Tautinių mažumų politikos klausimams kuruoti Seime susibūrusi Gegužės 3-iosios grupė siūlo svarstyti galimybę parlamento rinkimuose mažinti barjerą tautinių bendrijų partijoms.
Andrius Kubilius
© DELFI / Orestas Gurevičius

Grupės iniciatorius konservatorius Andrius Kubilius ragina nebijoti tokių siūlymų.

Anot jo, mažesnis rinkimų barjeras leistų susikurti alternatyvai šiuo metu kaip tautinių mažumų partijai dominuojant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungai, be to, galėtų sumažinti Kremliaus įtaką tautinių mažumų politinei sklaidai Lietuvoje.

„Mes siūlome tai pradėti svarstyti, o koks būtų rezultatas, pamatysime, mes siūlome nebijoti to svarstymo. Aš matau du pliusus: vienas yra, kad dabar LLRA sako, kad norint įveikti 5 proc. barjerą, jie turi jungtis su įvairiomis rusų politinėmis organizacijomis, o sudarydami lenkams galimybę nesijungti su rusais, mes kartu padedame lenkams sumažinti galimybes, kad jų politinei veiklai įtaką darytų įvairūs Kremliaus instrumentai. Kitas dalykas, kad mažindami šį barjerą, mes sudarome galimybes dėl Lietuvos lenkų rinkėjų balsų kovoti ne tik (LLRA lyderiui) V.Tomaševskiui, bet galbūt ir liberaliau ar labiau proeuropietiškai nusiteikusioms lenkų organizacijoms“, – BNS sakė A. Kubilius.

Grupės vardu jis kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, siūlydamas į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę įtraukti pataisas dėl rinkimų barjero mažinimo, taip pat siūlymą „europietiškai išspręsti „w, q, x“ rašymo varduose ir pavardėse problemą“.

Pasak A. Kubiliaus, pataisų variantų dėl pavardžių rašymo Seime registruota jau anksčiau, o projektai dėl mažesnio rinkimų barjero rengiami šiuo metu.

Klausiamas, ar nesibaimina neigiamų pasekmių, kad į parlamentą galiu būti išrinktos prorusiškos organizacijos, A. Kubilius sakė, kad tam reikia nustatyti saugiklius, pavyzdžiui, 2 proc. barjerą.

Pagal Lietuvos rinkimų sistemą, daugiamandatėje apygardoje partijos laimi mandatų perkopusios 5 proc. barjerą, partijų koalicijai ši riba yra 7 procentai.

„Ar tai gali turėti kokių nors neigiamų pasekmių, kad į Seimą paklius koks nors radikalas, deklaruojantis meilę Kremliui? Apie tai reikia galvoti ir galbūt to barjero nenuleisti iki nulio, o palikti du procentus“, – sakė konservatorius.

Buvęs konservatorių vadovas pažymi, kad toks siūlymas įrašytas ir konservatorių rinkimų programoje.

„Šiuo metu tautinėms bendrijos atstovaujančios partijos, tokios kaip Lenkų rinkimų akcija, iš esmės monopolizavo politinį lauką ir kitaminčiams iš tautinių bendrijų nėra galimybės reikšti savo nuostatas. Todėl siūlytume pradėti diskusijas dėl palankesnių rinkiminių sąlygų partijoms, atstovaujančioms tautinėms bendrijoms. Šitaip būtų ne tik skatinamas alternatyvių politinių darinių atsiradimas, bet ir natūraliai mažinamos Kremliaus galimybės daryti įtaką lenkų ir rusų tautinių bendrijų politiniam veikimui Lietuvoje“, – programą citavo A. Kubilius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad siūlymas dėl mažesnio rinkimų barjero – gerokai pavėluotas, o konservatorių motyvus kelti šią idėją aiškina konkurencijos baime.

„Atsibudo. Mes 21 metus tą siūlome. 1992 metais nebuvo slenksčio tautinių mažumų organizacijoms, ir pagal tokį įstatymą 1992 metais, pirmais visiškai laisvais rinkimais į Seimą Lenkų sąjunga surinko 2 proc. balsų ir gavo du mandatus pagal sąrašą. Buvo normali praktika, tokia praktika yra visoje Europoje, bet 1996 metais ji buvo panaikinta“, – BNS komentavo V. Tomaševskis.

„Kada 2012 metais pirmą kartą peržengėme barjerą, mūsų oponentai galvojo, kad atsitiktinumas. Bet kai peržengėme 2016 metais, pernai, visiems tapo aišku, kad tai nėra atsitiktinumas, o didėjantis palaikymas. Tada šiandien jau toks pasiūlymas (dėl mažesnio barjero) atsirado, apie kurį mes kalbėjome keliolika metų. Jis atsirado ne todėl, kad kas nors nori padėti, o dabar tik smarkiai pavėluotas, dėl konkurencijos baimės, – kalbėjo LLRA vadovas. – Tos konkurencijos būtent bijo konservatoriai, jie yra lyg krikščionys demokratai, nors būtent mūsų partija yra krikščionių partija, kuri kalba ne lozungais, o tikrais darbais. Mes pasiūlėme negimusių vaikų apsaugos įstatymą, šeimos stiprinimo politiką.“

Tautinių mažumų partijoms nustatyti žemesnį rinkimų barjerą Lietuvai įvertinusi 2012 metų rinkimus rekomendavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), tačiau ši rekomendacija nebuvo įgyvendinta.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjunga per pastaruosius rinkimus į Seimą surinko 5,48 proc. rinkėjų balsų, taip pat daugiamandatėje apygardoje barjerą lenkai perkopė per 2012 metų rinkimus, surinkę 5,83 proc. rinkėjų balsų, ankstesniuose rinkimuose iki barjero balsų pritrūkdavo ir parlamente jie buvo atstovaujami kelių vienmandatėse apygardose išrinktų politikų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (49)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (18)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (101)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (2)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (8)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (172)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ispanija gedi teroro aukų (1)

Gedinti Barselona sekmadienį Šventosios Šeimos (Sagrada Familia) katedroje, tebestatomoje pagal...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (437)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (7)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (30)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...