Būrys moterų, pasivadinusių Saulės grupe, neša šviesą Panevėžio daugiabučiuose negalios ar silpnos sveikatos įkalintiems seneliams. Savas šeimas ir darbus turinčios moterys atranda laiko rūpintis visai svetimais žmonėmis. Tais, kuriems trūksta ne tik pagalbos buityje, bet ir dvasinio bendravimo.
© DELFI (A.Sarcevičiaus nuotr.)

Panevėžyje savanoriška veikla užsiimančių žmonių grupė susidarė sekdama Kauno „Carito“ pavyzdžiu ir skatinama katedros klebono. Mintimi suburti galinčiuosius padėti seneliams „Carito“ Panevėžio skyriaus darbuotoja Danguolė Vaitekūnienė užsidegė pernai.

Kad organizuojami slaugos ir sielovados kursai, buvo parašyta krikščioniškoje spaudoje, paskelbta per pamaldas ir Marijos radiją. „Caritas“ kvietė žmones jau žinodamas, kad padėti bus kam – mat ir į labdaros organizaciją, ir į kleboniją kreipdavosi senukai, tikėdamiesi paramos ir dėmesio.

Kursus padėjo organizuoti Panevėžio kolegija. Į juos užsirašė daugiau kaip trisdešimt panevėžiečių – nemažai jų, slaugančių savo artimąjį, patraukė galimybė išmokti profesionalesnės slaugos.

Danguolė prisimena, kad kai kurie užsirašiusieji į kursus tikėjosi galėsiantys daugiau – suleisti vaistus ir atlikti kitas medicinines procedūras. Tačiau klausytojai gavo išsamesnių žinių, kaip ligonius, senus žmones palaikyti dvasiškai.

Pasitiki Bažnyčia ir „Caritu“

Penki kursus išklausę parapijiečiai slaugo savus. Tarp jų yra ir vienas vyras – jis namuose prižiūri sunkiai sergančią žmoną. Dvi kursus baigusios moksleivės paliko Panevėžį ir išvyko studijuoti į kitus miestus, viena moteris išsikėlė gyventi kitur.

Su seneliais ir ligoniais liko dirbti dvidešimt penkios savanorės. Jos pareigingai lanko dar per praktiką paskirtuosius.

„Greitai susigyvenome, nesinori nieko keisti. Globotinis tik meldžiasi, kad mano dukra pasveiktų ir aš jo neapleisčiau“, – sako Zita Kazlauskienė, Saulės grupės narė.

Ji aštuoniasdešimt penkerių metų jubiliejų rugpjūtį švęsiantį senelį lankyti važiuoja iš kaimo. Dvidešimt penkių kilometrų kelionę nuo Birželių jai padeda įveikti vyras. Jis pritaria tokiai veiklai.

Z.Kazlauskienė pasiryžo imtis šio darbo, nes tiki, kad privalo: „Esu antros grupės invalidė, žinau, kas yra skausmas. Nei mamos, nei tėčio man neteks nukaršinti, o gyvenimui reikia atiduoti, kas priklauso. Man ta pareiga nesunki – mes vienas kitu pasitikime, tad jokių problemų nekyla.“

Savanorių vadovė D.Vaitekūnienė džiaugiasi, kad nė karto per šiuos metus neiškilo jokių nesusipratimų, slaugytojomis nesiskundė nė viena šeima. Pasak jos, daug pasitikėjimo prideda organizacijos vardas, sąsaja su Bažnyčia.

Yra tokių, kurie namo nenori įsileisti socialinių darbuotojų, o „Carito“ savanorėmis pasitiki. Saulės grupės narės lankosi ir ten, kur užsuka socialiniai darbuotojai – seniems žmonėms dėmesio nebūna per daug.

Į senelių namus nenori

„Dukterį turiu, ji Dembavoj gyvena, kada ateina, kada neateina. Kaimynai visi jauni, visi ponai, niekas pas mane neužsuka. Draugai visi išmirę, kartais visą savaitę nė vieno žmogaus nematau, galima ir kalbėti užmiršti“, – guodžiasi sunkiai girdintis ir tik vaikštynės su ratukais padedamas galintis eiti Viktaras Konderauskas.

