Užvakar vidurdienį Latvijoje, Baltijos jūros paplūdimyje netoli Papės kaimo, gintaro rinkimas 43 metų kaunietei Laurencijai K. virto skaudžia nelaime. Paėmusi paplūdimyje rastą akmenį, kuris buvo panašus į gintarą, moteris stipriai nudegė kairiąją plaštaką. Rankoje laikomas akmenukas staiga virto pusmetrio aukščio ugnies fakelu. Užsiliepsnojusi moteris puolė į jūrą.
Skubiai atvykusiai į Palangos ligoninę kaunietei buvo diagnozuotas visų pirštų ir plaštakos antrojo A laipsnio nudegimas. Rankų darbą dirbanti Laurencija K. mažiausiai dviem mėnesiams liko nedarbinga.

Prie jūros išėjo su dukterimi

Papės kaime kauniečių šeima atostogauja jau septintą vasarą. Kartu su dešimtmete dukterimi ir 17 metų sūnumi atvažiavę kauniečiai nuošaliame paplūdimyje dažnai rinkdavo gintarą.

Papė yra 10 kilometrų į šiaurę nuo Lietuvos sienos. Lietuviai eidavo į vietinių gyventojų nurodytą vietą iškyšulyje apie pusantro kilometro nuo Papės švyturio Lietuvos sienos link. Čia bangos išmeta daugiausia gintaro.

Sekmadienį apie pietus buvo apniukę, vėsu. Pasivaikščioti prie jūros Laurencija išėjo su dešimtmete dukterimi. „Užsivilkau storesnę striukę. Tai mane ir išgelbėjo nuo didesnių nudegimų", - vakar kalbėjo kaunietė.

Nudžiugino didelis gabalas

Po siautusios audros įprastoje vietoje motina su dukterimi pririnko saują smulkių gintarų. Jau pasisukusi eiti švyturio link kaunietė išvydo kokių penkių centimetrų skersmens gintaro gabalą. „Labai apsidžiaugiau. Pamaniau, draugams pasigirsiu, kad ne tik Kaliningrade galima rasti didelių gintaro gabalų. Aš gintarą pažįstu jau seniai ir net neabejojau, kad mano radinys yra gintaro gabalas", - pasakojo moteris.

Dėl tikrumo kaunietė savo radinį padaužė sau į dantis - pagal skambesį taip skiriamas gintaras nuo panašios spalvos akmens. Tačiau ir pagal spalvą, ir pagal svorį jokių abejonių dėl radinio nekilo. Tiesa, jis buvo keistai šiltas ir skleidė sieros kvapą. Todėl moteris pamanė, kad gintaras dvokia jūros teršalais.

Porą minučių radinį palaikiusi ant delno ir parodžiusi dukteriai, moteris jį įsidėjo į kairę striukės kišenę. Dabar moteris dėkoja likimui, kad radinio nepadavė dukteriai.

Liepsnojanti puolė į jūrą

Netrukus kaunietė pajuto, kad kišenė pradėjo šilti. Kaire ranka ji išsitraukė gabalą ir tą pačią akimirką suprato, kad jau dega striukės skvernas. Moteriai net nespėjus atsitokėti, ant delno buvęs gintaras pliūptelėjo liepsnos fontanu.

„Liepsna buvo pusės metro aukščio kibirkščiuojanti į šalis kelių metrų spinduliu. Ji buvo panaši į šaltąją ugnelę", -teigė kaunietė. Ant krūtinės užtiškus kibirkštims, užsiliepsnojo striukės priekinė dalis. Moteris vakar negalėjo pasakyti, kaip degantis akmuo atsidūrė ant smėlio. Liepsnojanti kaunietė krito į jūrą.

Pamanė, kad buvo šauta

Tuo metu tikras siaubo akimirkas patyrė greta buvusi kaunietės duktė, nesupratusi, kas atsitiko. Keli žingsniai nuo numesto akmens buvusiai mergaitei degantis lašas užtiško ant rankos ir pradegino duobutę.

Bėgdama namų link Laurencija K. vis kišo į jūrą šaldyti staiga ištinusios plaštakos, kuri diegė nepakeliamu skausmu. Mergaitė lėkė pajūriu šaukdama pagalbos. Pribėgusi prie poilsiavusių lietuvių gaudydama orą duktė suriko, kad kažkas į mamą šovė nuo jūros pusės.

„Kai ji grįžo į namus, plaštaka buvo taip ištinusi, kad atrodė, jog delne - sniego gniūžtė", - prisiminė žmoną pasitikęs vyras. Iškart paskambinus į Kauną, pažįstami medikai patarė ranką laikyti muiliname vandenyje. Per valstybės sieną mašina ji taip ir pravažiavo ranką laikydama kibire su muilinu vandeniu.

Baltojo fosforo paslaptis

Vietinių gyventojų teigimu, tai galėjo būti karo pramonėje naudojamas fosforas, kurio čia surandama dažnai. Žmonės tvirtino, kad neseniai Liepojoje vienam žmogui tariamą gintarą įsidėjus į kelnių kišenę išdegė tarpkojis.

Kariškiai išminuotojai „Lietuvos rytui" patvirtino, kad kaunietės radinys greičiausiai buvo baltasis fosforas, kuris naudojamas dūminiuose ir padegamuosiuose sviediniuose.

Kai kurie fosforo junginiai gali užsidegti nuo sąlyčio su oru, nuo žmogaus kūno temperatūros ar trinties. Degdamas baltasis fosforas pasiekia apie 1200 laipsnių temperatūrą.

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (12)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (112)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (10)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (1)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (525)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (4)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (24)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (243)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...