Rusijos Federacijos naikintuvo „Su-27“ katastrofos tyrime šią savaitę buvo padėtas taškas – antradienį tyrimą baigė krašto apsaugos ministro Gedimino Kirkilo įsakymu sudaryta tarpžinybinė komisija, ketvirtadienį ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo nutraukė ir įtarimus pilotui Valerijui Trojanovui panaikino ir Generalinė prokuratūra.
Gediminas Kirkilas
© DELFI
Krašto apsaugos ministras G.Kirkilas ketvirtadienį, viešėdamas DELFI internetinėje konferencijoje, atsakė ir į DELFI skaitytojų klausimus apie Rusijos naikintuvo avarijos priežastis. Pateikiame keletą įdomesnių ministro atsakymų.

Pranas: Kaip KAM pasielgs su naikintuvo „Su-27“ nuolaužomis?

Gediminas Kirkilas
© DELFI

G.Kirkilas: Kol kas nuolaužos yra prokuratūros dispozicijoje. Kai jos atiteks Krašto apsaugos ministerijai, mes spręsime ką su jomis daryti (pavyzdžiui, utilizuoti, patalpinti į muziejų ir pan.).

Jei Rusija kreipsis dėl nuolaužų grąžinimo, šį klausimą spręs tarpžinybinė Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų komisija, remdamasi tarptautinėmis konvencijomis ir dvišalėmis Lietuvos Rusijos sutartimis.

Hubertas Paukštė: Kaip vertinate pulkininko Sergejaus Bainetovo pareiškimą, kad Lietuvos komisijos išvados yra subjektyvios. Ir, apskritai Rusijos elgesį viso tyrimo metu, bandymą pateikti klaidingus duomenis, tyrimo vilkinimą?

Gediminas Kirkilas
© DELFI

G.Kirkilas: Tyrimą atliko Lietuvos komisija. S.Bainetovo delegacija buvo pakviesta stebėti ir bent jau viso tyrimo metu Lietuvos pusė iš jų negirdėjo jokių priekaištų. Greičiau buvo atvirkščiai - iš tiesų dalis informacijos buvo teikiama pavėluotai, dalies apskritai negavome iki šiol. S.Bainetovo pareiškimą vertinu kaip Rusijos kariškių mėginimą ginti „savo mundurą“. Kas jau kas, o S.Bainetovas turėjo puikią progą dar kartą įsitikinti, kokia betvarkė yra šiuo atveju Rusijos oro pajėgose.

Simonas K: Ar galėtumėte pakomentuoti/įvertinti Rusijos Dūmos užsienio reikalų komiteto pirmininko Konstantino Kosačiovo teiginį, jog naikintuvo incidentas neturės poveikio Lietuvos ir Rusijos politiniams santykiams? Ką pats manote šiuo klausimu?

G.Kirkilas: Jeigu Rusija teisingai supras ir įvertins tyrimo rezultatus, tai jokio poveikio mūsų santykiams neturėtų būti, nes tai, kaip jau šiandien žinome, yra tiesiog nelaimingas atsitikimas. Lietuva atliko tyrimą, remdamasi įstatymais ir tarptautinėmis konvencijomis, geranoriškai leido Rusijos atstovams stebėti tyrimą. Rusija iš kitos pusės teikė tyrimui įvairią informaciją. Tuo aspektu, pasibaigus tyrimui, nematau jokių priežasčių kokiam nors Lietuvos Rusijos santykių pakitimui.

Putinas: Kokia proga jus padovanojot gėles lakūno žmonai ir kam to reikėjo?

G.Kirkilas: Rusijos propaganda eskalavo neva blogas lakūno V.Trojanovo gyvenimo sąlygas Lietuvoje, esą Lietuvos tyrimas yra subjektyvus ir pan. Todėl nusprendžiau susitikti su pačiu pilotu ir jo žmona, norėdamas pademonstruoti civilizuotos demokratiškos valstybės pavyzdį.

Tikiuosi, jog jeigu kada nors su kuo nors iš lietuvių (neduok Dieve) kas nors atsitiktų Rusijoje, jie taip pat panašiai elgsis. O žmona kiekvienu atveju yra žmona ir ji išgyvena dėl savo vyro, džiaugiasi, kad jis liko gyvas. Mes tiesiog jiems parodėme žmogišką dėmesį, kurį buvo priversta parodyti ir Rusijos žiniasklaida.

Šiame fone Rusijos Dūmos vicepirmininko Vladimiro Žirinovskio mitinginės kalbos prie Lietuvos ambasados Maskvoje, ypač Vakarų šalių žiniasklaidai, manau, atrodė labai keistai. Galvoju, kad Lietuva šiuo atveju laimėjo.

Romas: Kodėl Lietuvos pareigūnai visą laiką su provokatoriumi elgėsi kaip su geriausiu draugu, tiesiog tryško pagarba?

G.Kirkilas: Kol teisėsauga nenustatė, kodėl yra įvykdytas sienos pažeidimas, tol piloto negalima vadinti nei provokatoriumi, nei kaip nors kitaip. Net ir tuo atveju, jei jis būtų provokatorius, Lietuva yra demokratinė teisinė valstybė, kuri net ir su nusikaltėliais elgiasi taip, kaip priklauso pagal įstatymą.

Kauciukaz: Šią savaitę žurnale „Ekstra“ teko skaityti keistų faktų apie Lietuvos oro erdvės apsaugą. Kaip paaiškintumėte, kodėl Lietuvoje radarai dirba ir stebi Lietuvos oro erdvę ne visą parą? Didelė tikimybė, kad jie buvo išjungti, kai „Su-27“ skrido virš mūsų, o jį stebėjo tik civiliniams orlaiviams skirti stebėti radarai.

G.Kirkilas: Pirma, kariniai ir civiliniai radarai bendradarbiauja tarpusavyje, nes oro erdvėje skraido ir kariniai, ir civiliniai orlaiviai. Ir šį bendradarbiavimą mes ketiname tobulinti. Tai bus daroma tam, kad sprendimai, ypatingai tokiais ekstremaliais atvejais, būtų priimami greitai ir efektingai.

Konkrečiai šiuo atveju, kada naikintuvas dingo iš radarų, atsitiko vienas iš lemiamų sutapimų, kuomet viename taške atsidūrė ir civilinis orlaivis, kuris skrido iš Lietuvos, ir minėtas nukritęs karinis orlaivis. Jie atsidūrė viename taške radarų monitoriuose. Realybėje jie prasilenkė.

Rokas: Ar po pažeidėjo pasiskraidymo Lietuvos oro erdvėje ir visiškai nekompetetingų Jūsų pirmųjų komentarų, įvykus „Su-27“ avarijai, Jūs negalvojate atsistatydinti?

G.Kirkilas: Nežinau kuriuos komentarus turite galvoje. Tačiau stengiausi informuoti ir pasidalinti su visuomene ta informacija, kurią tuo metu turėjau. Suprantama, kad visą informaciją galėjau turėti tik tyrimui pasibaigus.

Matau kai kurias mūsų klaidas. Informacijos pateikimo srityje, ypač tokiu ekstremaliu atveju. Galvoju, kad mes šią veiklos sritį, padarę išvadas, turime gerokai patobulinti. Pavyzdys, kaip reikia veikti panašiu atveju yra britai (turiu galvoje, jų viešųjų ryšių kampaniją per teroristinius išpuolius Londone).

Kai tiktai pagalvosiu, jog nesugebu vadovauti ir spręsti, būtinai atsistatydinsiu. Arba atstatydins rinkėjai po ateinančių rinkimų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (93)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (343)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (104)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (205)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (2)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (2)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (37)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...