Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas ragina atsisakyti iniciatyvos surengti referendumą dėl Seimo rinkimų sistemos pakeitimo.
© BNS foto
"Draugiškai kviesčiau Viktorą Uspaskichą atsisakyti savo iniciatyvos .(...) Toks eksperimentas yra labai pavojingas", - pirmadienį Seime pareiškė G.Kirkilas.

Valdančiosios Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos narys V.Uspaskichas yra vienas iš iniciatyvinės grupės referendumui surengti narių. Iniciatyvinėje grupėje yra ir daugiau parlamentarų.

V.Uspaskichas vadovauja Verslo darbdavių konfederacijai, kurios atstovai užsiminė apie galimybę prisidėti prie parašų dėl referendumo rinkimo.

Referendumo iniciatoriai siūlo Seimo narius rinkti tik pagal mažoritarinę sistemą, kai vienmandatėse apygardose balsuojama už konkrečius kandidatus.

Pagal tokią sistemą šiuo metu yra renkami 71 Seimo narys. Dar 70 parlamentarų renkami pagal proporcinę sistemą, kai daugiamandatėje apygardoje balsuojama už partijų iškeltus kandidatų sąrašus.

G.Kirkilo teigimu, įvedus tik rinkimus pagal mažoritarinę sistemą per 10-15 metų šalyje susiformuotų dvipartinė sistema, tačiau iki tol tektų išgyventi nestabilumo laikotarpį.

"Per tą laiką Seimas būtų labai nestabilus, margas, būtų sunku suformuoti Vyriausybę. Ar to yra siekiama?", - retoriškai klausė LSDP pirmininko pavaduotojas.

Be to, G.Kirkilas nuogąstauja, jog iniciatyva keisti Seimo rinkimų sistemą gali nukreipti visuomenės dėmesį nuo gegužę planuojamo referendumo dėl šalies stojimo į Europos Sąjungą (ES).

Dabartinė mišri rinkimų sistema, socialdemokrato nuomone, yra "žymiai demokratiškesnė", nes rinkėjai turi teisę balsuoti ne tik už atskirus kandidatus, partijų sąrašus, bet ir reitinguoti į šiuos sąrašus įrašytus kandidatus.

Referendumo iniciatoriai siūlo 71 parlamentą, kaip ir anksčiau, rinkti vienmandatėse apygardose. Be to, nuo kiekvienoje savivaldybėje būtų išrenkama dar po vieną parlamentarą. Iš viso seime būtų 131 parlamentaras.

Lietuvoje šiuo metu yra 60 savivaldybių, tačiau juose esančių rinkėjų skaičius gerokai skiriasi. Pavyzdžiui, Neringos savivaldybė turi per 2 tūkst. rinkėjų, Vilniaus miestas - per 400 tūkst.

G.Kirkilas taip pat kritikavo referendumo iniciatorių siūlymą įtvirtinti parlamentarų atšaukimo tvarką. Jo nuomone, tai neatitinka demokratinių Europos tradicijų bei sumažintų parlamentarų galimybes kontroliuoti vykdomąją valdžią ir biurokratiją.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praėjusią savaitę gavo prašymą užregistruoti iniciatyvinę grupę referendumui surengti ir išduoti parašų rinkimų lapus. Sprendimą komisija ketina priimti vasario 12 dieną.

Išdavus parašų rinkimo lapus, referendumo iniciatoriai turės ne ilgiau kaip per tris mėnesius surinkti 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių parašų. Nesurinkus tiek parašų, referendumas nebus inicijuojamas.

Savo poziciją dėl referendumo iniciatyvos pirmadienį ketina pareikšti valdančiosios Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) prezidiumas. Savaitgalį NS lyderis Seimo pirmininkas kritiškai įvertino referendumo iniciatyvą. Jo nuomone, dabartinė rinkimų sistema yra "optimali".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (129)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Antiglobalizmas – naujasis kvailių socializmas (33)

Remiantis nusistovėjusia ekonomikos teorija, globalizacija „pakelia visas valtis“ ir turi...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (15)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (23)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Įtampa Vokietijoje auga: prieš rinkimus – spaudimas automobilių gamintojams (3)

Vokietijos pastangos atsitiesti po vadinamojo „dyzelgeito“ skandalo gali labai greitai virsti...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvos (6)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žmonių žuvo, apie 100 sužeisti sunkvežimiui taranavus minią atnaujinta 6:54 (805)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Siūlo iššūkį: 30 dienų be cukraus ar kavos ką galima pasiekti (46)

30 dienų be cukr aus, miltų ar kav os. 30 dienų iš eilės nueiti po 8 tūkst. žingsnių ar...

Už vadovų atlyginimų slėpimą siūlo bausti

Kai kurių valstybės įmonių ir bendrovių vadovų atlyginimams esant po devyniais užraktais,...