Jis džiaugiasi, kad Zita, lankanti jį kartą per savaitę, skalbia, tvarko ir apiperka, nes pats su šiomis užduotimis nebesusidorotų. 2004-aisiais, mirus žmonai, V.Konderauskas dar jautėsi stiprus, netgi galvojo kitos moters ieškoti, tačiau įkopus į devintą dešimtį vis labiau silpsta širdis.

„Jei ne ji, būtų blogai, be jos aš būčiau pražuvęs“, – dėkoja savo slaugei vyriškis. Jis užsimena, kad bute jau antrą kartą trūksta žarna, vanduo užlieja kaimynus. Šie pyksta, su buitimi nebesusitvarkantį V.Konderauską nori iškraustyti į senelių namus.

„Nesikelsiu, turiu pabaigt gyvenimą savo namuose. Buvau ir ligoninėse, ir sanatorijose: vienas rūko, kitas be perstojo kalba, trečias kliūna. Tarp visų nėra ramybės“, – prieš gyvenimą kolektyve nusiteikęs panevėžietis. Tačiau ne visi tokie – neseniai dvi Saulės grupės globotinės persikėlė į Šv. Juozapo senelių ir neįgaliųjų globos namus.

Dvi laisvos savanorės galės padėti žmonėms, kurie užsiima nuolatine slauga. Nuolat prie ligonio prikaustyti artimieji taip pat turi reikalų, nori bent kiek atsipūsti – tada į pagalbą skuba Saulės grupės narės.

Laiką skiria pašnekesiams

„Į „Caritą“ ateina žmonės, prašo slaugytojų, kurios galėtų dirbti aštuonias valandas per dieną. Bet mes taip tokių neturime, patariame kreiptis į Socialinės paramos skyrių“, – pasakoja savanorių vadovė D.Vaitekūnienė.

„Caritas“ savanorės lanko senelius vieną ar dukart per savaitę, praleidžia su jais dvi, keturias valandas. Taip pat ateina ir žmonių, norinčių slaugyti senelius, ieškančių mokamo darbo. Juos Danguolė gali nusiųsti pas ligonius, tačiau iš karto perspėja, kad už juos nei „Caritas“, nei Bažnyčia neatsako.

Stomatologijos poliklinikoje dirbanti Saulės grupės narė Vanda Živelienė dėl pareigų kas savaitę pas senukus lankytis negali, tad jai skyrė tokius, kurie ypatingos priežiūros nereikalauja.

„Prižiūriu šeimą – du bevaikius senukus. Moteris serga, vyras taip pat turi sveikatos problemų. Buities darbams jie valandai kitai pasisamdo darbuotoją, o man dykai darbų neleidžia dirbti“, – paaiškino V.Živelienė.

Apsilankiusi pas Petrą ir Vandą Jasiūnus ji daugiausia laiko praleidžia pašnekesiams. Pasak savanorės, seni žmonės labai nori bendrauti, dalytis prisiminimais. Jai tie pokalbiai irgi naudingi – bendraudama su bajorų kilmės senais panevėžiečiais, prisimena istoriją.

Pasak savanorės, aštuoniasdešimtmetės ir septyniasdešimt trejų Jasiūnų pora stebina švara ir išskirtiniu tvarkingumu, tačiau karą išgyvenę žmonės linkę kaupti daiktus ir saugoti susikurtą materialinę gerovę.

Petras Jasiūnas sako su savanorių misija susipažinęs per spaudą ir nusprendęs kreiptis į Danguolę, savanorių organizatorę. Bet vyras tikina, kad vieno savanorės Vandos apsilankymo per mėnesį pakanka: „Mes su žmona dviese gyvenam, fizinių darbų daug nėra, draugai užeina, tai ir dvasinio peno užtenka“.

'Sekundė“
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (322)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (204)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (36)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (54)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (16)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (14)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (17)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (13)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (3)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (18)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...