Vilniaus apygardos administracinis teismas nutarė tenkinti Lietuvos gėjų lygos skundą ir įpareigojo Vilniaus savivaldybę suderinti gėjų ir lesbiečių eitynių vietą Gedimino prospektu. Tačiau Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per keturiolika dienų dar gali būti apskųstas Vyriausiajam administraciniam teismui.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kaip pranešė Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, teismas nutarė tenkinti gėjų organizacijos skundą ir panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo įsakymą dėl gėjų bei lesbiečių eitynių.

Vilniaus valdžia buvo nutarusi nederinti eitynių vietos, nes laikėsi nuostatos, jog gėjų ir lesbiečių eisena centrine miesto gatve kelia grėsmę viešajai tvarkai, saugumui bei moralei.

Anksčiau valdininkai siūlė gėjams ir lesbietėms žygiuoti Upės gatve, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra pareiškęs, kad miesto valdžia negali pati nustatinėti laisvų ir taikių susirinkimų vietos.

Penktadienį sprendimą paskelbęs Vilniaus apygardos administracinis teismas taip pat įpareigojo savivaldybę suderinti eitynių maršrutą taip, kaip to pageidavo Lietuvos gėjų lygą – tai yra Gedimino prospektu.

Pagal planą, eitynių dalyviai liepos 27 dieną turėtų rinkti aikštėje, esančioje tarp Odminių gatvės, Šventaragio gatvės ir Gedimino prospekto priešais „Amberton“ viešbutį. Dalyvių kolona turi būti formuojama nuo Odminių gatvės ir judėti Gedimino prospektu link Lukiškių aikštės, kurioje eitynės bus užbaigtos.

V. Simonko: apgynėme visų vilniečių teises

Lietuvos gėjų lygos pirmininkas Vladimiras Simonko po teismo sprendimo paskelbimo teigė, jog gėjai ir lesbietės iš esmės apgynė visų Lietuvos piliečių teisę žygiuoti Gedimino prospektu.

Vladimiras Simonko
Vladimiras Simonko
© DELFI / Tomas Vinickas

„Pagaliau apginta visų Vilniaus miesto piliečių teisė į Gedimino prospektą. Noriu tik paminėti, kad LGBT grupė buvo vienintelė grupė, kuriai Gedimino prospektas buvo iš esmės oficialiai uždraustas. Džiaugiuosi, kad šita situacija išsisprendė“, - sakė V. Simonko.

Jo teigė besitikintis, kad savivaldybė nebeskųs Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo ir leis organizatoriams ruoštis eitynėms.

Lietuvos gėjų lygos advokatas Vytautas Mizaras po sprendimo aiškino, kad eitynes ar kitus taikius susirinkimus organizuojantys žmonės turi laisvę pasirinkti susirinkimo vietą, laiką ir formą bei neturi būti priverstas derėtis ar įrodinėti, kodėl nori žygiuoti viena ar kita gatve.

„Šitos dvi bylos, kurių apskritai ir neturėtų būti, pasakė, kad šiuo konkrečiu atveju nebuvo teisėto pagrindo nustatyti nei susirinkimo vietos, nei laiko, nei formos“, - sakė V. Mizaras.

Policija jau anksčiau yra pareiškusi, kad yra pasirengusi užtikrinti eitynių saugumą.

Savivaldybė Gedimino prospekto dar neatiduoda

Nors meras Artūras Zuokas žadėjo vykdyti teismo sprendimą, Vilniaus miesto savivaldybė Gedimino prospekto kol kas neatiduoda.

„Vilniaus miesto savivaldybės administracija susipažins su liepos 5 d. teismo sprendimo, kuriuo patenkintas Lietuvos gėjų lygos skundas dėl Eitynių už lygybę organizavimo Gedimino prospektu, motyvais ir kitos savaitės pradžioje priims sprendimą dėl tolimesnių savivaldybės administracijos veiksmų dėl priimto teismo sprendimo“, - teigiama savivaldybės pranešime.

DELFI primena, kad savivaldybės atsisakymą išduoti leidimą rengti eitynes „Už lygybę“ centrine sostinės gatve apskundė Lietuvos gėjų lyga. Savivaldybė tikino, kad leidimas neišduotas, nes „yra didelė tikimybė, jog incidentai, nepaisant policijos dalyvavimo, gali pasikartoti bei gali kilti grėsmė viešajai tvarkai, moralei, visuomenės saugumui“.

Vilniaus valdžia eitynių organizatoriams siūlė nuošaliau esančią Upės gatvę, bet jie su siūlymu nesutiko ir siekė renginio Gedimino prospekte, kur dažnai vyksta kitokios eitynės ir demonstracijos.

Lietuvos gėjų lyga jau laimėjo vieną bylą, kai teismai nurodė, kad Vilniaus valdžia neturi teisės pati nustatyti eitynių vietos.

Pirmosios seksualinių mažumų eitynės Lietuvoje įvyko 2010 metais. Tuomet prieš jas taip pat vyko teisminiai ginčai – tačiau ne dėl eitynių vietos, o apskritai leidimo jas rengti.

Pačiose eitynėse tuomet dalyvavo keli šimtai žmonių, o griežtai saugomoje teritorijoje juos pasitiko apie tūkstantis protestuotojų.

V. Simonko sako, jog bendradarbiaujant su policija užtikrinti eitynių saugumą neturėtų būti sunku: „Praeitais metais panašiomis sąlygomis įvyko eitynės Rygoje. Panašus maršrutas, taip pat centre, su panašiais pastatais ir viskas praėjo sklandžiai, kadangi buvo bendradarbiaujant su policija galia garantuoti tam tikrus momentus, aptarti, kur yra silpna vieta maršrute“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (126)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (42)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (23)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1131)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (322)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (32)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...