis Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras S.Verseckas pabrėžė, kad DP ir V.Uspaskicho advokatų argumentai nepagrįsti.

„VRK buvo pateikta pakankamai faktinių duomenų, kad V.Uspaskicho atžvilgiu baudžiamasis persekiojimas vykdomas ne dėl to, kad jis tapo kandidatu į savivaldybių tarybas, o dėl kitų baudžiamųjų veikų, kurios buvo padarytos anksčiau“, - teisme sakė S.Verseckas.

VRK atsiliepime palaikė savo sprendimą ir siūlė atmesti DP ir V.Uspaskicho skundus.

DELFI primena, kad prokurorai yra pateikę informaciją VRK, jog Rusijoje nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstančio V.Uspaskicho vadovauta partija 2005 metais nuslėpė ir nedeklaravo virš 8 mln. litų gautų pajamų bei virš 7 mln. litų išlaidų.

Kėdainių apygardos rinkimų komisija įregistravo V.Uspaskichą kandidatu tarybų rinkimuose. Tapęs kandidatu V.Uspaskichas buvo įgijęs neliečiamybę ir be VRK sprendimo negalėjo būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, ar kitaip negalėjo būti suvaržyta jo laisvė.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente „atliekamas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir kitų nusikaltimų“. Šioje byloje V. Uspaskichas yra pripažintas įtariamuoju.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (39)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (418)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (128)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (31)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (40)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (4)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (10)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...